Upload i download danych internetowych – co to znaczy? Czym się od siebie różnią?
Dwa kluczowe parametry łącza internetowego to download oraz upload. Co to znaczy, jakie są pomiędzy nimi różnice i jakie wartości będą optymalne w zależności od sposobu korzystania z sieci – odpowiadamy na każde z tych pytań. Ponadto sugerujemy, co możesz zrobić, kiedy zaobserwujesz upload większy niż download – czyli kiedy prędkość wysyłania jest większa niż pobierania.
Upload - co to znaczy?
Upload danych z internetu to proces polegający na przesyłaniu plików lub danych z określonego systemu komputerowego do pamięci innego urządzenia za pośrednictwem sieci internetowej. Z pojęciem tym można spotkać się choćby w serwisach umożliwiających wgrywanie plików na serwer, np. do wirtualnej chmury obliczeniowej. Przycisk „upload” może także pojawić się na portalach społecznościowych czy stronach pozwalających na konwersję plików do innych formatów.
Za pomocą parametru „upload” określa się całkowity czas, jaki upłynie od momentu wysłania plików/danych do ich odbioru przez użytkownika sieci. Upload to zatem wskaźnik prędkości wysyłania, mierzonej najczęściej w megabitach na sekundę (Mb/s). Informuje o tym, ile danych zostanie przesłanych w ciągu sekundy transferu. Wysoka wartość uploadu jest istotna zwłaszcza dla:
-
użytkowników, którzy często zapisują w chmurze (np. na Dysku Google) dużej wielkości pliki, aby dzielić się nimi ze znajomymi. Mogą to być np. filmy, zdjęcia, muzyka, programy czy sporej objętości dokumenty,
-
osób wykonujących zawody grafika komputerowego, architekta, projektanta, fotografa, kamerzysty, montażysty itp.,
-
streamerów, czyli użytkowników prowadzących transmisje video na żywo, np. z gry internetowej, szkolenia czy wykładu,
-
osób kontaktujących się ze znajomymi poprzez programy do rozmów video – duża prędkość uploadu umożliwia przesyłanie wysokiej jakości obrazu i dźwięku,
-
graczy komputerowych – upload jest równie istotny jak PING, czyli parametr wskazujący opóźnienia w transmisji. Optymalny PING powinien wynosić nie więcej niż 50 ms (milisekund).
Download – co to znaczy?
Odwrotnym procesem do uploadu jest download. Co to znaczy? Podczas gdy upload wskazuje prędkość wysyłania, download określa prędkość pobierania plików lub danych z internetu, np. określonej strony WWW, poczty elektronicznej, klienta P2P czy FTP. W procesie downloadu dane są przesyłane pomiędzy dwoma urządzeniami lub pobierane z serwera. Im wyższa szybkość pobierania, tym czas transferu jest krótszy. Download i upload są mierzone w tej samej jednostce, czyli megabitach na sekundę. Od wartości downloadu zależy nie tylko szybkość pobierania plików z sieci, lecz także:
-
czas wczytywania się stron internetowych, zdjęć i multimediów przez przeglądarkę,
-
prędkość buforowania filmów w telewizji internetowej,
-
czas oczekiwania na odtwarzanie muzyki w serwisach streamingowych.
Z pojęciem downloadu można spotkać się najczęściej na stronach umożliwiających pobieranie z sieci różnego typu oprogramowania i aplikacji. Po kliknięciu przycisku „download” pliki z internetu, najczęściej w formacie .exe, są zapisywane w pamięci komputera lub urządzenia mobilnego.
Download jest istotnym parametrem dla każdego użytkownika internetu. Na jego wartość szczególną uwagę powinni zwracać:
-
osoby chcące oglądać filmy i seriale w wysokiej jakości 4K – np. w telewizji internetowej czy serwisach VOD,
-
użytkownicy pobierający z sieci sporej wielkości pliki, np. filmy, zdjęcia, dokumenty PDF, oprogramowanie komputerowe czy gry,
-
internauci przeglądający strony bogate w różnego typu multimedia,
-
gracze komputerowi – w trakcie rozgrywki online szanse na zwycięstwo zwiększa jednocześnie duży download i upload, a także niski PING.
Jakie powinny być optymalne upload i download?
Wskazane wartości downloadu i uploadu będą zależeć od tego, w jakich celach użytkownik zamierza wykorzystywać łącze. Można przyjąć, że przeciętna osoba potrzebuje prędkości pobierania co najmniej 300 Mb/s, a wysyłania 50 Mb/s. Internet o takich parametrach pozwoli swobodnie korzystać z sieci w podstawowym zakresie, np. w celu:
-
przeglądania portali internetowych,
-
odbierania i wysyłania maili z załącznikami,
-
korzystania z serwisów społecznościowych,
-
słuchania muzyki,
-
pobierania z sieci niedużych plików,
-
oglądania filmów w średniej jakości.
Jeśli jednak chcesz odtwarzać filmy w wysokiej jakości 4K, prowadzić videorozmowy ze znajomymi czy pobierać dużych wielkości pliki z internetu, potrzebujesz łącza o znacznie lepszych parametrach – najlepiej prędkości pobierania 600 Mb/s i uploadzie na poziomie około 200 Mb/s. Osoby grające w gry sieciowe oraz streamerzy powinni wybierać internet o możliwie jak najwyższej przepustowości – optymalny dla nich download wynosi 1 Gb/s, a upload co najmniej 300 Mb/s.
Upload większy niż download, czyli prędkość wysyłania większa niż pobierania – co zrobić i jakie mogą być tego przyczyny?
Najczęściej upload jest kilkukrotnie mniejszy niż download. Wynika to z cechy łącz internetowych zwanej asymetrycznością. Operatorzy pobieranie plików traktują priorytetowo ze względu na to, że dla większości użytkowników parametr ten okazuje się znacznie ważniejszy – pliki oraz dane są zdecydowanie częściej pobierane z sieci niż wysyłane.
Download niższy niż upload – potencjalne przyczyny
Czym może być zatem spowodowana sytuacja, kiedy zaobserwujesz upload większy niż download? Często wynika to z dużego obciążenia sieci, kiedy w tym samym czasie spora liczba użytkowników pobiera pliki i dane z internetu. Dochodzi wtedy do przeciążenia stacji bazowej, na skutek czego prędkość pobierania znacząco spada. Problem może być także spowodowany przez:
-
zbyt dużą lub przesadnie bliską odległością routera od nadajnika,
-
nieodpowiednią lokalizację routera,
-
znajdowanie się w bliskiej odległości od innych urządzeń elektronicznych pracujących na tej samej częstotliwości/kanale,
-
niekorzystne ukształtowanie terenu, utrudniające komunikację pomiędzy nadajnikiem a odbiornikiem,
-
zainfekowanie komputera przez złośliwe oprogramowanie.
Download mniejszy niż upload – jak rozwiązać problem?
Taka sytuacja może być związana z pracami przeprowadzanymi przez operatora, np. w związku z usuwaniem awarii czy rozbudową sieci. Warto więc w pierwszej kolejności skontaktować się z dostawcą internetu. Jeśli przyczyna okaże się inna, polecamy spróbować następujących rozwiązań:
-
zrestartuj router i po 10 minutach włącz ponownie – najprostsze rozwiązania często okazują się skuteczne,
-
skonfiguruj router – pomóc może zmiana domyślnej częstotliwości, kanału lub sieci na mniej przeciążone,
-
ustaw router w innym miejscu – z dala od innych urządzeń elektronicznych i grubych ścian,
-
wyposaż router w anteny zewnętrzne i dostosuj ich położenie – może to poprawić komunikację ze stacją bazową,
-
usuń wirusy z komputera – prędkość pobierania mogą obniżać np. robaki komputerowe czy programy spyware,
-
sprawdź jakość połączenia o różnych porach – dowiesz się dzięki temu, czy spadek prędkości połączenia nie wynika ze zbytniego obciążenia sieci.
Chcesz zapewnić sobie szybkie i stabilne łącze w swoim domu? Postaw na internet od Netii!
Przez ostatnią dekadę średni transfer w przeliczeniu na jedno łącze internetowe wśród naszych klientów wzrósł niemal dziesięciokrotnie – z 24 GB do 237 GB. Osiągnął jeszcze wyższą wartość ( średnio 500 GB na jedno łącze), gdy weźmiemy pod uwagę zarówno ruch internetowy, jak i dane wykorzystywane w streamingu telewizyjnym. Gdyby wszyscy klienci w Polsce korzystali z taką samą częstotliwością z serwisów streamingowych (np. HBO GO) jak z tradycyjnej telewizji, wtedy ruch w sieciach operatorów zwiększyłby się ponad dwa razy.
W ostatnich dziesięciu latach znacznie wzrosła również prędkość udostępnianych przez nas łączy internetowych – jeszcze w 2010 roku szybkość pobierania wynosiła maksymalnie 20 Mb/s, podczas gdy obecnie jest to 1 Gb/s.
Możesz u nas wybierać spośród trzech wariantów abonamentu na internet światłowodowy – o prędkości do 300 Mb/s, 600 Mb/s oraz 1 Gb/s. Jeśli w Twojej lokalizacji nie ma możliwości założenia światłowodów, polecamy szybki internet domowy LTE. Jest dostępny bez limitu transferu danych, a dodatkowo w cenie abonamentu otrzymasz router Wi-Fi wyposażony w zewnętrzną antenę. W każdym pakiecie internetu stacjonarnego oraz mobilnego Netii możesz też korzystać z usługi Bezpiecznego Internetu z programem antywirusowym.
Od niedawna w Netii dostępny jest także super szybki internet mobilny 5G – o większej prędkości przesyłu danych niż inne łącza. Sieć 5G ma stabilniejsze połączenie, jest bardziej energooszczędna od 4G oraz idealnie sprawdzi się u graczy czy streamerów!
Przeczytaj o sieci 5G więcej na naszym blogu i zobacz, dlaczego warto się na nią zdecydować.