Rodzaje internetu – jakie połączenia wyróżniamy?
Istnieje wiele rodzajów internetu, które różnią się pomiędzy sobą m.in. ze względu na parametry, zasięg, limit danych czy sposób instalacji łącza. Przedstawiamy typy sieci z podziałem na internet stacjonarny oraz mobilny. Wskazujemy również, czy dane łącze jest przewodowe, czy bezprzewodowe, a także wymieniamy jego najważniejsze cechy, zalety oraz wady.
Rodzaje połączeń internetowych stacjonarnych
Internetem stacjonarnym jest nazywane stałe łącze domowe, którego główną zaletę stanowi możliwość korzystania z sieci bez limitu danych. Nie trzeba dzięki temu kontrolować poziomu zużycia transferu, bez względu na czas czy sposób korzystania z sieci. Stacjonarne łącze może być przewodowe lub bezprzewodowe.
.png)
Oto jakie rodzaje internetu stacjonarnego opisujemy poniżej:
-
Telefoniczne łącze przewodowe DSL lub ADSL
-
Kablowy internet stacjonarny LAN
-
Łącze światłowodowe
-
Sieć radiowa i satelitarna
Telefoniczne łącze przewodowe DSL lub ADSL
Jednym z rodzajów stałego łącza jest internet dostarczany po kablu telefonicznym. Wykorzystuje się w tym przypadku technologię cyfrowego szerokopasmowego dostępu do sieci DLS, ADSL lub SDSL.
Do stworzenia połączenia wymagany jest odpowiedni modem, który podłącza się poprzez istniejący w domu przewód telekomunikacyjny z miedzianą linią telefoniczną. Można jednocześnie korzystać z internetu telefonicznego i prowadzić rozmowy głosowe, na co pozwala zastosowanie odpowiednich filtrów. Łącza takie cechuje się przeciętną prędkością pobierania (od 8 Mb/s do 52 Mb/s) oraz wysyłania (zwykle do 5Mb/s).
Kablowy internet stacjonarny LAN
Znacznie lepsze parametry pozwala uzyskać przewodowe łącze internetowe LAN. Komputer jest w tym przypadku podłączany do lokalnej sieci przewodowej, która obejmuje stosunkowo nieduży obszar – zwykle określonego bloku mieszkalnego lub grupy zabudowań.
W kablowej sieci lokalnej LAN może znajdować się jednocześnie nie więcej niż kilkaset komputerów wyposażonych w kartę sieciową. Do ich połączenia i przesyłania sygnału internetowego wykorzystywane są tego typu urządzenia jak przełączniki sieciowe (switche) oraz routery.
Zaletą internetu przewodowego LAN jest możliwość uzyskania sporej prędkości oraz stabilności łącza. Największe utrudnienie wiąże się natomiast z koniecznością założenia instalacji kablowej, co nie w każdym budynku i lokalizacji jest możliwe.
Łącze światłowodowe
Zdecydowanie najlepsze parametry internetu pozwala uzyskać łącze światłowodowe, które tworzą cienkie przewody z włókna szklanego. Wykorzystują one fale świetlne, co umożliwia osiągnięcie znacznie większej prędkości pobierania i wysyłania w porównaniu do pozostałych technologii.
Użytkownicy internetu światłowodowego mogą cieszyć się szybkim internetem, którego prędkość pobierania osiąga nawet do 1 Gb/s, a wysyłania do 300 Mb/s. Pozwala to błyskawicznie pobierać dużego rozmiaru pliki z internetu, oglądać filmy w wysokiej jakości 4K czy transmisje w telewizji internetowej. Taki internet cechuje się także niskimi opóźnieniami w transmisji (tzw. PING), dzięki czemu świetnie sprawdza się do gier internetowych oraz streamowania. Jest zarazem wyjątkowo stabilny – na siłę sygnału nie mają wpływu warunki atmosferyczne ani liczba użytkowników korzystających w tym samym czasie z łącza.
Sieć radiowa i satelitarna
Mieszkańcy wsi i niedużych miasteczek nie zawsze mają możliwość podłączenia swojego domu do sieci światłowodowej czy kablowej LAN. Na szczęście istnieją różne rodzaje internetu bezprzewodowego, z których można korzystać w niemal każdym miejscu Polski.
Typem stacjonarnego łącza bezprzewodowego jest sieć radiowa i satelitarna – technologie te pozwalają mieć stały dostęp do internetu w miejscach, do których nie można doprowadzić kabli. Ich wadę stanowi niewielka przepustowość – prędkość pobierania w przypadku łącza radiowego wynosi zwykle do 20 Mb/s, a satelitarnego do 50 Mb/s.
Sieci te cechują się również niską stabilnością – internet działa wolniej, a nawet może dojść do całkowitego zerwania połączenia w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych, np. silnego wiatru czy burzy. Minusem tego rodzaju łączy bezprzewodowych są też wysoki koszt instalacji oraz duże opóźnienia w transmisji.
Rodzaje internetu bezprzewodowego na kartę SIM
Można wyróżnić również poszczególne rodzaje internetu mobilnego, czyli łącza bezprzewodowego udostępnianego przez operatorów telefonii komórkowej. Połączenie takie może zostać nawiązane nie tylko w domu, lecz także w każdym innym miejscu, które znajduje się w zasięgu sieci. Internet tego typu jest przeznaczony głównie do korzystania na telefonach i innych urządzeniach mobilnych.
Internet bezprzewodowy na kartę SIM będzie dobrym rozwiązaniem zwłaszcza dla tych użytkowników, którzy sporo podróżują. Mogą oni łączyć się z siecią m.in.:
-
w restauracjach,
-
na dworcach,
-
w hotelach,
-
w górach czy na plaży.
Internet na kartę warto także polecić osobom wynajmującym mieszkanie, które nie mają możliwości podłączenia stacjonarnego łącza kablowego. Różnice pomiędzy internetem mobilnym a stacjonarnym opisujemy dokładnie na naszym blogu. Podpowiadamy również, jaki internet mobilny wybrać.
Głównych wad internetu mobilnego należy upatrywać w limicie transferu danych oraz przeciętnej stabilności łącza – sygnał radiowy mogą zakłócać różnego typu bariery architektoniczne (np. ściany budynków czy drzewa) oraz nachodzące na siebie fale.
Oto jakie rodzaje internetu bezprzewodowego mobilnego opisujemy poniżej:
-
3G i 3,5G
-
LTE 4G i LTE Advanced
-
5G
3G i 3,5G
Rodzaje internetu mobilnego dzielą się ze względu na wykorzystywaną technologię. W powszechnym użyciu jest standard 3G, którego dostęp jest możliwy praktycznie na każdym modelu telefonu i innych urządzeniach mobilnych. Prędkość takiego łącza można uznać za przeciętną – maksymalna szybkość pobierania wynosi 14 Mb/s, a wysyłania 6 Mb/s. Spore są również opóźnienia w transmisji, które wynoszą średnio 100 ms.
Internet 3G sprawdzi się do korzystania z sieci jedynie w podstawowym zakresie, np. do:
Jeśli prędkość twojego internetu mobilnego cię nie satysfakcjonuje, w jednym z poprzednich wpisów podajemy instrukcję, jak przyspieszyć internet bezprzewodowy.
Udoskonaloną wersją standardu 3G jest HSPA+, czyli inaczej 3,5G. W tym przypadku prędkość pobierania może wynieść do 42 Mb/s, wysyłania do 11 Mb/s, a PING 50 ms.
LTE 4G i LTE Advanced
Pierwszą technologią mobilną umożliwiającą dostęp do szybkiego internetu jest LTE 4G. Jej użycie pozwala osiągnąć:
Są to parametry, które pozwalają korzystać z multimediów, w tym oglądać filmy w dobrej jakości.
Jeszcze większą prędkość pobierania – do 600 Mb/s, pozwala uzyskać technologia 4G LTE Advanced, czyli agregacja pasm 4G. Jest to rozwiązanie, które dzięki połączeniu ze sobą kilku częstotliwości umożliwia poprawę wydajności sieci oraz zasięgu.
LTE 4G oraz LTE Advanced są standardami, które świetnie sprawdzają się nie tylko w telefonie, lecz także jako internet domowy. Aby móc łączyć się z nim na różnych urządzeniach, w tym komputerach, należy umieścić kartę SIM w modemie lub routerze z funkcją modelu, a następnie odpowiednio skonfigurować takie urządzenie.
5G
Prawdziwy przełom w zakresie technologii mobilnych stanowi sieć 5G. Jest to internet bezprzewodowy, który dorównuje parametrami światłowodom. W porównaniu do poprzednich standardów cechuje się znacznie większą:
Internet 5G już obecnie pozwala osiągnąć prędkość pobierania do 600 Mb/s, a w przyszłości wzrośnie ona do 20 Gb/s przy uploadzie do 10 Gb/s. Bardzo niski jest PING, który osiąga wartości 1–4 ms.
Sieć taka działa stabilnie bez względu na:
Nie wszystkie urządzenia telefonów i komputerów obsługują obecnie standard 5G, ale szybko pojawiają się na rynku kolejne modele.
Internet 5G nadaje się świetnie do czynności wymagających łącza o dużej przepustowości, w tym m.in.:
-
streamowania,
-
grania w gry online,
-
zdalnej nauki i pracy,
-
pobierania i udostępniania dużej wielkości plików,
-
oglądania filmów i innych materiałów wideo w jakości 8K,
-
cloud gamingu – strumieniowania gier z wirtualnej chmury,
-
słuchania muzyki w najwyższej jakości,
-
korzystania z internetu jednocześnie na wielu urządzeniach.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej, zajrzyj do naszego innego artykułu, w którym wyjaśnialiśmy, co to jest sieć 5G.
Internet przewodowy i bezprzewodowy od Netii
Skoro już wiesz, jakie są rodzaje internetu, wybór odpowiedniego łącza powinien być znacznie łatwiejszym zadaniem. W naszej ofercie znajdziesz zarówno pakiety szybkiego internetu światłowodowego, jak i mobilnego 5G. Światłowody są dostępne w następujących wariantach prędkości pobierania – 300 Mb/s, 600 Mb/s oraz 1 Gb/s.
Jeśli wolisz internet mobilny, znajdziesz u nas dwa pakiety 5G – 500 GB lub 1000 GB transferu danych. Możesz również zdecydować się na bezprzewodowy internet domowy LTE 100 GB, 500 GB lub 1000 GB, dzięki któremu będziesz mieć szybkie i stabilne połączenie w swoim mieszkaniu. W cenie z internetem domowym LTE otrzymasz router z zewnętrzną anteną.