600 Mb/s, 300 Mb/s, 100 Mb/s – czy to dużo? Jaką prędkość internetu wybrać?
Operatorzy oferują internet w różnych wariantach prędkości, np. 1 Gb/s, 600 Mb/s, 300 Mb/s oraz 100 Mb/s. Czy to dużo i na co pozwala każda z tych opcji? Kiedy warto wybrać droższy pakiet, a w jakich przypadkach lepszym rozwiązaniem okaże się tańszy internet?
Czym jest prędkość pobierania i wysyłania oraz PING?
W przypadku większości użytkowników internetu kluczowe znaczenie odgrywa parametr określany jako prędkość pobierania (download). Informuje on, ile maksymalnie danych wyrażanych w megabitach (Mb/s), można przesłać z sieci do komputera w czasie każdej sekundy. Im wyższa wartość downloadu, tym szybciej pobierane są pliki z internetu, wczytywane strony internetowe czy odtwarzane multimedia.
Inne znaczenie odgrywa upload, czyli prędkość wysyłania, również określana w megabitach. Wskazuje czas, w jakim dane mogą zostać przesłane z komputera użytkownika do internetu w ciągu jednej sekundy. Zazwyczaj wartość tego parametru jest kilkakrotnie niższa w porównaniu do szybkości pobierania. Na wysoki upload powinni zwracać uwagę przede wszystkim ci użytkownicy, którzy chcą często dzielić się plikami ze znajomymi, np. udostępniać im filmy czy zdjęcia. Prędkość wysyłania jest również istotna dla graczy komputerowych oraz streamerów, czyli osób prowadzących na żywo transmisje video.
Dla takich osób ważny będzie ponadto niski PING, czyli opóźnienie w odbiorze transmisji – mierzone jako czas, jaki upłynął od przesłania danych do odbioru informacji zwrotnej.
100 Mb/s – czy to dużo? Na co pozwala taka prędkość?
Minimalna prędkość łącza w celu komfortowego korzystania z internetu to 100 Mb/s. Czy to dużo? Nie do końca, ale powinno wystarczyć osobom korzystającym z sieci jedynie w podstawowym zakresie – do czytania wiadomości, sprawdzania prognozy pogody czy wysyłania e-maili. Warto jednak mieć na uwadze, że z przyczyn niezależnych od operatora rzeczywista prędkość może być niższa niż maksymalne 100 Mb/s. Często taki problem pojawia się w takich sytuacjach jak np.:
W takich przypadkach jak powyższe może się okazać, że niska prędkość będzie doskwierać nawet tym osobom, które nie mają zbyt dużych wymagań i korzystają z internetu jedynie w podstawowym zakresie. Mało stabilne łącze to problem dotykający zwłaszcza użytkowników internetu radiowego, satelitarnego oraz mobilnego w starszych technologiach niż LTE.
300 Mb/s – czy to dużo? Na co pozwala taki internet?
Wielu operatorów oferuje również internet o prędkości 300 Mb/s. Czy to dużo? Można powiedzieć, że jest to już dobra prędkość do wielu czynności, takich jak przeglądanie internetu, korzystanie z mediów społecznościowych, odbieranie maili z załącznikami, słuchanie muzyki czy oglądanie filmów w przeciętnej jakości. Taka prędkość pozwoli również na stosunkowo szybkie pobieranie z sieci plików o średniej wielkości, np. zdjęć, programów czy ebooków.
Prędkość 600 Mb/s – wyższy poziom rozrywki
Użytkownicy korzystający z internetu w celach rozrywkowych powinni wybierać łącze o szybkości co najmniej 600 Mb/s. Jest to już dużo lepsza prędkość, która pozwoli oglądać filmy w wysokiej rozdzielczości 4K. Nawet najdrobniejsze detale będą wtedy w doskonały sposób oddane, a zarazem nie powinien występować problem zacinania się obrazu czy utraty ostrości. Internet 600 Mb/s umożliwia również oglądanie w telewizji internetowej transmisji na żywo, np. meczów, koncertów czy innych wydarzeń kulturalnych. Łącze o tej prędkości umożliwi także błyskawiczne pobieranie dużych plików z sieci – m.in. filmów czy zaawansowanego oprogramowania.
Internet 1 Gb/s – prędkość dla najbardziej wymagających
Najbardziej wymagającym użytkownikom internetu polecamy łącze światłowodowe 1 Gb/s. Ta prędkość sprawdza się doskonale do oglądania wysokiej jakości filmów czy pobierania ogromnych rozmiarów plików. Jest to również doskonały internet do stremowania, czyli transmitowania na żywo rywalizacji z gry komputerowej, prowadzenia wykładów online, wideokonferencji czy webinarów. Łącze 1 Gb/s docenią zwłaszcza gracze, którzy dzięki wysokiej prędkości pobierania i niskim opóźnieniom (PING) zyskają przewagę nad rywalami. A przecież nawet ułamek sekundy może być decydujący!
Gdzie znajdziesz najszybszy internet? Oczywiście w Netii!
Wyniki testu prędkości internetu speedtest.pl nie pozostawiają wątpliwości. Pośród wszystkich ogólnokrajowych operatorów to Netia wypada najlepiej pod względem prędkości pobierania. Osiągnęliśmy najlepsze wyniki w całym 2020 roku, z każdym miesiącem zwiększając przewagę nad konkurencją.
Udostępniamy internet w takich wariantach prędkości jak 300 Mb/s, 600 Mb/s oraz 1 Gb/s, dzięki czemu każdy klient może wybrać łącze dostosowane do własnych potrzeb. W przypadku większości użytkowników optymalnym rozwiązaniem będzie internet 600 Mb/s, dostępny w ofercie Netii od 18 stycznia 2021 roku. Taka prędkość pozwala w pełni cieszyć się wszystkimi możliwościami rozrywki, w tym oglądaniem filmów w rozdzielczości 4K. Graczom oraz streamerom polecamy natomiast najszybsze łącze światłowodowe 1 Gb/s. W każdym pakiecie internetu stacjonarnego w cenie abonamentu znajduje się nowoczesny router Wi-Fi.
