Internet szerokopasmowy – co to jest? Jak działa?
Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, zdecydowana większość Polaków ma w swoim domu internet szerokopasmowy. Co to jest, jak działa, jakie są jego rodzaje i zalety – poznaj odpowiedź na każde z tych pytań.

Internet szerokopasmowy – co to znaczy?
Zacznijmy od wyjaśnienia, co to jest internet szerokopasmowy. Nie mówimy w tym przypadku o żadnej konkretnej technologii, lecz o różnych rodzajach łącz internetowych, które cechują się:
- sporą przepustowością,
- dużą prędkością transmisji danych,
- stabilnym połączeniem z siecią,
- zazwyczaj nielimitowanym dostępem.
Przed pojawieniem się łączy szerokopasmowych w użyciu był internet wąskopasmowy dial-up. Aby nawiązać połączenie z siecią, należało wtedy zastosować modem telefoniczny. Wiązało się to z wieloma niedogodnościami – zwłaszcza niską prędkością pobierania i wysyłania, limitem danych, częstym zrywaniem połączenia, a także wysoką ceną usługi. Tradycyjne linie telefoniczne były często obciążane, co uniemożliwiało komfortowe korzystanie z internetu.
Internet szerokopasmowy a światłowód
Internet szerokopasmowy może być udostępniany przy użyciu miedzianych kabli telekomunikacyjnych lub światłowodów. Zastosowanie przewodów z miedzi to starsze rozwiązanie, które umożliwia uzyskanie prędkości pobierania na poziomie maksymalnie kilkuset Mb/s. Główną jego zaletą jest dostępność niemal w całej Polsce – w tym na terenie wsi i niedużych miast. Szerokopasmowe łącze oparte na okablowaniu miedzianym jest łatwe w zarządzaniu, diagnostyce i naprawie, bez trudu można je rozbudowywać, a koszty wdrożenia są stosunkowo niskie. Kluczową wadą jest ograniczona stabilność połączenia i spadek prędkości transmisji wraz ze zwiększającą się odległością od centrali telekomunikacyjnej.
Światłowody to nowoczesne przewody zbudowane z przezroczystego włókna szklanego. Transmisja danych odbywa się przy wykorzystaniu fal świetlnych, co pozwala uzyskać znacznie większą prędkość pobierania, nawet powyżej 1 Gb/s. Łącze światłowodowe cechuje się sporą stabilnością i odpornością na różne warunki, w tym nagrzewanie, wilgoć, a także zakłócenia radiowe i elektromagnetyczne. Internet światłowodowy działa szybko nawet w przypadku korzystania z niego jednocześnie przez wielu użytkowników.
Internet szerokopasmowy – jak działa?
Sposób działania internetu szerokopasmowego zależy od zastosowanej technologii łącza. Zazwyczaj połączenie z siecią szerokopasmową uzyskuje się przy użyciu technologii DSL, XDSL, PON, WiMAX lub DOCSIS. Wykorzystuje się w tym celu modem, który wytwarza szerokie pasmo częstotliwości i obsługuje różne kanały.
Oprócz sieci światłowodowej do stworzenia stałego łącza szerokopasmowego można wykorzystać m.in. cyfrową linię abonencką DSL oraz modem kablowy. Wyróżnia się również bezprzewodowy internet szerokopasmowy.
Światłowody
Połączenie z internetem jest nawiązywane poprzez szklane włókna. Fale świetlne pełnią funkcję zakodowanej w formie bitów informacji cyfrowej, a model przetwarza sygnał na impulsy elektryczne. W innym wpisie na naszym blogu wyjaśniamy szczegółowo, jak działa internet światłowodowy.
Cyfrowa linia abonencka
Do transmisji danych internetowych służy telefoniczne łącze miedziane DSL oraz modem. Maksymalna prędkość pobierania może wynieść 52 Mb/s, a wysyłania 5 Mb/s.
Modem kablowy
Do odbioru internetu wykorzystuje się urządzenie udostępniane abonentowi przez operatora telewizji kablowej. W celu nawiązania połączenia z siecią konieczne jest zastosowanie kabla koncentrycznego. Pozwala to uzyskać większą prędkość w porównaniu do łącza telefonicznego, lecz może ona znacząco spaść w przypadku korzystania z internetu jednocześnie przez większą liczbę osób.
Bezprzewodowy internet szerokopasmowy
Do kategorii internetu szerokopasmowego zalicza się również nowoczesne technologie mobilne – zwłaszcza LTE i 5G. Umożliwiają one uzyskanie podobnych parametrów jak światłowody, dlatego są często wykorzystywane na obszarach pozbawionych dostępu do internetu stacjonarnego. Instalacja takiego łącza jest prosta, ponieważ nie wymaga zakładania okablowania i przeprowadzania prac w budynku, np. kucia czy wiercenia w ścianach. Główną wadą internetu mobilnego jest limitowany transfer danych. Na naszym blogu opisujemy więcej różnic pomiędzy internetem mobilnym a stacjonarnym.
W jakich sytuacjach sprawdzi się internet szerokopasmowy?
Ze względu na wysokie parametry i niezawodność internet szerokopasmowy umożliwia komfortowe korzystanie z sieci. Przedstawiamy przykładowe sytuacje, w których dobrze się sprawdzi.
Gry online
Internet szerokopasmowy, zwłaszcza światłowodowy, zapewnia niski PING, dzięki czemu opóźnienia w transmisji w żadnym stopniu nie wpływają na płynność rozgrywki. Duża prędkość pobierania gwarantuje natomiast wysoką jakość video podczas gry i sprawne wczytywanie detali graficznych.
Pobieranie i wysyłanie dużych plików
Wysoki upload i download umożliwia błyskawiczną transmisję danych. Można to wykorzystać do pobierania różnych programów z sieci, a także wymieniania się plikami ze znajomymi, np. filmami czy zdjęciami z wakacji.
Streamowanie
Wysoka jakość łącza pozwala na sprawne streamowanie gier i innych materiałów na żywo. Internet szerokopasmowy sprawdzi się także do nauki oraz pracy zdalnej, ponieważ umożliwia płynne przeprowadzanie wideokonferencji.
Oglądanie wysokiej jakości filmów
Internet szerokopasmowy pozwala oglądać filmy, seriale i inne materiały wideo w jakości HD, 4K, a nawet 8K – bez buforowania, zacinania się i zrywania obrazu.
Podłączanie do sieci wielu urządzeń
Światłowodowy internet szerokopasmowy umożliwia podłączenie do sieci jednocześnie wielu różnych urządzeń, zachowując wysoką jakość transmisji. Można połączyć z internetem m.in. komputery, smartfony, tablety, konsole do gier, telewizory Smart TV, drukarki, a nawet sprzęt AGD.
Szybki i niezawodny internet światłowodowy od Netii
Chcesz uzyskać najwyższe parametry połączenia z internetem? Wybierz więc jeden z naszych pakietów internetu światłowodowego – o prędkości pobierania 300 Mb/s, 600 Mb/s lub 1 Gb/s. W cenie abonamentu otrzymasz nowoczesny router Wi-Fi, a opcjonalnie możesz zdecydować się na usługę Bezpiecznego Internetu, dostęp do platformy muzycznej TIDAL oraz serwisu VOD HBO MAX. Oferujemy także światłowodowy internet stacjonarny w zestawie z telewizją.
