Co to jest światłowód? Najważniejsze informacje | Netia
Menu główne

Klient korzystający z łączy opartych o technologię światłowodową może przesyłać swoje dane w zaskakująco szybkim tempie z ogromnymi prędkościami. Światłowód gwarantuje stabilność działania i możliwość osiągnięcia wysokich prędkości przez każde z podłączonych urządzeń.

A technicznie jak to wygląda? Światłowód to włókno szklane wykorzystujące wiązkę skupionego światła do transmisji danych,to prędkości ograniczone tylko możliwościami sprzętowymi.

Najnowsze technologie pozwalają już na skonstruowanie światłowodów, w którym światło rozchodzi się z prawie taką samą prędkością jak w próżni. Jest to wciąż droga technologia ale już dostępna dla inżynierów.

 

Dlaczego światłowód?

Dzięki internetowi światłowodowemu będziesz mógł korzystać z sieci w szybki, bezpieczny i przyjazny sposób. Coraz więcej urządzeń korzysta z dostępu do sieci? To żaden problem.

Surfuj, ściągaj, graj, oglądaj bez stresu, opóźnień i zawieszania.

Prędkość internetu  do 1 Gb/s, a do tego nowoczesny router z WiFi.

Cyfrowa Telewizja Osobista (z wieloma kanałami w jakości HD) oraz GigaNagrywarką, osiąga najwyższe parametry odbioru, niezależnie od warunków atmosferycznych.

Płynne odtwarzanie filmów online (bez stopklatek i zrywania obrazu).

Najwyższa jakość filmów online: HD, Ultra HD (4K) i UltraUltra HD (8K).

Ale najważniejsze jest to co wpływa najbardziej na internet w naszych domach, to liczba podłączonych urządzeń. Teraz to już nie jest jeden komputer stacjonarny podłączony kablem do routera. Obecnie w domach z internetem łączą się komputery, smartfony, konsole,telewizory, a nawet lodówki i inne sprzęty AGD. Duża liczba podłączonych urządzeń wpływa na jakość i prędkość łącza. Internet światłowodowy da ci możliwość podłączenia dużej liczby urządzeń.

 

Najlepsze parametry sieci:

  • Gry online – brak opóźnień(niskie pingi), najwyższa jakość wideo,
  • Wideo – jakość HD, brak „buforowania”
  • Ściąganie i wysyłanie plików– szybki transfer w „górę” i w „dół”

 

Możliwość błyskawicznego wysyłania i pobierania ogromnych plików

  Prędkość przy wykorzystaniu
światłowodu
Czas trwania transferu Prędkość przy wykorzystaniu
standardowego łącza
Czas trwania transferu
Wysyłanie, plik o wielkości 4,7 GB 100 Mb/s 6 min 37 s. 1 Mb/s 10 h 14 min.
Wysyłanie, plik o wielkości 4,7 GB 1000 Mb/s 37 s. 100 Mb/s 6 min. 37 s.

 

Instalacja światłowodu

Podłączenie infrastruktury na klatkach schodowych i w mieszkaniach przebiega z zachowaniem najwyższych standardów technicznych i estetycznych. Monterzy dbają o każdy szczegół instalacji, łącznie z doprowadzeniem pomieszczeń do stanu, w jakim je zastali.

 

Korzyści oferty światłowodowej

  • Możliwość dobrania prędkości do własnych potrzeb: 150, 500 lub 1000 Mb/s.
  • Nowoczesny bezprzewodowy router w cenie abonamentu.
  • Dostępne dwa standardy WIFI:
    5 GHz (większa prędkość – mniejszy zasięg, mniejsze zakłócenia)
    2,4 GHz (mniejsza prędkość – większy zasięg, większa podatność na zakłócenia.).

Nowoczesne urządzenie z wbudowanym routerem WiFi działającym w technologii WiFi AC, co gwarantuje najszybsze bezprzewodowe połączenie z internetem.

Pytania i odpowiedzi

  • Czy internet o szybkości 1Gb/s to nie jest zbyt dużo?

    Internet nigdy nie jest zbyt szybki jak napisał jeden z użytkowników sieci. 1000 Mb/s dla jednego użytkownika to może i dużo, ale już cała rodzina korzystająca z różnych urządzeń i w różny sposób już taką prędkość doceni. Im więcej urządzeń podłączonych do internetu, tym większa prędkość jest konieczna aby działanie było bezproblemowe. Przy takiej prędkości łącza w jednej chwili można oglądać filmy na różnych urządzaniach, także  materiał 4K i nic się „nie wiesza”, grać w gry online, ściągać pliki video i wszystko działa sprawnie, szybko i bez opóźnień,tak jakby każdy miał swoje prywatne połączenie z internetem. Łącze o dużej prędkości to wysoki upload, niezbędny dla osób bardzo aktywnie korzystających z sieci, którzy nie tylko pobierają, ale też wysyłają mnóstwo danych, w tym szczególnie materiały wideo.

  • Jak prawidłowo wykonać test prędkości, żeby zobaczyć rzeczywistą prędkość posiadanego łącza ?

    Test prędkości należy przeprowadzić po podłączeniu się komputerem do posiadanego routera z wykorzystaniem kabla ethernetowego i upewnieniu się, że po stronie komputera i routera mamy do czynienia z interfacem Ethernet 1Gb/s. Przed wykonaniem testu należy wyłączyć wszystkie aplikacje mogące wpływać na obciążenie testowanego łącza, także programy antywirusowe i firewalle, które wpływają na wynik pomiaru. Należy odłączyć wszystkie urządzenia korzystające z testowanego łącza na czas wykonywania testu (np.: tablet, telefony, Cyfrową Telewizję Osobistą, urządzenia Smart). Jeżeli wykonujemy test na laptopie,należy go podłączyć za pomocą ładowarki (wykonywanie testu przy wykorzystaniu baterii może zaniżyć wyniki nawet o 30%).

    Należy pamiętać, że prędkość zależy nie tylko od przepustowości łącza, ale wyniki może znacząco zaburzać urządzenie, na którym wykonujemy test.
    Komputer o słabych parametrach (interface etherent o prędkości nominalnej mniejszej niż 1Gb/s, procesor niskiej klasy, niewielka ilość pamięci RAM,bieżące obciążenie pracującymi programami lub wykonywanymi zadaniami)prawdopodobnie nie pokaże nam pełnego zakresu możliwości posiadanego łącza światłowodowego.

    Jeżeli test prędkości wykonywany jest przez połączenie bezprzewodowe, to prędkość będzie znacząco mniejsza, bo mimo bardzo dużego postępu w tej technologii,nadal  połączenia po WiFi charakteryzują się ogromnymi ograniczeniami. Wynik testu zależy też od umiejscowienia routera oraz od zakłóceń wywoływanych przez inne sieci bezprzewodowe.

  • Od czego zależy prędkość internetu?

    Prędkość dostępu do internetu zależy od wielu czynników, najważniejszym jest rodzaj podłączenia (fizyczny kabel czy WiFi) oraz parametry sprzętu wykorzystanego do pomiarów. Połączenie bezprzewodowe to nadal dużo niższe prędkości niż po kablu.Aby móc osiągać duże prędkości karta sieciowa w komputerze musi posiadać interfejs 1GE, istotna jest też wydajność procesora, typ dysku, czy ilość pamięci RAM.

    Na prędkość osiąganą na danym urządzeniu wpływ ma liczba osób korzystających zdanego łącza internetowego oraz liczba i rodzaj działających aplikacji, także działających w tle, jak programy antywirusowe czy firewall.

    Prędkość pobierania i wysyłania danych zależy także od obciążenia serwera z którego są pobierane dane i do jakiego są wysyłane, a także od pory dnia, czyli wielkości ruchu generowanego przez innych użytkowników sieci.

    Przy korzystaniu z połączenia bezprzewodowego prędkość zależy też od tego gdzie znajduje się router oraz od tego ile innych sieci WiFi działa w pobliżu.

  • Dlaczego podczas testów prędkości nie można zobaczyć 1Gb/s?

    Na wynik testu prędkości ma wpływ wiele elementów: parametry i wydajność komputera, na którym wykonywany jest test, sposób połączenia z internetem, aplikacje działające w tle, liczba użytkowników korzystających z łącza w danej chwili,pory dnia i lokalizacji serwera z którym łączymy się podczas testu itp.

    Mimo, że test będzie wykonany zgodnie ze wskazanymi wytycznymi to możemy nie zobaczyć wyniku 1000 Mb/s jako prędkość pobierania danych. Wynika to z faktu, że przy transferze informacji do i z sieci internet ok. 6% przepustowości wykorzystane jest przez protokoły zarządzające poprawnym przekazaniem danych, a karta sieciowa posiada interfejs 1 GE o realnej prędkości 1000 Mb/s, czyli w rzeczywistości  zobaczymy ok. 940 Mb/s, bo tyle pozostaje na transfer naszych danych.

    Protokoły to jak opakowanie i adres odbiorcy przy transporcie towaru. Aby informacje dotarły kompletne, pod właściwy adres i dotyczyły tego co nas interesuje są„opakowane” w protokoły, które zajmują troszkę miejsca. Dlatego też przy transporcie informacji w Internecie część pasma na transfer danych jest pomniejszona o to opakowanie.

    Załóżmy że port na karcie to kontener, w którym mamy przetransportować buty z fabryki.Gdy włożymy je bez pudełek to o wiele więcej się ich zmieści, ale mogą się pomieszać i nie trafić do odpowiednich odbiorców i mogą ulec uszkodzeniu.

    Jeżeli natomiast test prędkości zostanie wykonany na kilku urządzeniach jednocześnie(jedno podłączone kablem, a inne przez WiFi), to sumarycznie można osiągnąć prędkość nawet ponad 1 Gb/s.

  • Jak czytać wyniki speedtestu?

    Wykonanie speedtestu jest proste. Wchodzisz na stronę z możliwością wykonania testu prędkości i naciskasz Start. Następuje automatyczny wybór najlepszego serwera do wykonania testu. Wynikiem wykonania testu jest podanie download i upload(czyli prędkość pobierania i wysyłania danych) oraz ping.

    Speedtest to pomiar szybkości transferu danych i wielkości opóźnienia.

    Szybkość pobierania danych to parametr podawany w megabitach na sekundę. Jeśli chcemy zobaczyć jaka będzie prędkość ściągania plików, należy otrzymany wynik w megabitach na sekundę podzielić przez 8. Na przykład prędkość pobierania 80 Mb/s oznacza, że pobranie pliku będzie odbywało się w  tempie 10 MB(megabajt) na sekundę. Tak samo jest z parametrem szybkości wysyłania danych,tylko ta wartość jest z reguły dużo mniejsza niż pobierania (najczęściej 10 razy).

    Im wyższa prędkość pobierania tym szybsze ściąganie plików, filmów bezproblemowe otwieranie stron, słuchanie muzyki i oglądanie filmów.

    Im wyższa prędkość wysyłania tym sprawniejsze dzielenie się plikami, płynne granie w gry online i szybsze wysłanie maila z dużym załącznikiem.

    Ping (zwany inaczej opóźnieniem) podawany w milisekundach, to czas między wysłaniem a odebraniem określonego pakietu danych. O dobrych parametrach łącza można mówić w przypadku, gdy ping nie przekracza 80-100 ms. Ping jest ważnym parametrem gdyż świadczy o prawidłowej pracy łącza. Wysoki ping to duże opóźnienie co będzie przeszkadzać w oglądaniu filmów,prowadzeniu wideokonferencji, a zwłaszcza w grach online. Im mniejszy ping tym szybciej komunikujemy się z grą i szybciej reagujemy na to co dzieję się na ekranie. Niektóre gry nawet nie dopuszczają graczy, którzy mają zbyt wysoki ping.

    Przykład testu dla łącza 1Gb/s