Klucz zabezpieczeń sieciowych a hasło do Wi-Fi – jak je sprawdzić?
Nie wiesz, jak sprawdzić hasło do Wi-Fi? Przedstawiamy instrukcję krok po kroku, która pomoże ci odnaleźć klucz zabezpieczeń na komputerze oraz smartfonie.
Co jest klucz zabezpieczeń sieciowych i dlaczego warto go znać?
Klucz zabezpieczeń sieci, nazywany również kluczem szyfrującym, to protokół, którego rolą jest szyfrowanie dostępu do sieci bezprzewodowej. Można wyróżnić kilka jego standardów – WEP, WPA oraz WPA2. W systemie Windows klucz zabezpieczeń przyjmuje formę hasła do Wi-Fi, które może składać się z liter oraz cyfr. Jego stosowanie stanowi formę ochrony przed nieuprawnionym dostępem do internetu. Użytkownicy znający klucz zabezpieczeń sieciowych mogą łączyć się z danym punktem dostępu jednocześnie za pomocą różnych urządzeń.
Zwykle wpisujemy hasło do Wi-Fi wyłącznie przy pierwszej konfiguracji sieci, a następnie korzystamy z opcji jego zapamiętywania i automatycznego łączenia się.
Jak sprawdzić hasło do Wi-Fi na komputerze stacjonarnym lub laptopie?
Istnieje kilka różnych sposobów, które pozwalają odnaleźć klucz zabezpieczeń sieci na komputerze z systemem Windows. Do każdej metody prezentujemy prostą instrukcję. Przed zastosowaniem tych porad warto sprawdzić, czy klucz zabezpieczeń nie znajduje się czasem na routerze. Niektórzy producenci zamieszczają hasło na naklejce z boku lub tyłu urządzenia i oznaczają je jako „WPA Key” czy „Wi-Fi Key”.
Jak znaleźć klucz zabezpieczeń sieci w „Panelu sterowania”?
Użytkownicy komputerów z system Windows 10 mogą w prosty sposób sprawdzić hasło do Wi-Fi, które można odszukać w „Panelu sterowania”.
-
Wpisz frazę „Panel sterowania” w polu wyszukiwania na pulpicie i zatwierdź Enterem.
-
Kliknij w zakładkę „Sieć i internet”, a następnie „Centrum sieci i udostępniania”.
-
Wyświetli się lista aktywnych sieci. Odszukaj i kliknij w nazwę tej spośród nich, z którą chcesz się połączyć.
-
Wejdź w pole „Właściwości sieci bezprzewodowej”, a następnie „Zabezpieczenia”.
-
Hasło do Wi-Fi będzie widoczne obok tekstu „Klucz zabezpieczeń sieciowych”. Aby je odkryć, kliknij w biały kwadrat obok polecenia „Pokaż znaki”.
Jak sprawdzić hasło do Wi-Fi przez systemowy wiersz poleceń?
Inną metodą wyszukania klucza zabezpieczeń sieciowych jest skorzystanie z wiersza poleceń – wbudowanego narzędzia w systemie Windows.
-
Zaloguj się na swoim komputerze, używając konta z uprawnieniami administratora.
-
Wejdź do wiersza poleceń – w tym celu użyj skrótu klawiszowego Windows+R, następnie wpisz komendę „cmd” oraz potwierdź, klikając „OK”.
-
W czarnym polu wpisz komendę „netsh wlan show profile name="nazwa sieci, do której chcesz znaleźć hasło" key=clear”. Przykładowa pełna komenda może być następująca: "netsh wlan show profile name="4G-Gateway-262G" key=clear".
-
Na liście wyświetlonych wyników wyszukaj sekcję „Security settings”, a następnie pole „Key Content” – hasło znajdujące się w tym miejscu to klucz zabezpieczeń sieciowych.
Jak znaleźć klucz zabezpieczeń w panelu administracyjnym routera?
Jeszcze inny sposób polega na odczytaniu hasła do Wi-Fi w panelu administracyjnym routera. Ta metoda wymaga aktywnego połączenia z siecią bezprzewodową – nie sprawdzi się więc, jeżeli zapomniałeś hasła, a połączenie zostało zerwane. Może być jednak przydatna, jeżeli chcesz udostępnić internet innym urządzeniom.
-
Sprawdź adres IP routera. W tym celu uruchom systemowy wiersz poleceń (użyj skrótu Windows+R, wpisz „cmd” i potwierdź Enterem), a następnie wpisz komendę „ipconfig”. Numer IP routera znajdziesz w polu „Default Gateway”.
-
Wprowadź skopiowany numer IP w polu adresu przeglądarki i zatwierdź Enterem.
-
Pokaże ci się panel logowania do panelu administracyjnego routera. Zaloguj się, wpisując prawidłowe dane – najczęściej będzie to jedna z trzech domyślnych opcji, „login: „admin”, hasło: „password”, login: „admin”, hasło: „admin” lub login: „admin”, hasło: pozostaw puste pole.
-
Istnieje możliwość, że początkowe dane logowania do routera zostały zmienione. W takim przypadku należy przywrócić ustawienia fabryczne urządzenia. W tym celu kliknij w przycisk „reset” na routerze.
-
Po zalogowaniu znajdź opcję konfiguracji Wi-Fi – funkcja ta może być różnie oznaczona w zależności od modelu routera, np. „Wi-Fi”, „Wi-Fi/DHCP” czy „Security”.
-
Po wejściu do odpowiedniej zakładki odszukaj hasło do sieci bezprzewodowej. Najczęściej jest ono ukryte za symbolami kropek lub gwiazdek – należy kliknąć opcję „Show password” w celu odkrycia klucza zabezpieczeń.
Jak sprawdzić hasło do Wi-Fi na telefonie?
Jak sprawdzić hasło do Wi-Fi na telefonie z systemem Android?
Od wersji 10 systemu Android użytkownicy smartfonów mogą sprawdzać zapomniane hasła do Wi-Fi z poziomu ustawień.
-
Wejdź do „Ustawień”, następnie wybierz zakładkę „Sieć i internet”, po czym stuknij w ikonę „Wi-Fi”.
-
Wybierz z wyświetlonej listy nazwę sieci, do której poszukujesz hasła.
-
Stuknij w opcję „Udostępnij”, która znajduje się obok funkcji „Zapomnij”.
-
Potwierdź swoją tożsamość za pomocą jednej z opcji weryfikacji, np. czujnika odcisków palca, hasła, kodu PIN czy metody rozpoznawania twarzy.
-
Hasło do sieci Wi-Fi powinno zostać wyświetlone pod kodem QR, który możesz udostępnić znajomym, aby mieli możliwość łączenia się z twoją siecią bezprzewodową.
W przypadku telefonów ze starszą wersją Androida odnalezienie hasła jest znacznie trudniejsze. Wymaga rootowania urządzenia oraz skorzystania z menedżera plików lub zewnętrznej aplikacji.
Jak sprawdzić hasło do Wi-Fi na telefonie z systemem iOS?
Jeżeli łączyłeś się już wcześniej z siecią bezprzewodową Wi-Fi za pomocą telefonu z systemem iOS, możesz sprawdzić klucz zabezpieczeń na komputerze Mac przy użyciu funkcji „Pęk kluczy iCloud”. Jest ona obsługiwana przez aplikację KeyChain Access, wbudowaną w systemie iOS 8.6 oraz kolejnych wersjach.
-
Włącz „Pęk kluczy iCloud” na telefonie. W tym celu przejdź do ustawień, następnie wskaż swoją wizytówkę, po czym wybierz iCloud. W zakładce „Aplikacje używające iCloud” wyszukaj i włącz „Pęk kluczy”. Po kilku minutach dane z telefonu powinny zostać przesłane do chmury iCloud.
-
Włącz „Pęk kluczy iCloud” na komputerze Mac – z menu Apple wybierz „Preferencje systemowe”, następnie „iCloud” i zaznacz „Pęk kluczy”. Po chwili dane z chmury zostaną przesłane do komputera Mac.
-
Na komputerze Mac włącz aplikację „Dostęp do pęku kluczy”, która znajduje się w „Narzędziach”.
-
Wpisz nazwę sieci Wi-Fi, do której chcesz poznać hasło. Na liście powinna znajdować się sieć ze znacznikiem iCloud. Kliknij w nią, aby poznać hasło Wi-Fi, którego używałeś wcześniej do łączenia się z siecią na telefonie. W celu autoryzacyjnym konieczne może być wpisanie nazwy użytkownika oraz hasła administratora. Wprowadź je, a następnie kliknij „Zezwól”.
-
Klucz zabezpieczeń sieci Wi-Fi pojawi się w polu „Pokaż hasło”.
Stwórz szybką sieć bezprzewodową Wi-Fi dzięki internetowi od Netii
W naszej ofercie znajdziesz pakiety szybkiego internetu światłowodowego o prędkości 300 Mb/s, 600 Mb/s oraz 1 Gb/s. Możesz również zdecydować się na internet mobilny lub domowy LTE. W cenie umowy, na czas jej obowiązywania, otrzymasz router Wi-Fi. Zyskasz także możliwość zabezpieczenia swojej sieci Wi-Fi dzięki usłudze Bezpiecznego Internetu – z pakietem antywirusowym i sieciową zaporą ogniową, chroniącą przed nieautoryzowanym dostępem.
