Sieć Wi-Fi Mesh - co to za system?
Aby poprawić jakość sygnału bezprzewodowej sieci internetowej w domu, warto skorzystać z systemu Wi-Fi Mesh. Co to jest, w jaki sposób działa, komu może się szczególnie przydać, a także jaki system Wi-Fi Mesh wybrać - odpowiadamy na każde z tych pytań.
System Mesh - co to jest i jak działa?
Zacznijmy od wyjaśnienia, co to jest Wi-Fi Mesh. Nazywamy w ten sposób bezprzewodową sieć kratową, która tworzy system połączonych ze sobą i nieustannie komunikujących się wzajemnie routerów - stacji bazowej oraz urządzeń dostępowych (najczęściej kilku). Tworzą one jedną sieć Wi-Fi, pomimo że poszczególne urządzenia (np. komputer, smartfon, tablet czy drukarka) łączą się z różnymi modułami. System automatycznie nawiązuje połączenie z tym routerem, który dostarcza najsilniejszy sygnał, a tym samym zapewnia najlepszą jakość transmisji.
Jak utworzyć i skonfigurować sieć Wi-Fi Mesh?
Skoro już wiemy, co to jest sieć Mesh, przejdźmy do przybliżenia uniwersalnego sposobu jej tworzenia oraz konfiguracji. Poszczególne kroki mogą się nieco różnić w zależności od wybranego systemu.
- Podłącz urządzenie pełniące funkcję stacji bazowej do wyjścia LAN w routerze za pomocą kabla Ethernet.
- Podłącz stację bazową do gniazdka sieci elektrycznej.
- Odczekaj chwilę, aż urządzenie będzie gotowe do konfiguracji - najczęściej zostanie to zasygnalizowane za pomocą diody migającej na pomarańczowo.
- Skonfiguruj stację bazową - zwykle można tego dokonać z poziomu aplikacji na telefonie.
- Ustaw pozostałe moduły systemu w tych miejscach domu, w których chcesz wzmocnić sygnał Wi-Fi.
- Podłącz każdy dodatkowy router do źródła zasilania.
- Skonfiguruj podłączone moduły systemu za pomocą aplikacji lub przy użyciu funkcji WPS.
- Alternatywnie możesz podłączyć dodatkowe punkty systemu Wi-Fi do stacji bazowej za pomocą kabla Ethernet.
- Zabezpiecz utworzoną sieć przy użyciu nowej nazwy oraz hasła.
- Łącz się z siecią bezprzewodową w całym domu na różnych urządzeniach.
Kiedy warto skorzystać z systemu Mesh?
Sieć Wi-Fi Mesh sprawdza się dobrze zwłaszcza w dużych domach, kilkupiętrowych mieszkaniach i budynkach o nietypowej konstrukcji. Przy użyciu takiego systemu można pokryć zasięgiem dużą przestrzeń i wyeliminować problem tzw. martwych stref, czyli miejsc, do których nie dociera sygnał Wi-Fi z routera. System Wi-Fi Mesh pozwala uzyskać wysokiej jakości połączenie bez względu na różnego typu fizyczne bariery, w tym grube ceglane ściany, metalowe konstrukcje, meble czy schody.
Jakie są zalety i korzyści sieci Wi-Fi Mesh?
Korzystanie z systemu Wi-Fi Mesh wiąże się z wieloma zaletami i korzyściami. Przedstawiamy najważniejsze z nich.
Zwiększenie zasięgu sieci
Prawidłowe rozmieszczenie modułów systemu Wi-Fi Mesh pozwala uzyskać odpowiednio silny sygnał internetu w całym domu - w tym w miejscach najdalej oddalonych od routera, nawet na innych piętrach.
Stabilne działanie łącza
Sieć Mesh znacząco poprawia stabilność internetu bezprzewodowego. Użytkownik uniknie rozłączania się połączenia również w przypadku, kiedy będzie przemieszczał się pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami z podłączonym do sieci urządzeniem, np. telefonem czy laptopem. W takim przypadku nastąpi automatyczne przełączenie - system dobierze urządzenie dostępowe zapewniające najlepszą siły sygnału. Nawet jeśli jeden z routerów tworzących sieć rozłączy się lub ulegnie awarii, nie będzie to skutkować utratą połączenia.
Większa prędkość internetu
Kolejną korzyścią jest poprawa komfortu korzystania z internetu. Strony i multimedia będą wczytywać się znacznie szybciej dzięki wzmocnieniu sygnału Wi-Fi.
Prosta konfiguracja
System Mesh można szybko i prosto skonfigurować za pomocą aplikacji mobilnej oraz funkcji WPS. Nie są do tego potrzebne żadne zaawansowane umiejętności.
Możliwość łatwej rozbudowy
System Mesh można rozbudowywać o dodatkowe punkty dostępowe. Pozwoli to pokryć zasięgiem sieci bezprzewodowej jeszcze większą powierzchnię budynku.
Jaki system Mesh wybrać?
Podpowiadamy, jaki system Wi-Fi Mesh wybrać do swojego domu. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na poniższe cechy i funkcje.
Obsługiwane standardy Wi-Fi
Sieci bezprzewodowe Wi-Fi działają w grupie standardów IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax. Najnowszym standardem jest Wi-Fi 802.11 ax (Wi-Fi 6), który zapewnia największą prędkość pobierania, przekraczającą nawet 1 Gb/s.
Obsługiwane pasmo Wi-Fi
Prędkość i stabilność działania internetu bezprzewodowego będzie również zależeć od używanej częstotliwości Wi-Fi - 2,4 GHz lub 5 GHz. System Wi-Fi może być wyposażony w funkcję automatycznego przełączania na najmniej zatłoczone pasmo, co pozwoli osiągnąć możliwie najlepszą jakość łącza.
Liczba punktów dostępowych w zestawie
Im więcej modułów tworzy system Wi-Fi Mesh, tym większy obszar budynku może zostać pokryty zasięgiem sieci bezprzewodowej. W większości domach i mieszkaniach wystarczające będzie użycie 2-3 modułów.
Liczba portów LAN
Urządzenia Wi-Fi Mesh mogą być wyposażone w kilka portów Ethernet. Pozwala to nie tylko na połączenie routerów ze stacją bazową, lecz także podłączenie do sieci w trybie przewodowym innych urządzeń, np. laptopa.
Technologia szyfrowania połączenia
Aby połączenie bezprzewodowe było odpowiednio zabezpieczone przed włamaniami, urządzenia tworzące system Mesh powinny obsługiwać nowoczesną technologię szyfrowania, np. WPA2 lub WPA3.
Automatyczne aktualizacje
Funkcja automatycznego pobierania aktualizacji pozwala zadbać o bezpieczeństwo sieci oraz usuwanie ewentualnych usterek.
Diody LED na urządzeniach
Diody LED informujące o sile sygnału umożliwiają znalezienie najlepszej lokalizacji do umieszczenia modułów Mesh.
Intuicyjna aplikacja z dodatkowymi funkcjami
Aplikacja może być przeznaczona nie tylko do konfiguracji sieci Wi-Fi Mesh, lecz także umożliwiać korzystanie z dodatkowych funkcji, np. testowania prędkości połączenia, zarządzania siecią, tworzenia dodatkowej sieci dla gości czy korzystania z systemu kontroli rodzicielskiej.
LP Mesh - system, który poprawi zasięg sieci Wi-Fi w twoim domu
Jeśli zastanawiasz się, jaki system Mesh będzie odpowiedni do twojego domu, polecamy ci model LP Mesh D-Link COVR-C1200. To nowoczesne urządzenie, które pozwala osiągnąć prędkość pobierania internetu nawet do 1,2 Gb/s. Dzięki temu systemowi zdołasz pokryć zasięgiem każdy zakątek budynku, a także uzyskasz szybkie i stabilne połączenie Wi-Fi. Do wyboru jest zestaw 2-elementowy i 3-elementowy. System działa w dwóch częstotliwościach - 2 GHz i 5 GHz i automatycznie przełącza się na mniej zatłoczone pasmo. Dzięki technologii MU-MIMO możliwe jest utrzymanie szybkich połączeń z wieloma urządzeniami, które wykorzystują pełną przepustowość łącza. Intuicyjna aplikacja i diody LED umożliwiają bezproblemową konfigurację.
Do stworzenia szybkiej i stabilnej sieci bezprzewodowej potrzebujesz również odpowiedniego pakietu internetu. Świetnie sprawdzi się nasz stacjonarny internet światłowodowy, który udostępniamy w trzech opcjach prędkości - 300 Mb/s, 600 Mb/s i 1 Gb/s.