Jak działa wzmacniacz sygnału Wi-Fi?
Zmagasz się z problemem mało stabilnego i wolnego internetu bezprzewodowego w swoim domu? Dowiedz się więc, jak działa wzmacniacz Wi-Fi. Wyjaśniamy szczegółowo, w jaki sposób wpływa na poprawę jakości łącza internetowego.
Dlaczego internet Wi-Fi działa wolno?
Wolne działanie internetu bezprzewodowego zwykle wynika z barier architektonicznych, które tłumią siłę sygnału Wi-Fi. Mogą być to np. grube ściany, meble czy metalowe konstrukcje. Problem słabego zasięgu występuje zwłaszcza w dużych domach, gdzie router nie jest w stanie pokryć sygnałem wszystkich pomieszczeń.
Negatywnie na prędkość internetu wpływają także zakłócenia powodowane przez urządzenia elektroniczne działające w tym samym paśmie co router, np. radio, głośniki, kuchenka mikrofalowa, a także routery w mieszkaniach sąsiadów. Na naszym blogu wskazujemy jeszcze inne powody, dlaczego internet wolno chodzi.
Wzmacniacz Wi-Fi – jak działa?
Zastosowanie wzmacniacza Wi-Fi pozwala rozwiązać problem z zasięgiem internetu. Jest to niewielkich rozmiarów urządzenie, które należy podłączyć do gniazdka sieci elektrycznej. Dzięki wbudowanym antenom wzmacniacz:
- przechwytuje z routera sygnał istniejącej sieci bezprzewodowej,
- wzmacnia go,
- przekazuje dalej.
W rezultacie powstaje nowa podsieć, której zasięgiem może zostać pokryta możliwie jak największa powierzchnia – nawet najdalej oddalone od routera pomieszczenia, a także taras i ogród. Silny sygnał pozwala łączyć się z utworzoną podsiecią z dowolnego miejsca w domu.
To, jak działa wzmacniacz Wi-Fi, zależy w dużym stopniu od jego odpowiedniego dopasowania względem parametrów routera. Należy upewnić się, że oba te urządzenia obsługują te same pasma Wi-Fi. Nie będzie możliwe korzystanie z częstotliwości 5 GHz, jeżeli jest na niej w stanie pracować tylko jeden ze sprzętów. Pasmo to jest mniej zatłoczone i odporniejsze na zakłócenia. W związku z tym zapewnia silniejszy sygnał, a przez to większą prędkość internetu. Istotna jest także zgodność urządzeń pod względem obsługiwanego standardu Wi-Fi 802.11.
Od czego jeszcze zależy, jak działa wzmacniacz sieci Wi-Fi? Równie ważne jest podłączenie takiego urządzenia do odpowiedniego gniazdka. Wzmacniacz sygnału sieci bezprzewodowej powinien znajdować się w połowie odległości pomiędzy routerem a obszarem nieobjętym zasięgiem sieci Wi-Fi. Jeśli dioda na wzmacniaczu będzie świecić się na zielono, wtedy sygnalizuje to podłączenie sprzętu we właściwym miejscu.
Rodzaje wzmacniaczy Wi-Fi
Odpowiedź na pytanie o to, jak działa wzmacniacz Wi-Fi, w pewnym stopniu zależy od rodzaju wybranego urządzenia. Z innego artykułu na naszym blogu dowiesz się, jaki wzmacniacz sygnału Wi-Fi wybrać do domu.
Najprostsze wzmacniacze sygnału to jednoelementowe repeatery. W tym przypadku użytkownik łączy się z jednym punktem dostępowym, który tworzy rozszerzoną sieć bezprzewodową.
Innym rodzajem wzmacniacza są składające się z co najmniej dwóch urządzeń systemy, które wykorzystują technologię PLC (Power Line Communication). Odebrany z routera sygnał sieciowy jest przekazywany przy użyciu istniejącego okablowania elektrycznego w domu, dlatego taki system bywa nazywany internetem w gniazdku. Instalacja modułu PLC polega na podłączeniu obu modułów do gniazdka z prądem, a dodatkowo jedno z urządzeń powinno być połączone z routerem za pomocą kabla Ethernet.
Jeszcze innym nowoczesnym wzmacniaczem sygnału jest system mesh Wi-Fi. Składa się on z co najmniej trzech elementów, które pełnią funkcję urządzeń dostępowych i nieustannie się ze sobą komunikują. Wybrany moduł jest połączony z routerem przy użyciu przewodu Ethernet. Użytkownik korzysta z jednej sieci Wi-Fi, lecz urządzenia odbierające internet (np. komputer, smartfon czy tablet) mogą łączyć się z dowolnym punktem dostępowym. Dzięki temu automatycznie jest dobierana najszybsza trasa przekazywania sygnału, najlepsze pasmo i najmniej obciążone kanały. Rozwiązanie to pozwala wykorzystać pełną przepustowość łącza.
Konfiguracja wzmacniaczy Wi-Fi
Skoro już wiesz, jak działa wzmacniacz sygnału Wi-Fi, przejdźmy do sposobu konfiguracji takiego urządzenia. Nowoczesne wzmacniacze Wi-Fi umożliwiają szybką konfigurację poprzez skorzystanie z funkcji WPS. Wystarczy wtedy, po podłączeniu urządzeń do sieci elektrycznej, nacisnąć przycisk WPS na routerze, a następnie na wzmacniaczu sygnału. Konfiguracja zostanie przeprowadzona w automatyczny sposób.
Jeśli funkcja WPS jest niedostępna lub nie działa, wtedy trzeba przeprowadzić ręczną konfigurację. W zależności od modelu można ją wykonać za pomocą aplikacji mobilnej na telefonie lub z poziomu panelu konfiguracyjnego, który ukaże się po wprowadzeniu w polu adresu przeglądarki adresu IP wzmacniacza. W obu przypadkach konieczne będzie wybranie podstawowej sieci W-Fi i wprowadzenie hasła ustawionego w celu jej zabezpieczenia.
Wzmacniacze sygnału Wi-Fi LP Mesh
W naszej ofercie znajdziesz nowoczesne wzmacniacze sygnału Wi-Fi LP Mesh. Konfiguracja tych urządzeń jest bardzo prosta i szybka. Za ich pomocą znacznie zwiększysz zasięg Wi-Fi w swoim domu oraz poprawisz komfort korzystania z internetu. Nowo utworzona sieć bezprzewodowa będzie wyraźnie szybsza i stabilniejsza, nawet w pomieszczeniach najbardziej oddalonych od routera.