Co to jest i jak działa Wi-Fi? Przejrzysta definicja
Niemal każdy użytkownik internetu chociaż raz łączył się z nim za pomocą sieci Wi-Fi. Definicja tej technologii nieco odbiega jednak od potocznego rozumienia. W artykule wyjaśniamy w zrozumiały sposób, co to jest Wi-Fi i jak działa. Wskazujemy również, jakie ma zalety oraz wady.
Wi-Fi – co to jest i czym różni się od innych rodzajów internetu?
Wi-Fi (wireless fidelity) to grupa standardów radiowej sieci bezprzewodowej, które zostały stworzone przez firmę Wi-Fi Alliance. Powszechnie Wi-Fi uznaje się za synonim WLAN (wireless local area network), czyli technologii umożliwiającej założenie lokalnej sieci poprzez połączenie urządzeń bez zastosowania kabli. W rzeczywistości Wi-Fi jest jednym (najpopularniejszym) z dostępnych na rynku produktów WLAN.
Połączenie z internetem można również uzyskać w sposób przewodowy, łącząc komputer z routerem za pomocą kabla Ethernet. Rozwiązanie to pozwala uzyskać szybsze i bardziej stabilne łącze niż Wi-Fi, odporne na różnego typu zakłócenia.
Kolejna technologia to Power Line Communication, czyli internet w gniazdku. Wykorzystuje się w tym przypadku istniejącą w budynku sieć elektryczną, aby umożliwić przesyłanie sygnału internetowego z urządzenia nadawczego do odbiornika. Pozwala to znacznie zwiększyć zasięg internetu w domu.
Jeszcze innym sposobem łączenia się z internetem jest korzystanie z mobilnej sieci LTE lub 5G bezpośrednio na urządzeniu mobilnym. Z internetem takim można łączyć się nie tylko w domu, lecz także w dowolnym innym miejscu, które znajduje się w zasięgu sieci operatora.
Co to jest Wi-Fi Direct?
Rodzajem sieci bezprzewodowej stworzonej przez Wi-Fi Alliance jest również Wi-Fi Direct. Technologia ta umożliwia nawiązywanie komunikacji pomiędzy urządzeniami w sposób bezpośredni, bez użycia routera lub punktu dostępowego. Dzięki temu można uniknąć problemu ze stabilnością i szybkością internetu na skutek przeciążenia sieci. Wi-Fi Direct działa podobnie jak Bluetooth, jednak zapewnia znacznie większy zasięg – do około 100 metrów.
Jak działa Wi-Fi?
Urządzenia tworzące sieć bezprzewodową Wi-Fi są zgodne ze standardami IEEE 802.11. Możliwe jest połączenie m.in. komputerów, urządzeń mobilnych, drukarek, konsol do gier czy inteligentnego sprzętu AGD. Urządzenia te mogą wymieniać między sobą różne informacje, w tym dane internetowe. Komunikacja odbywa się z wykorzystaniem fal radiowych, które są odbierane i modulowane przez router, a następnie odpowiednio interpretowane przez znajdujące się w obrębie sieci urządzenia odbiorcze.
Aby połączyć się z siecią Wi-Fi, należy wybrać na telefonie lub urządzeniu mobilnym utworzoną sieć i kliknąć przycisk połącz. Wymagane może być również podanie hasła. Wi-Fi będzie działać na danym sprzęcie pod warunkiem, że jest on wyposażony w kartę sieciową. Do stworzenia sieci Wi-Fi najczęściej wykorzystuje się stacjonarne łącze (kablowe lub światłowodowe). Można również nawiązać łączność bezprzewodową przy użyciu internetu mobilnego – będzie to wymagało umieszczenia karty SIM od operatora w modemie/routerze z funkcją modemu lub utworzenia na smartfonie punktu dostępu za pomocą funkcji tetheringu.
Zasięg sieci Wi-Fi teoretycznie może wynieść do 100 metrów na otwartej przestrzeni. Z uwagi jednak na różne czynniki zakłócające sygnał zasięg w domu nie jest w rzeczywistości większy niż kilkadziesiąt metrów. Aby sygnał mógł dotrzeć bez trudu do każdego pomieszczenia, można zastosować repeater, czyli wzmacniacz sygnału.
Standardy i częstotliwości sieci Wi-Fi
Standardy sieci Wi-Fi 802.11 to wprowadzane na przestrzeni lat przez firmę Wi-Fi Alliance technologie sieci bezprzewodowej. Najpopularniejsze z nich to:
- 802.11,
- 802.11 b,
- 802.11 a,
- 802.11 g,
- 802.11 n (Wi-Fi 4),
- 802.11 ac (Wi-Fi 5),
- 802.11 ax (Wi-Fi 6).
Standardy te różnią się pomiędzy sobą pod względem parametrów internetu, jakie pozwalają uzyskać, m.in.:
- przepustowości sieci,
- stabilności,
- zasięgu,
- wydajności,
- maksymalnej prędkości połączenia,
- opóźnień w transmisji,
- stosowanych technologii zabezpieczeń dostępu.
Spory wpływ na jakość internetu Wi-Fi ma również to, czy działa on w paśmie 5 GHz czy 2,4 GHz. Od częstotliwości fal radiowych zależą zwłaszcza zasięg sieci oraz siła sygnału. Pasmo 5 GHz zapewnia silniejszy sygnał, lecz mniejszy zasięg, a 2,4 GHz większy zasięg przy słabszej sile sygnału. Korzystanie z częstotliwości 5 GHz pozwala również uniknąć problemu nakładających się na siebie kanałów. Maksymalna prędkość internetu Wi-Fi w paśmie 5GHz może wynieść 10 Gb/s.
Zalety i wady sieci Wi-Fi
Do zalet sieci Wi-Fi zaliczają się przede wszystkim szybka i prosta instalacja bez użycia kabli, a także możliwość podłączania do sieci jednocześnie wielu urządzeń. Główną wadą są natomiast problemy z zasięgiem, prędkością połączenia i siłą sygnału – zwłaszcza w przypadku częstotliwości 2,4 GHz, z której korzysta jednocześnie wiele innych urządzeń elektronicznych powodujących zakłócenia. Zasięg sieci Wi-Fi mogą także ograniczać grube ściany i inne przeszkody architektoniczne. W innym artykule naszym blogu wyjaśniamy, jak wzmocnić sygnał Wi-Fi i co może go zakłócać.
Jaki internet wybrać do stworzenia sieci Wi-Fi?
Do stworzenia domowej sieci Wi-Fi świetnie sprawdza się nasze stacjonarne łącze światłowodowe. Możesz zdecydować się na abonament w jednej z kilku opcji prędkości pobierania – 300 Mb/s, 600 Mb/s lub 1 Gb/s. Na czas trwania umowy otrzymasz od nas bezpłatnie router Wi-Fi. Połączenie z internetem bezprzewodowym w swoim domu uzyskasz także dzięki naszym pakietom internetu mobilnego 4G i 5G – możesz otrzymać nawet 1000 GB transferu danych do wykorzystania w ciągu miesiąca. Jeszcze inną opcją jest nasza oferta internetu hybrydowego 2w1, który łączy zalety internetu stacjonarnego i mobilnego.