Internet w gniazdku – co to jest? Jak działa?
Kiedy zasięg domowej sieci Wi-Fi zawodzi, warto spróbować rozwiązania, jakim jest internet w gniazdku. Wyjaśniamy, na czym polega ta technologia, w jaki sposób działa i w jakich sytuacjach może znaleźć zastosowanie.
Czym jest internet z gniazdka elektrycznego?
Internet w gniazdku to technologia znana jako Power Line Communication (PLC), PowerLAN lub dLAN. Jej zastosowanie umożliwia transmisję danych internetowych z użyciem istniejącej w domu lub biurze sieci energetycznej. Portem do przesyłu danych może stać się w tym przypadku każde gniazdko zamontowane w ścianie.
Przesyłanie sygnału staje się możliwe dzięki użyciu co najmniej dwóch adapterów – urządzenia nadawczego oraz odbiorczego. Są one wyposażone w filtry, dzięki którym fale energetyczne o wysokiej częstotliwości mogą być odpowiednio filtrowane, modulowane i kodowane. Dochodzi do przekształcenia sygnału analogowego w cyfrowy, co umożliwia dostarczenie internetu do komputera, telewizora, tabletu czy innych urządzeń z dostępem do sieci.
Jeśli chcesz mieć w swoim domu internet po kablu elektrycznym, stwórz połączenie PLC zgodnie z poniższą instrukcją:
-
Umieść nadajnik w gniazdku elektrycznym i połącz go za pomocą przewodu Ethernet (RJ45) z routerem.
-
Włóż odbiornik do innego gniazdka w pomieszczeniu, w którym zamierzasz łączyć się z internetem.
-
Za pomocą kolejnego kabla Ethernet połącz znajdujący się w gniazdku elektrycznym odbiornik z urządzeniem docelowym, np. komputerem, konsolą do gier czy telewizorem.
-
Jeśli adaptery są wyposażone w funkcję Plug and Play, wciśnij odpowiedni przycisk widoczny na takim urządzeniu – nie będzie wtedy wymagana jego ręczna konfiguracja.
-
Nawiązanie połączenia z internetem zwykle sygnalizuje świecąca się na zielono dioda LED.
Aby internet z gniazda elektrycznego był szybki i stabilny, konieczne jest spełnienie kilku warunków. Do transferu danych najlepiej sprawdzają się sieci elektryczne zbudowane z trzyżyłowych obwodów elektrycznych. Istotne będzie również ich uziemienie, a także podłączenie do gniazdek znajdujących się na tej samej fazie.
W celu zachowania wysokiej wydajności sieci podłącz adaptery bezpośrednio do gniazdek – nie należy korzystać w tym celu z listw zasilających i przepięciowych ani z przedłużaczy. Internet z gniazdka elektrycznego nie będzie również działać właściwie, jeśli adaptery PLC znajdą się w pobliżu urządzeń pobierających sporo energii elektrycznej, np. lodówki, pralki, grzejnika czy piekarnika.
Internet po kablu elektrycznym a inne rodzaje łącza
Technologia Power Line Communication wymaga posiadania dostępu do internetu w domu – np. światłowodowego, LTE czy radiowego. Nie zastępuje więc tego typu łącz, lecz pozwala na rozszerzenie zasięgu internetu, aby działał niezawodnie w każdym pomieszczeniu – nawet w przypadku sporej odległości pomiędzy nadajnikiem a urządzeniami docelowymi. Warto pamiętać, że internet w gniazdku pozwala na uzyskanie nie wyższej prędkości internetu niż wykupiona u operatora.
Kiedy internet w gniazdku może się przydać?
Internet z gniazda elektrycznego to warte uwagi rozwiązanie zwłaszcza dla tych użytkowników, którzy nie są zadowoleni z zasięgu domowej sieci Wi-Fi. Problem ten dotyczy np. osób mieszkających w dużych domach z wieloma pomieszczeniami lub w wielopiętrowych blokach. Kłopoty z siecią Wi-Fi mogą być również spowodowane zakłóceniami generowanymi przez znajdujące się w pobliżu urządzenia, np. routery sąsiadów. W takich sytuacjach technologia PLC będzie dobrą alternatywą dla połączenia bezprzewodowego.
Przewaga internetu po kablu nad Wi-Fi wiąże się również z bezpieczeństwem. Uzyskanie nieautoryzowanego dostępu do sieci przez osoby postronne jest w tym przypadku utrudnione, ponieważ nowoczesne adaptery wykorzystują 128-bitowe szyfrowanie danych AES.
Internet w gniazdku to także rozwiązanie pozwalające uniknąć niedogodności związanych z rozbudową sieci kablowej. Zapewnienie szybkiego i stabilnego łącza w całym domu wymaga ciągnięcia przewodów, co zwykle wiąże się z koniecznością wiercenia ścian czy stropów. Decydując się na skorzystanie z technologii PLC, można uniknąć ponoszenia kosztów takiej instalacji. Rozwiązanie to warto polecić także osobom wynajmującym mieszkanie, które nie otrzymały zgody właściciela lub spółdzielni na wykonanie prac budowanych w celu założenia przewodów.
Technologia PLC jest wykorzystywana nie tylko przez osoby prywatne, lecz także przez firmy. Znajduje wiele zastosowań biznesowych. Służy m.in. do zdalnego odczytywania w czasie rzeczywistym poziomu zużycia energii elektrycznej przez użytkowników, automatyzacji procesów przemysłowych czy do wdrażania systemów bezpieczeństwa.
Do najważniejszych zalet internetu w gniazdku można zaliczyć:
-
łatwość instalacji i konfiguracji,
-
wysokie bezpieczeństwo sieci – dostęp do niej jest dobrze zabezpieczony przed osobami postronnymi,
-
możliwość uzyskania szybkiego i stabilnego połączenia z internetem w całym budynku,
-
niewielki rozmiar adapterów.
Nasi klienci mogą korzystać z wysokiej klasy zestawów D-Link do stworzenia sieci przewodowej w technologii PLC z użyciem domowej sieci energetycznej. W komplecie znajdują się dwa adaptery, dzięki którym można osiągnąć stabilny i szybki internet o prędkości do 1 Gb/s. Urządzenia te są proste w konfiguracji, gdyż zostały wyposażone w funkcję Plug and Play – wystarczy więc wcisnąć jeden przycisk. Dzięki opcji punktu dostępowego Wi-Fi zestaw D-Link może zastąpić repeater.