ANT+ – co to jest i do czego służy?
W 2004 roku firma ANT Wirelles, należąca do amerykańskiej spółki Garmin, wprowadziła na rynek technologię ANT+. Co to jest, do czego służy i w jakich sytuacjach może się przydać – odpowiadamy na każde z tych pytań. Podpowiadamy ponadto, jak uruchomić ANT+ na swoim telefonie.
ANT+ – co to jest?
ANT+ to opatentowana technologia bezprzewodowej transmisji danych, która została wprowadzona na rynek w 2004 roku. Stanowi udoskonaloną wersję protokołu ANT, w porównaniu do którego jest zdecydowanie bardziej energooszczędna. Służy do nawiązywania komunikacji jednocześnie pomiędzy wieloma urządzeniami, które pełnią funkcję odbiorników i nadajników.
Standard ANT+ jest wykorzystywany zwłaszcza w urządzeniach do monitorowania aktywności fizycznej, takich jak np. zegarki sportowe, krokomierze, pulsometry, liczniki kalorii, ciśnieniomierze, a także monitory prędkości, wagi, dystansu czy temperatury. Dzięki technologii ANT+ można utworzyć bezprzewodową sieć, w której informacje pomiarowe rejestrowane podczas treningu są przesyłane pomiędzy znajdującymi się w jej zasięgu urządzeniami. Możliwe jest przesłanie uzyskanych danych do telefonu lub innego urządzenia obsługującego ANT+, aby móc je gromadzić i interpretować. Obecnie z technologii ANT+ korzysta ponad 200 marek z całego świata.
Jakie są różnice pomiędzy ANT+ a Bluetooth, NFC oraz Wi-Fi?
Do przesyłania danych służą różne standardy – do najpopularniejszych z nich można zaliczyć Bluetooth, NFC oraz Wi-Fi. Skoro już wiemy, co to ANT+, poznajmy także różnice pomiędzy tą technologią a pozostałymi trzema.
ANT+ a Bluetooth
Zarówno technologia ANT+, jak i Bluetooth działają w paśmie 2,4 GHz i służą do przesyłania danych pomiędzy urządzeniami na niewielkich odległościach. Maksymalny zasięg Bluetooth jest nieco większy, gdyż może wynieść do 100 metrów, podczas gdy w przypadku ANT+ osiąga do 30 metrów.
Podstawowa różnica polega jednak na tym, że jedynie standard ANT+ pozwala w tym samym czasie, bez wzajemnych zakłóceń, połączyć z nadajnikiem więcej niż dwa urządzenia pełniące funkcję odbiorników. Dane pomiarowe z treningu mogą być dzięki temu jednocześnie dostarczone zarówno do sportowca, jak i jego trenera. Bluetooth umożliwia natomiast połączenie wyłącznie z jednym urządzeniem będącym odbiornikiem.
Bluetooth w dalszym ciągu pozostaje znacznie popularniejszą technologią. Można ją znaleźć praktycznie w każdym telefonie, podczas gdy moduł ANT+ obsługują jedynie niektóre nowoczesne smartfony. Bluetooth pozwala na szybsze przesyłanie danych, ponieważ maksymalna szybkość transmisji wynosi 2 Mb/s, podczas gdy dla technologii ANT+ jest to 60 Kb/s. W związku z tym Bluetooth znacznie lepiej nadaje się do przesyłania większych plików, np. zdjęć, muzyki czy krótkich nagrań video, natomiast wykorzystanie ANT+ ogranicza się najczęściej do udostępniania danych pomiarowych.
Przewagą ANT+ jest niższy pobór energii – urządzenie z takim protokołem może pracować niemal cały czas w trybie uśpienia, a włączać się jedynie na krótko w celu nawiązania komunikacji.
Najważniejsze różnice pomiędzy ANT+ a Bluetooth:
-
Bluetooth ma nieco większy zasięg.
-
Tylko ANT+ pozwala urządzeniu łączyć się jednocześnie z kilkoma odbiornikami.
-
Bluetooth pozwala szybciej przesyłać dane, dlatego lepiej sprawdza się do udostępniania plików w większym rozmiarze.
-
Bluetooth jest popularniejszą technologią, obsługiwaną przez większość urządzeń mobilnych.
-
ANT+ to bardziej energooszczędny standard przesyłu danych.
ANT+ a NFC
Jeszcze inną technologią transmisji danych jest NFC (Near Field Communication), czyli komunikacja bliskiego zasięgu. W porównaniu do ANT+ pozwala przesyłać dane pomiędzy urządzeniami na znacznie mniejszą odległość – maksymalnie do 20 centymetrów.
Różnica pomiędzy tymi standardami polega również na wykorzystywanej częstotliwości – w przypadku ANT+ jest to 2,4 GHz a NFC 13,56 MHz. Maksymalna prędkość przesyłania danych osiąga nieco wyższą wartość w przypadku NFC i wynosi 424 Kb/s.
Technologia ta również nie sprawdzi się zatem do transmisji większych plików – znajduje zastosowanie głównie do obsługi płatności metodą zbliżeniową, umożliwiając wygodne płacenie za zakupy przy użyciu zegarka czy telefonu. NFC, podobnie jak Bluetooth, umożliwia łączenie się wyłącznie z jednym urządzeniem. Zużycie energii w przypadku NFC i ANT+ zbytnio się nie różni. Standard NFC jest popularniejszy – obsługuje go większość smartfonów średniej i wyższej klasy.
Najważniejsze różnice pomiędzy ANT+ a NFC:
-
ANT+ pozwala łączyć się z większą liczbą urządzeń odbiorników, a NFC tylko z jednym.
-
Zasięg transmisji jest zdecydowanie większy w przypadku ANT+.
-
ANT+ służy głównie do przesyłania danych pomiarowych z treningów, a NFC do dokonywania płatności zbliżeniowych za pomocą telefonu lub zegarka.
-
Maksymalna prędkość transmisji jest nieco wyższa w przypadku NFC.
-
NFC jest popularniejszym standardem.
-
ANT+ działa na częstotliwości 2,4 GHz a NFC 13,56 MHz.
ANT+ a Wi-Fi
Najszybciej można przesyłać dane pomiędzy urządzeniami w sposób bezprzewodowy za pomocą technologii Wi-Fi. Standard ten pozwala na transmisję z wykorzystaniem internetu przy użyciu routera.
W przypadku wykorzystania łącza światłowodowego można przesyłać dane nawet z prędkością do 1 Gb/s. Technologia Wi-Fi znacznie lepiej sprawdza się więc do transferu dużych plików. Transmisja odbywa się z wykorzystaniem częstotliwości 2,4 GHz lub 5 GHz. Do utworzenia sieci Wi-Fi można użyć także internetu mobilnego – należy w tym celu umieścić w routerze kartę SIM od operatora. Zasięg sieci Wi-Fi może wynieść do kilkuset metrów.
Najważniejsze różnice pomiędzy ANT+ a Wi-Fi:
-
W sieci Wi-Fi można znacznie szybciej przesyłać duże pliki.
-
Technologia Wi-Fi działa na częstotliwości 2,4 GHz lub 5 GHz, a ANT+ wyłącznie na 2,4 GHz.
-
Zasięg sieci Wi-Fi jest zdecydowanie większy – może wynieść do kilkuset metrów, podczas gdy w przypadku ANT+ jest to maksymalnie 30 metrów.
Jak włączyć ANT+ w telefonie?
Włączenie ANT+ jest możliwe wyłącznie na urządzeniach obsługujących tę technologię. W pierwszej kolejności upewnij się więc, czy twój telefon do takich należy.
Następnie:
-
Pobierz na telefon aplikację do przesyłania danych na telefon oraz ich wyświetlania i interpretowania. Do najpopularniejszych programów tego typu można zaliczyć np. Garmin ANT+ Watch Uploader, ANT+ Plugins Service czy Uploader for Garmin.
-
Zainstaluj i otwórz aplikację.
-
Zaloguj się na platformie treningowej do pomiarów aktywności sportowej, obsługiwanej przez twoje urządzenie.
-
Włącz wszystkie urządzenia, które chcesz sparować, i pamiętaj, aby znajdowały się one w odległości maksymalnie 30 metrów od siebie.
-
W aplikacji rozpocznie się automatyczny proces wyszukiwania urządzeń ze standardem ANT+.
-
Kiedy na telefonie pojawi się komunikat z prośbą o sparowania urządzenia, należy go zatwierdzić.
-
Dane z nadajnika zostaną automatycznie przesłane na telefon.
Szukasz oferty telefonu z internetem? Wybierz jeden z pakietów Netia Mobile
Dane pomiędzy urządzeniami obsługującymi internet możesz przesyłać błyskawicznie przy użyciu telefonu z dostępem do internetu. W ofercie Netia Mobile masz do wyboru 3 warianty abonamentu z pakietem internetu LTE o wielkości 2 GB, 12 GB lub 72 GB. Możesz wysyłać SMS-y i MMS-y bez limitów, a także bez ograniczeń nawiązywać połączenia głosowe z wszystkimi krajowymi numerami. Dzięki usłudze Bezpiecznego Smartfona zabezpieczysz ponadto telefon przed różnego typu zagrożeniami sieciowymi.