Rodzaje kart SIM – czym się od siebie różnią?
Karty SIM to jedne z tych elementów, które pozwalają na identyfikację użytkownika, dostęp do sieci komórkowej, a także umożliwiają swobodne kontaktowanie się z innymi. Rozwój technologii przyczynił się do tego, że karty SIM były stale modyfikowane oraz udoskonalane. W artykule przyglądamy się bliżej temu zagadnieniu i odpowiadamy na pytania, czym są, jakie są rodzaje i rozmiary kart SIM.
Co to jest karta SIM?
Karta SIM (ang. Subscriber Identity Module) to moduł elektroniczny, który umożliwia zidentyfikowanie użytkownika danego urządzenia za pomocą indywidualnego numeru IMSI. Mają one wbudowane mikroprocesory oraz pamięci, dzięki którym możemy mieć dostęp do sieci komórkowej. Poza tym karta umożliwia nam wykonywanie i odbieranie połączeń, bez niej możemy jedynie zadzwonić pod numer alarmowy 112.
Rodzaje kart SIM
Od pojawienia się na rynku pierwszej karty SIM minęło blisko 30 lat. Wraz z rozwojem kolejnych technologii elementy były modyfikowane i ulepszane. Obecnie rynek jest różnorodny w rodzaje kart SIM, które różnią się zastosowaniem oraz rozmiarem. Przez wiele lat funkcjonowania tego rozwiązania na rynku było dostępnych kilka kart SIM. Najbardziej popularnymi rodzajami są standardowe karty SIM, mini SIM, micro SIM, nano SIM oraz embedded SIM. Jakie są rozmiary kart SIM, oraz czym się różnią –wyjaśnimy w kolejnej części artykułu.
- Standardowa karta SIM – na rynku pojawiła się w 1991 roku, czyli blisko 30 lat temu. Jej rozmiar to 85 mm × 54 mm, czyli wielkością przypomina kartę kredytową. Umożliwiała wykonywanie połączeń, a także wysyłanie wiadomości tekstowych. Obecnie jest coraz rzadziej stosowana, jednak ulega stałym modyfikacjom. Producenci urządzeń cyfrowych zmierzają do zminimalizowania urządzenia.
- Mini SIM – wymiary karty SIM mini były znacznie mniejsze niż ta pierwszej generacji. Jej wymiar 25 mm × 15 mm × 0,76 mm sprawiły, że wykorzystywana była przez ponad 10 lat we wszystkich urządzeniach mobilnych. W kolejnych latach telefony komórkowe zaczęły być technologicznie rozwijane – zmiana wagi urządzenia, kolorowe ekrany czy poprawa estetyki, a później wprowadzenie aparatów poniekąd wymusiły na producentach kolejne prace nad unowocześnianiem modułu. Tego rodzaju karty SIM nie są już powszechnie stosowane, możemy je znaleźć w modelach telefonów i routerach z poprzednich dekad.
- Micro SIM – karta SIM w rozmiarze 15 mm × 12 mm × 0,76 mm pojawiła się na rynku w 2003 roku. Jednak dużym zainteresowaniem zaczęła się cieszyć 7 lat później, kiedy to po raz pierwszy została użyta przez firmę Apple w najnowszym modelu iPhone. To zapoczątkowało powszechną wymianę standardowych kart SIM na micro SIM, nie tylko wśród producentów urządzeń, ale także użytkowników, który masowo rozpoczęli samodzielne wymiany.
- Nano SIM – to kolejny rodzaj kart SIM, który stał się podstawowym elementem funkcjonowania większości urządzeń cyfrowych na rynku. Ostania generacja tradycyjnej karty została wprowadzona w 2012 roku. Od poprzedniej różni się przede wszystkim rozmiarem – 12,3 mm × 8,8 mm × 0,67 mm. Ponadto ulepszono sposób i poprawiono prędkość zapisu danych. Karta Nano SIM wykorzystywana jest w większość nowszych modelów telefonów.
- Embedded SIM – czyli karta eSIM, a w Polsce znana jako „wbudowana karta SIM” to najnowsze rozwiązanie, które ma zastąpić tradycyjne karty. eSIM to cyfrowa karta, która została zapisana na niewielkim mikrochipie o wymiarach 6 mm × 5 mm i na stałe dopasowana do urządzenia mobilnego. Po raz pierwszy na użycie tego rozwiązania zdecydowała się firma Apple pod koniec 2018 roku.
Ten rodzaj karty SIM możemy aktywować jedynie od wybranego operatora. eSIM ułatwia korzystanie z jednego numeru na wielu urządzeniach. Szacuje się, że w ciągu kilku lat plastikowe karty nie będą funkcjonowały na rynku.
Karta SIM to niezbędny element umożliwiające korzystanie ze wszystkich funkcji telefonu. Po wybraniu odpowiedniego dla nas urządzenia warto zainteresować się ofertą operatorów telefonicznych. Klienci Netii w ramach pakietów komórkowych Netia Mobile mogą korzystać z darmowych połączeń oraz wiadomości tekstowych. Niektóre pakiety oferują również dostępu do nielimitowanego internetu.