12 lipca 2023
NFC w telefonie – co to jest? Jak włączyć i korzystać z tej funkcji?
Jeśli masz telefon z NFC, możesz płacić nim za zakupy – zastępuje wtedy kartę debetową. Ta technologia zapewnia jeszcze wiele innych możliwości. Sprawdź, co to jest NFC w telefonie, jak włączyć tę funkcję i jak z niej korzystać.
Co to jest NFC w telefonie?
NFC (ang. Near Field Communication) to technologia, która pozwala nawiązywać bezprzewodową i bezdotykową komunikację pomiędzy urządzeniami. Można przy jej użyciu płacić bezgotówkowo za zakupy przy użyciu telefonu, smartwatcha czy opaski sportowej. NFC umożliwia także wysyłanie danych i plików w niedużym rozmiarze.
Jak działa technologia NFC?
Komunikacja NFC wykorzystuje fale radiowe na wysokich częstotliwościach (13,65 MHz) i o szerokości pasma 1 MHz. Połączenie pomiędzy dwoma urządzeniami wyposażonymi w moduł NFC jest nawiązywane automatycznie w mniej niż sekundę. Staje to możliwe, jeśli znajdują się one w odległości maksymalnie 20 cm od siebie. Moduł NFC wytwarza wtedy pole magnetyczne, które oddziałuje na chipy i anteny w obu urządzeniach.
Prędkość transmisji jest nieduża – wynosi 424 kbit/s. Aby korzystać z technologii NFC, nie trzeba parować ze sobą sprzętu ani korzystać z internetu w telefonie. Możesz więc używać NFC, nawet jeśli skończy ci się transfer danych komórkowych. Funkcja potrzebuje do działania niewiele energii.
Wykonywanie transakcji przy użyciu NFC jest uważane za generalnie bezpieczne. NFC działa na niedużej odległości (20 cm), dlatego postronne osoby mają utrudnioną możliwość połączenia się z telefonem. Dodatkową formą zabezpieczenia jest system Secure Element SE, w który są wyposażone modułu NFC. Można też ustawić blokadę ekranu oraz autoryzację transakcji, np. za pomocą kodu PIN, systemu rozpoznawania twarzy czy skanowania linii papilarnych.
Technologia NFC może działać w dwóch trybach:
- aktywnym – oba urządzenia mają wtedy własne zasilanie,
- pasywnym – tylko jedno urządzenie ma własne zasilanie, a drugie zaczyna działać w momencie, kiedy telefon z NFC znajdzie się w zasięgu pola elektromagnetycznego.
NFC – jak używać tej technologii?
Wiesz już, co to jest NFC i jak działa. Dowiedz się jeszcze, do czego możesz wykorzystać tę technologię:
- zbliżeniowego płacenia telefonem – pełni wtedy funkcję karty płatniczej,
- przesyłania plików pomiędzy urządzeniami – powinny być to nieduże pliki, np. wizytówki, zdjęcia, dokumenty tekstowe, kontakty itp.,
- kupowania i okazywania biletów, bonów czy kart lojalnościowych,
- przesyłania dźwięku z telefonu do głośników i słuchawek,
- monitorowania aktywności sportowej.
NFC w telefonie pozwala również korzystać z tagów. Są to niewielkie chipy, najczęściej spotykane w postaci naklejek lub breloczków. Mogą one ułatwić wykonywanie różnych codziennych czynności, np. po dotknięciu telefonu automatycznie włączą tryb samolotowy w smartfonie, wyciszą urządzenie, otworzą samochód czy bramę wjazdową albo uruchomią komputer. Tagi NFC możesz umieścić w różnych miejscach, np. w domu, garażu czy przy drzwiach wejściowych do mieszkania.
Jak korzystać z NFC?
Aby korzystać z tej technologii, musisz w pierwszej kolejności włączyć NFC na obu urządzeniach. Następne kroki będą zależeć od tego, w jakim celu chcesz nawiązać komunikację. Sprawdź instrukcję, jak używać NFC do płatności zbliżeniowych, wysyłania plików i słuchania muzyki w słuchawkach lub głośnikach.
NFC – jak używać do płatności bezgotówkowych?
Jeśli chcesz płacić zbliżeniowo za pomocą NFC w telefonie, postępuj zgodnie z poniższą instrukcją:
- Włącz technologię NFC na obu urządzeniach.
- Uruchom aplikację mobilną swojego banku i aktywuj płatności zbliżeniowe.
- Upewnij się, że masz aktywną kartę płatniczą w swoim banku.
- Zbliż telefon do terminala płatniczego na maksymalnie 20 cm.
- Opcjonalnie – potwierdź transakcję za pomocą PIN-u, odcisku palca lub innej formy zabezpieczenia, którą ustawiłeś.
NFC – jak korzystać do wysyłania plików?
Technologia NFC w telefonie służy również do przesyłania na inne urządzenia niedużych plików. W tym celu:
- Włącz NFC na obu urządzeniach.
- Zaznacz plik do wysłania w odpowiednim folderze na telefonie.
- Zbliż do siebie dwa urządzenia tylną częścią na odległość maksymalnie 20 cm.
- Potwierdź zamiar wysłania pliku na każdym telefonie – zezwól na wysłanie i odebranie.
Jak używać NFC do słuchania muzyki?
Jeśli chcesz przesłać dźwięk z telefonu za pomocą NFC do głośnika lub słuchawek:
- Włącz funkcję NFC na telefonie.
- Odblokuj ekran.
- Przyłóż chip NFC telefonu do ikony NFC na głośniku lub słuchawkach.
Moduł NFC – jak włączyć go w telefonie?
Możesz włączyć NFC w telefonie pod warunkiem, że twój smartfon obsługuje tę funkcję. Sposób jej uruchomienia zależy od modelu urządzenia i systemu operacyjnego.
Jak włączyć NFC na telefonach z systemem Android?
Włączanie NFC wygląda podobnie na telefonach różnych producentów. Najczęściej wystarczy rozwinąć pasek powiadomień i przytrzymać ikonę NFC. Jeśli nie możesz jej znaleźć, wejdź do ustawień i poszukaj odpowiedniej funkcji. Sprawdź, jak zrobić to na urządzeniach kilku popularnych marek:
- Samsung: Ustawienia – Połączenia – NFC i płatności dotykowe.
- Xiaomi: Ustawienia – Połączenie i udostępnianie– Komunikacja NFC.
- HUAWEI: Ustawienia – Więcej połączeń – NFC.
Jeśli masz telefon innego producenta, możesz też szukać funkcji NFC w zakładkach „Połączenia”, „Łączność” czy „Udostępnianie”.
Funkcja NFC – jak włączyć ją na iPhonie?
Technologia NFC na telefonach iPhone z systemem iOS jest włączona cały czas i pracuje w tle. Nie musisz więc jej dodatkowo uruchamiać. Jeśli jednak chcesz płacić NFC w telefonie za zakupy, powinieneś aktywować taką możliwość. W tym celu:
- Zainstaluj aplikację Wallet, która jest połączona z aplikacją Apple Pay.
- Włącz Apple Pay na urządzeniu.
- Dodaj do aplikacji swoją kartę płatniczą – w tym celu kliknij opcję „Dodaj kartę” i przycisk „Kontynuuj”. Wybierz swój bank, a następnie wpisz dane karty lub zrób jej zdjęcie.
- Zaakceptuj dane, które wprowadziłeś.
- Potwierdź swoją tożsamość.
- Zbliż telefon do terminala płatniczego na odległość maksymalnie 20 cm – ekran nie musi być włączony.
Internet mobilny najnowszej generacji od Netii
Chcesz mieć w swoim telefonie szybki i stabilny internet? Wybierz więc jeden z naszych pakietów internetu mobilnego 5G, który jest już dostępny w wielu polskich miastach. Masz do wyboru dwie opcje limitu transferu danych – 500 GB lub 1000 GB. W cenie abonamentu otrzymasz od nas nowoczesny router, za pomocą którego podłączysz do sieci Wi-Fi wiele urządzeń.
Sprawdź też oferty internetu w Białystoku, internetu w Poznaniu czy internetu w Lublinie!