01 czerwca 2020
NFC – co to jest za funkcja? Kiedy może się przydać?
Coraz częściej słyszysz o NFC w telefonie, ale nie wiesz, co to jest za funkcja? Rozwój technologii telefonicznej pozwala nam użytkować nasze urządzenie mobilne w coraz bardziej zaawansowany sposób. Jedną z nich jest właśnie bezdotykowa i bezprzewodowa funkcja NFC. Z jej wykorzystaniem możemy np. połączyć się ze słuchawkami bez użycia kabla. W poniższym artykule wyjaśniamy, co to jest NFC oraz jak działa w telefonie.
Co to jest NFC w telefonie?
NFC (ang. Near Field Communication) to bezdotykowa oraz bezprzewodowa technologia, która przy wykorzystaniu fal radiowych pozwala na udostępnianie i przesyłanie informacji cyfrowych. Wymiana pomiędzy urządzeniami może być możliwa na krótką odległość (do 20 cm) przy wysokiej częstotliwości. Najczęściej technologia wykorzystywana jest w nowszych modelach smartfonów.
NFC – do czego służy ta funkcja?
Zastosowanie technologii NFC w telefonie znacznie ułatwiło codziennie funkcjonowanie posiadaczom urządzeń mobilnych. NFC współpracuje z aplikacjami bankowymi. Oznacza to, że odpowiada za autoryzację transakcji bezgotówkowych, w praktyce zamiast kartą za zakupy możemy zapłacić telefonem.
Ponadto nasze urządzenie może w szybki sposób połączyć się z innym sprzętem i przekazać np. dźwięk do słuchawek lub głośnika. NFC umożliwia również szybkie przesyłanie danych na bardzo bliskich odległościach przez zetknięcie się urządzeń.
NFC pozwala także na odbieranie sygnałów od tagów NFC – są to urządzenia, które wykonują konkretne działania, np. zeskanowanie odpowiedniego kodu sprawi, że nasz telefon będzie wyciszony. Tagi NFC możemy umieszczać w dowolnych miejscach, np. przy wejściu do domu czy w samochodzie, a odpowiednio zaprogramowane z pewnością ułatwią życie.
Funkcja NFC dostępna jest w nowszych modelach smartfonów. Wykorzystywana jest jednakowo w telefonach z system operacyjnym iOS oraz Android.
Jak działa NFC w telefonie?
NFC jest rodzajem technologii, która swoje działania opiera na komunikacji za pomocą fal radiowych krótkiego zasięgu. Działanie NFC polega na tym, że kiedy chip NFC i jego antena znajdują się w zasięgu pola magnetycznego, to generowana jest energia elektryczna, która w konsekwencji sprawia, że sygnał przekazywany jest pomiędzy telefonem i urządzeniem, np. terminalem płatniczym. Właśnie w taki sposób pojawia się łącze, które umożliwia połączenie za pomocą fal radiowych na wysokich częstotliwościach – 13,65 MHz.
Jak włączyć funkcję NFC?
Wiemy już, co to jest NFC, ale jak korzystać z tej funkcji? Sposób aktywowania technologii zależny jest od modelu naszego smartfona. Najpopularniejsze jest poniższe rozwiązanie, które sprawdzi się w większości telefonów:
1. Rozwińmy pasek powiadomień i upewnijmy się, czy nie ma tam możliwości włączenia funkcji NFC.
2. W przypadku gdy nie odnajdziemy możliwości włączenia na pasku, powinniśmy wejść w „Ustawienia”.
3. Kolejno w polu „Łączność” lub „Połączenia” odszukajmy opcję „Połączenia NFC”.
4. Po wejściu w to rozwinięcie powinna pojawić nam się możliwość uruchomienia NFC.
W przypadku gdy nie będzie możliwe uruchomienie NFC za pomocą powyższej instrukcji, zalecamy wyszukanie w sieci informacji o sposobie aktywowania, które będą dotyczyły naszego modelu telefonu.
Czy korzystanie z NFC jest bezpieczne?
O tym, co to jest funkcja NFC w telefonie, pisaliśmy w jednym z poprzednich akapitów, jednak wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy korzystanie z technologii jest w pełni bezpieczne. Uspokajamy!
Jedną z głównych zalet NFC jest właśnie kwestia bezpieczeństwa – NFC łączy ze sobą urządzenia przy niedużej odległości, i tylko w przypadku odblokowanego urządzenia. Co to oznacza w praktyce? Nie ma możliwości, aby ktoś niepowołany połączył się z naszym urządzeniem bez naszej wcześniejszej zgody – musiałby znajdować się tuż obok nas, a taką próbę połączenia się z naszym smartfonem trudno przeoczyć. Co więcej, NFC jest wyposażone w Secure Element SE, który stanowi dodatkową formę zabezpieczenia.
Wiele osób ma również wątpliwości, jeżeli chodzi o kwestię płatności zbliżeniowych. Maksymalna odległość pomiędzy urządzeniami może wynosić jedynie 20 cm, czyli jest mało prawdopodobne, aby ktoś niezauważenie zbliżył swoje urządzenie do naszego telefonu.
NFC a Bluetooth
Ze względu na podobne funkcjonalności technologia NFC często kojarzona jest ze standardem Bluetooth, który umożliwia komunikacje krótkiego zasięgu. Jednak pomiędzy rozwiązaniami jest kilka zasadniczych różnic:
-
Sposób połączenia – NFC działa w trybie natychmiastowym, natomiast Bluetooth wymaga parowania sprzętów przed ich połączeniem.
-
Ilość potrzebnej energii – NFC wyróżnia się komunikacją bardzo bliskiego zasięgu, przez co do poprawnego działania potrzebuje niewielkiej ilości energii, natomiast Bluetooth zużywa jej znacznie więcej.
-
Rodzaj przesyłanych danych – obie technologie umożliwiają przesyłanie danych, jednak za pośrednictwem Bluetooth częściej przesyłamy duże pliki – grafiki czy PDF. Z kolei NFC służy do szybkiego przesłania danych o niewielkim rozmiarze.
-
Tagi NFC – funkcjonalność tagów NFC umożliwia zapisanie niewielu danych, a do ich aktywacji potrzebne jest jedynie dotknięcie urządzenia. Bluetooth nie posiada takiej opcji.
-
Kwestia bezpieczeństwa – technologia NFC ze względu na działanie w niewielkiej odległości i przy odblokowanym urządzeniu jest bezpiecznym rozwiązaniem, z kolei Bluetooth nie gwarantuje nam takiego samego poziomu zabezpieczeń.
Internet światłowodowy Netii
Bezproblemowe korzystanie z dostępnych technologii jest możliwe dzięki szybkiemu łączu internetowemu. Światłowód do przesyłania danych wykorzystuje fale świetlne, które są znacznie szybsze niż Wi-Fi. W ofercie Netii znajdziesz szybki internet – także w wersji z telewizją!