Netia - strona główna

< Wróć

Innowacyjna Gospodarka

26 listopada 2009 roku Telefonia DIALOG podpisała umowę dotyczącą dofinansowania realizacji projektu "Wdrożenie innowacyjnych usług w oparciu o sieć dostępową w technologii pasywnej sieci optycznej PON" w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka Działanie 4.4.

Dzięki temu projektowi na obszarze obejmującym ponad 83 tysiące mieszkań między innymi we Wrocławiu, Zielonej Górze i Łodzi, DIALOG będzie oferował ultra szybki internet, cyfrową telewizję oraz innowacyjne usługi multimedialne, dostarczane do domów klientów bezpośrednio światłowodem. To największy tego typu projekt w Polsce, jeden z większych w Europie.

Projekt Telefonii DIALOG będzie realizowany na obszarze województwa dolnośląskiego (Wrocław, Lubin, Wałbrzych, Legnica), lubuskiego (Zielona Góra) i łódzkiego (Łódź). Jego całkowity koszt oszacowano na niemal 56 milionów złotych. Dofinansowanie unijne wyniesie 22,236 mln złotych, czyli 40 procent. Celem projektu jest wdrożenie nowoczesnych usług w oparciu o sieć światłowodową (technologia pasywnej sieci optycznej PON).

Budowa ultra szybkiej sieci na odcinku tak zwanej ostatniej mili, czyli wprost do domu klienta, pozwoli Telefonii DIALOG jeszcze lepiej odpowiedzieć na największe wyzwania stawiane obecnie operatorom – gigantyczny wzrost ilości transmitowanych danych. Zaletą światłowodu jest bowiem prędkość przesyłu danych. Podczas gdy obecnie kierowane oferty do klientów w Polsce zapewniają średnio 2-8 Mbit/s, światłowód już teraz pozwala na przesył z prędkością 1Gbit/s, a w przyszłości będzie oferował nawet 10Gbit/s.

Wśród usług, które Telefonia DIALOG zaoferuje swoim klientom w oparciu o sieć światłowodową będą między innymi:

  • telewizyjne transmisje kanałów w wysokiej rozdzielczości HD,
  • wideokonferencje tak wysokiej rozdzielczości, że będą się one mogły odbywać na ekranie telewizora,
  • wideomonitoring domu, mieszkania bądź biura podczas nieobecności abonenta,
  • sklepy on-line, do których użytkownik miałby dostęp z poziomu telewizora – za pomocą pilota,
  • e-praca – dzięki szybkiemu internetowi znikną bariery uniemożliwiające pracę osobom, które nie mogą wychodzić z domów, opiekującymi się małymi dziećmi lub chorymi czy niepełnosprawnymi członkami rodziny,
  • ... a szkolenia takich osób i innych będą mogły być przeprowadzane za pomocą e-edukacji.

Jakie są jeszcze zalety światłowodu? Taka sieć jest bardziej ekologiczna. Generuje mniejsze straty podczas przesyłu danych, bowiem nie są tu potrzebne dodatkowe urządzenia służące do utrzymania ruchu. Jej właściwości techniczne sprawiają także, że jest bardziej niezawodna, a mniej awarii to zdecydowanie większy komfort użytkowników usług świadczonych w sieci światłowodowej.


Ważne liczby projektu

Liczba wybudowanej linii światłowodowej – 808 km
Liczba mieszkań objętych siecią PON – 83 800
Termin rozpoczęcia inwestycji – styczeń 2010
Data zakończenia – grudzień 2012
Pierwsze osoby korzystają z sieci PON od – IV kwartału 2010

W latach 2007-2013 w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka przedsiębiorcy, instytucje otoczenia biznesu, jednostki badawcze i naukowe oraz instytucje administracji publicznej uzyskają wsparcie w wysokości przekraczającej 9,71 miliarda euro na realizację różnego rodzaju projektów, które przyczyniają się do podnoszenia innowacyjności polskiej gospodarki i polskich przedsiębiorstw. Z kwoty tej 8,25 miliarda euro to środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR), a pozostałe 1,46 miliarda euro pochodzi z budżetu krajowego.


Aktualny stan realizacji projektu

W lipcu zakończono realizację II etapu budowy sieci PON w ramach Projektu.
Rozpoczęto realizację III ostatniego już etapu budowy sieci, której zakończenie zostało zaplanowane na koniec 2011 r. Natomiast zakres zaplanowanych do realizacji zadań na rok 2012 obejmuje głównie wykonastwo nowych instalacji abonenckich. W ramach działań promocyjnych i informacjnych realizowanych w tym roku zorganizowano m.in. siedem eventów osiedlowych podczas, których informowano o realizowanym Projekcie oraz nowych usługach. Zaproszenia na eventy publikowane były m.in. na oficjalnym profilu DIALOGu w portalu społecznościowym Facebook.

Na podstawie: www.poig.gov.pl/WstepDoFunduszyEuropejskich/Strony/o_poig.aspx

Przydatne linki: