Jak oszczędzać baterię w telefonie? 10 porad
Ze względu na mnogość funkcji dostępnych w nowoczesnych telefonach częstym problemem użytkowników jest szybkie rozładowywanie się urządzenia. W artykule przedstawiamy sprawdzone i skuteczne sposoby na oszczędzanie baterii. Ich zastosowanie pozwala znacząco wydłużyć czas pracy smartfona.
10 sposobów na oszczędzanie baterii w telefonie
1. Łącz się z internetem przez Wi-Fi
Zużycie energii jest znacząco wyższe w przypadku korzystania z Wi-Fi, niż kiedy łączysz się z internetem poprzez transmisję danych komórkowych. Dlatego warto przełączać się na Wi-Fi za każdym razem, kiedy znajdziesz się w zasięgu zaufanej sieci, np. w swoim domu.
2. Przyciemnij ekran
Im większa jasność ekranu, tym bateria szybciej się rozładowuje. Dlatego warto skorzystać z funkcji jego przyciemniania do wartości, która umożliwia wygodne korzystanie z telefonu.
W pomieszczeniach wystarczająca powinna okazać się jasność na poziomie 50%. Podczas korzystania ze smartfona przy naturalnym świetle dziennym konieczne może być zwiększenie jasności. W urządzeniach z systemem Android można skorzystać z automatycznej opcji, która dopasowuje poziom jasności do oświetlenia. Funkcja ta sama w sobie zwiększa jednak zużycie energii.
3. Aktywuj tryb oszczędzania baterii
Opcję taką można znaleźć w większości nowoczesnych telefonów. Jej uruchomienie powoduje wyłączenie niektórych funkcji. Zostaną wstrzymane m.in. aktualizacje, wibracje, usługi lokalizacyjne czy proces przetwarzania danych w tle. Dojdzie także do przyciemnienia ekranu oraz obniżenia wydajności urządzenia.
Można skorzystać z opcji automatycznego włączania trybu oszczędzania energii przy określonym poziomie naładowania baterii – np. 5% czy 15%. Niektóre telefony pozwalają także uruchomić tryb ultraoszczędny, pozwalający jedynie rozmawiać i obsługiwać SMS-y.
4. Zmniejsz głośność dźwięków w telefonie
Czas pracy baterii można wydłużyć dzięki zmniejszeniu głośności połączeń, alarmów, budzika, multimediów czy powiadomień. Warto także słuchać ciszej muzyki oraz nieco wyciszyć telefon podczas oglądania filmów czy grania w gry. Można ponadto wyłączyć dźwięk klawiatury oraz wibracje.
5. Dostosuj moment uśpienia ekranu
Jeszcze innym sposobem na to, jak oszczędzać baterię w smartfonie, jest ustawienie krótszego czasu, po którym telefon automatycznie przechodzi w stan uśpienia. W systemie Android minimalna wartość to 15 sekund, a maksymalna 30 minut.
Aby dokonać zmiany:
-
wejdź do ustawień telefonu,
-
wybierz opcję „Wyświetlacz”,
-
stuknij w „Uśpienie”,
-
wybierz jedną z opcji uśpienia ekranu.
6. Uważaj na wysokie temperatury
Bateria w telefonie będzie się znacznie szybciej rozładowywać, jeżeli dojdzie do jej mocnego nagrzania. Unikaj więc pozostawiania urządzenia na słońcu czy w bliskiej odległości od kaloryferów.
7. Wyłącz niepotrzebne funkcje i aplikacje
Kolejna metoda na to, jak oszczędzać baterię w smartfonie, polega na wyłączeniu funkcji i programów, z których w danym momencie nie korzystasz. Upewniaj się co jakiś czas, czy przypadkiem nie zapomniałeś wyłączyć Bluetooth, NFC, tetheringu czy lokalizacji GPS.
Sprawdź również, które aplikacje zużywają najwięcej energii, i wyłącz te spośród nich, których przez dłuższy czas nie używałeś. Zwróć uwagę zwłaszcza na podejrzane aplikacje, których świadomie nie instalowałeś. Może się okazać, że są to wirusy lub inne złośliwe oprogramowanie. Takie programy narażają na różnego typu niebezpieczeństwa – mogą np. wykradać poufne dane czy uszkadzać pliki. Zarazem powodują szybkie wyczerpywanie się baterii. Warto więc jak najszybciej je odinstalować, a następnie przeskanować pamięć telefonu systemem antywirusowym.
Szybkie rozładowywanie się baterii może być także spowodowane przez aplikacje działające w tle. System pozostawia je aktywne, aby przyspieszyć ich uruchamianie przez użytkownika. Jeżeli jednak są to programy, z których rzadko korzystasz, wtedy warto je zamknąć. Należy w tym celu użyć przycisku w kształcie kwadratu w dolnej części pulpitu, a następnie przesunąć otwarte okna w prawo lub kliknąć symbol „X”.
8. Ogranicz powiadomienia w aplikacjach
Różne aplikacje zainstalowane na telefonie mogą wysyłać powiadomienia w formie tekstu, komunikatów graficznych, dźwięków czy wibracji. Ich wyłączenie może okazać się dobrym sposobem na oszczędzanie baterii w smartfonie.
9. Włącz tryb monochromatyczny
Uruchomienie tego trybu sprawi, że zamiast wielu rozpraszających kolorów na ekranie telefonu będzie wyświetlać się jedynie obraz w skali szarości. Rozwiązanie to pozwala zmniejszyć zmęczenie oczu, a jednocześnie wydłużyć czas działania baterii.
Tryb monochromatyczny można włączyć w opcjach programistycznych systemu Android. W tym celu:
-
wejdź do ustawień,
-
wybierz zakładkę „System”,
-
wybierz opcję „Informacje o telefonie”,
-
stuknij pięciokrotnie w „Numer kompilacji”,
-
wróć do zakładki „System”,
-
wybierz „Opcje programistyczne”,
-
stuknij w opcję „Stymuluj przestrzeń kolorów”,
-
wybierz tryb „Monochromatyzm”.
10. Przestrzegaj zasad prawidłowego ładowania telefonu
Ostatnim naszym pomysłem na to, jak oszczędzać baterię w telefonie, jest przestrzeganie zasad prawidłowego ładowania urządzenia. Pamiętaj o tym, aby nie dopuszczać do całkowitego rozładowania telefonu, co z czasem prowadzi do coraz krótszego działania baterii. Wskazane będzie natomiast jak najczęstsze jej krótkie doładowywanie.
Internet na telefon od Netii!
Poszukujesz operatora, który zaoferuje ci pakiet komórkowy z nielimitowanymi połączeniami głosowymi i SMS-ami, a także pakietem gigabajtów? Wszystko to otrzymasz w naszej usłudze Netia Mobile 5G. Jeżeli rzadko korzystasz z sieci, możesz wybrać ofertę z transferem danych 2 GB. Jeśli potrzebujesz więcej internetu, polecamy ci pakiety 12 GB, 30 GB lub 72 GB. Zyskasz również bezpłatny dostęp przez 2 miesiące do usługi Bezpiecznego Smartfona z programem antywirusowym, ochroną rodzicielską, funkcją zdalnego lokalizowania i blokowania telefonu, a także ochroną loginów i haseł.