Jak dzwonić z komórki na stacjonarny? I kiedy w ogóle warto zdecydować się na telefon domowy?
Pomimo nastania ery smartfonów niektóre osoby i firmy nadal używają telefonów stacjonarnych. Chcąc nawiązać z nimi połączenie głosowe, musimy wiedzieć, jak dzwonić z komórki na stacjonarny. Wymaga to zastosowania nieco innych zasad niż w przypadku łączenia się z numerami w sieci komórkowej. Przedstawiamy więc krótką instrukcję, która ułatwi takie zadanie. Udowadniamy również, że telefony domowe w 2020 roku wcale nie są przeżytkiem.
Jak zadzwonić z komórki na stacjonarny? Instrukcja krok po kroku
Jeżeli chcesz wiedzieć, jak dzwonić na stacjonarny z komórki, skorzystaj z poniższej instrukcji. Uwzględnia ona zarówno połączenia wykonywane na numery zarejestrowane w Polsce, jak i za granicą. Od ponad 10 lat nie jest już potrzebne poprzedzanie numeru zerem – Urząd Komunikacji Elektronicznej zrezygnował z krajowego prefiksu „0”. Po jego wpisaniu połączenie nie będzie możliwe – zostanie przekazany komunikat głosowy „nie ma takiego numeru” lub „wybrany numer jest niedostępny”.
-
Jeżeli dzwonisz na telefon stacjonarny w Polsce, wtedy numer należy rozpocząć od dwóch cyfr numeru kierunkowego. Poniżej przedstawiamy tego rodzaju kody z wybranych polskich miast:
-
Warszawa – 22
-
Katowice – 32
-
Kraków – 12
-
Rzeszów – 17
-
Częstochowa – 34
-
Kielce – 41
-
Łódź – 42
-
Bydgoszcz – 52
-
Toruń – 56
-
Gdańsk – 58
-
Poznań – 61
-
Wrocław – 71
-
Opole – 77
-
Białystok – 85
-
Szczecin – 91
-
Lublin – 81
-
Gdynia – 58
-
Radom – 48
-
Po wpisaniu numeru kierunkowego wprowadź właściwy, siedmiocyfrowy numer telefonu stacjonarnego.
-
Jeżeli dzwonisz z komórki na polski numer stacjonarny, będąc za granicą, lub jeśli dzwonisz na zagraniczny numer domowy z komórki w Polsce, wtedy przed numerem kierunkowym należy podać prefiks kraju odbiorcy. Dla Polski przyjmuje on formę „+48”. Możesz zastąpić znak plusa, wprowadzając „011”. Dla telefonów stacjonarnych w innych państwach prefiks będzie się różnił, np. w Stanach Zjednoczonych jest to „+1”, możliwy do zastąpienia cyframi „00”.
-
Po wpisaniu prawidłowego numeru należy jeszcze nawiązać połączenie, naciskając zieloną słuchawkę.
Telefon stacjonarny to nie przeżytek. Kiedy może się przydać?
Prawdą jest, że niewielu Polaków nadal ma w swoim domu telefon stacjonarny. Większość z nas zastąpiła go prostym telefonem komórkowym, a następnie wielofunkcyjnym smartfonem. Istnieje jednak kilka powodów, dla których warto nadal mieć telefon domowy.
Problem ze słabym zasięgiem w sieci komórkowej
W naszym kraju nadal znajdują się miejsca, gdzie zasięg operatorów telefonii komórkowej jest na tyle słaby i niestabilny, że nie pozwala prowadzić wygodnie rozmów. Zwłaszcza mieszkańcy górskich miejscowości wiejskich często przestają słyszeć swojego rozmówcę, kiedy prowadzą rozmowę za pomocą telefonu komórkowego. Może się również okazać, że dobry zasięg znajduje się jedynie w niektórych pokojach domu.
Telefon domowy całkowicie rozwiązuje problem ze słabym zasięgiem. Za sprawą dużej stabilności każda rozmowa przebiega w niezakłócony sposób. Wiele aparatów jest wyposażonych w przenośną słuchawkę, dzięki czemu można nawiązywać i odbierać połączenia głosowe na terenie całej posesji.
Wygodne i proste w obsłudze rozwiązanie dla seniorów
Telefony stacjonarne posiadają mocny głośnik, co może być istotne zwłaszcza dla seniorów, którzy nie zawsze są w stanie dobrze usłyszeć swojego rozmówcę. Jednocześnie słuchawka jest wygodnie wyprofilowana, a wyświetlacz duży i czytelny. Większość telefonów domowych posiada ponadto funkcję programowalnych przycisków – dzięki nim nie trzeba wybierać numeru za każdym razem od nowa.
Starsze osoby często nie potrzebują wielu nowoczesnych funkcjonalności, w które są wyposażone smartfony. Chcą jedynie rozmawiać, natomiast nie korzystają z internetu czy możliwości wysyłania SMS-ów czy MMS-ów. Prosty w konstrukcji telefon stacjonarny jest dla nich znacznie łatwiejszy w obsłudze i bardziej poręczny. Poza tym rezygnując z pakietu internetowego i wiadomości tekstowych, mogą zaoszczędzić pieniądze na abonamencie.
Koniec z problemem rozładowującego się telefonu
Telefon domowy ma jeszcze jedną istotną przewagę nad smartfonem, a mianowicie nigdy się nie rozładowuje. Nie trzeba zatem czekać na jego ładowanie, nie ma też obaw, że ważna rozmowa zostanie nagle przerwana przed jej zakończeniem.
Dlaczego warto mieć telefon stacjonarny w małej firmie?
Korzystanie z telefonu stacjonarnego ułatwia zachowanie równowagi pomiędzy pracą a wypoczynkiem. Klienci mogą dzwonić na służbowe komórki po godzinach, co naraża pracowników na przemęczenie i wypalenie zawodowe. Można rozwiązać ten problem, podając im jedynie numer kontaktowy telefonu stacjonarnego.
W niektórych branżach obsługa klientów i kontrahentów poza godzinami pracy jest niezbędna. Konieczne może być również umożliwienie pracownikom nawiązywania połączeń telefonicznych poza siedzibą firmy, np. w trakcie podróży służbowych. W takich przypadkach można połączyć cechy telefonów komórkowych i stacjonarnych. Pozwala na to usługa Netia Unified Communications.
To nowatorskie rozwiązanie, dzięki któremu firma może korzystać z jednego numeru stacjonarnego zarówno na telefonie biurowym, jak i komputerze oraz różnego rodzaju urządzeniach mobilnych. Usługa ta sprzyja pracy zdalnej, a także utrzymywaniu stałych kontaktów pomiędzy pracownikami różnych działów – nawet wtedy, gdy pracują w terenie. Telefon stacjonarny wykorzystywany w systemie Netia UC posiada znacznie więcej funkcji niż zwykłe aparaty – jest urządzeniem o zbliżonej funkcjonalności do nowoczesnych smartfonów.
Na co zwracać uwagę, wybierając abonament telefonii stacjonarnej?
Wybór abonamentu telefonu stacjonarnego warto uzależnić przede wszystkim od jego ceny. Użytkownicy często prowadzący rozmowy powinni upewnić się, czy wybrana oferta obejmuje nielimitowane rozmowy na numery telefonów stacjonarnych oraz komórkowych. Brak limitów będzie również istotny, jeżeli z telefonu domowego zamierza korzystać więcej osób w rodzinie. W przypadku użytkowników planujących rozmawiać z osobami za granicą, istotna będzie ponadto cena za połączenia wychodzące poza Polskę.
W ofercie telefonii stacjonarnej Netii znajduje się zarówno usługa telefonu stacjonarnego dla osób indywidualnych, jak i małych firm. W obu przypadkach w cenie abonamentu można otrzymać pakiet nielimitowanych połączeń na telefony stacjonarne i komórkowe, a także pakiet rozmów międzynarodowych do USA oraz Kanady. Dodatkowo w ofercie dostępna jest usługa identyfikacji numeru telefonu. Pozwala ona sprawdzić, kto dzwoni, jeszcze przed odebraniem połączenia.