16 kwietnia 2021
„Batman” – kolejność oglądania filmów. Jakie produkcje dotychczas powstały?
Rozpoczynasz przygodę z uniwersum DC i nie wiesz, jak oglądać filmy o Batmanie? Które chronologicznie powstały jako pierwsze i czy wszystkie są ze sobą połączone? Przychodzimy z pomocą – dzisiaj na tapet bierzemy jednego z najbardziej kultowych superbohaterów i wspominamy produkcje filmowe z jego osobą w roli głównej. Zobacz kolejność serii filmów o Batmanie!
Kim jest Batman? Czyli parę słów o legendarnej postaci DC
Obok Supermana i Spidermana to właśnie Batman jest jednym z najbardziej znanych superbohaterów. Popularność zdobywał wpierw dzięki komiksom od DC Comics, a następnie dzięki serialom i filmom. W rzeczywistości nazywa się Bruce Wayne, a jego historia jest wyjątkowo smutna – jako dziecko był świadkiem zabójstwa swoich rodziców przez podrzędnego bandytę. To całkiem odmieniło jego życie: postanowił skupić się na walce ze złem, aby w jego rodzinnym mieście Gotham już nikt nie musiał cierpieć.
Choć nie ma supermocy jak inni superbohaterowie, to jest za to niezwykle silny i inteligentny. Co więcej, stara się walczyć ze swoimi wrogami w taki sposób, aby ich nie zabijać, jeśli nie jest to konieczne, ponieważ zbyt ceni ludzkie życie.
W komiksie po raz pierwszy zadebiutował w 1939 roku w 27 numerze „Detective Comics”. Jego twórcami byli Bill Finger (pisarz) i Bob Kane (rysownik). Na ekranach kin pojawił się po raz pierwszy w latach 40. – w serialach „Batman” (1943, reż. L. Hillyer) i „Batman i Robin” (1949, reż. S.G. Bennet).
Jak oglądać Batmana? Wszystkie filmy po kolei
Dotychczas powstało kilkanaście pełnometrażowych filmów o Batmanie. Oto ich kolejność oglądania:
-
„Batman zbawia świat” (1966), reż. L.H. Martinson
-
„Batman” (1989), reż. T. Burton
-
„Powrót Batmana” (1992), reż. T. Burton
-
„Batman Forever” (1995), reż. J. Schumacher
-
„Batman i Robin” (1997), reż. J. Schumacher
-
„Batman: Początek” (2005), reż. Ch. Nolan
-
„Mroczny rycerz” (2008), reż. Ch. Nolan
-
„Mroczny rycerz powstaje” (2012), reż. Ch. Nolan
-
„Batman v Superman: Świt sprawiedliwości” (2016), reż. Z. Snyder
-
„Legion samobójców” (2016), reż. D. Ayer*
-
„Liga sprawiedliwości” (2017), reż. Z. Snyder i J. Whedon*
-
„Liga sprawiedliwości Zacka Snydera” (2021), reż. Z. Snyder*
*Filmy, w których Batman jest jedną z ważniejszych postaci, ale główny wątek nie dotyczy wyłącznie jego.
Większość filmów o Batmanie się ze sobą nie łączy – produkcje poszczególnych reżyserów powstawały niezależnie od poprzednich i nie kontynuowały tamtejszych wątków. Dlatego Batman i jego wrogowie oraz przyjaciele bywali przedstawiani na różne sposoby, w zależności od wizji twórców. Czy w takim razie oglądanie filmów o Batmanie po kolei ma sens? I tak, i nie.
-
Filmy Burtona i Schumachera zachowują ciągłość. I choć chronologicznie to one powstały jako pierwsze, niczego nie przegapisz, jeśli najpierw obejrzysz filmy Nolana albo Snydera i Ayera. Możesz potem wrócić do starszych produkcji.
-
Gdy jednak już wybierzesz którąś z serii o Batmanie, zdecydowanie warto obejrzeć ją w kolejności chronologicznej. Czyli np. filmy Nolana lepiej oglądać po kolei tak: „Batman: Początek”, „Mroczny rycerz”, „Mroczny rycerz powstaje”.
A czy da się pośród nich wyróżnić najlepsze filmy? To już zależy od indywidualnych preferencji. Jeśli więc zastanawiasz się, od której serii filmów o Batmanie zacząć, przyjrzyj się poniższym krótkim opisom – może dzieła konkretnego reżysera przykują twoją uwagę.
Batman przed Burtonem
Właściwie Batman musiał czekać ponad 40 lat na ekranizację Burtona, która uczyni go popularnym w szerszym kręgu odbiorców, więc trudno mówić o wcześniejszych produkcjach – dziś są już niemal zapomniane, zwłaszcza jeśli chodzi o seriale. Warto jednak wspomnieć o pierwszym w kolejności filmie pełnometrażowym „Batman zbawia świat” z lat 60. Martinson ukazał światu Batmana (w tej roli Adam West) na wielkim ekranie – i od razu zaprezentował jego pomocnika Robina (Burt Ward), Kobietę-Kota (Lee Meriwether), Jokera (Cesar Romero) oraz Pingwina (Burgess Meredith). Dziś film budzi raczej śmiech zamiast wciskać w fotel, ale jak na lata 60. był ciekawą awangardą.
Filmy o Batmanie w reż. T. Burtona
Na przełomie lat 80. i 90. powstały pierwsze filmy o Batmanie, dzięki którym postać Bruce’a Wayne’a zyskała wielką sławę już nie tylko wśród fanów komiksów. W Batmana w obu filmach wcielił się Michael Keaton, jako Joker wystąpił świetny Jack Nicholson, Kobietą-Kotem została Michelle Pfeiffer, a Pingwinem Danny DeVito. W pierwszej części Batman, pozbawiony wsparcia ze strony Gothamowej policji, zmaga się z nieobliczalnym Jokerem, w drugiej zaś z Pingwinem oraz miliarderem Maksem Shreckiem (Christopher Walken).
Oba filmy Burtona okazały się sukcesem i zebrały pozytywne opinie. Jako pierwsze były też mroczniejszymi produkcjami, przez co Batman nie wydawał się komiczną, przerysowaną postacią. Do dziś są doceniane za klimat, muzykę oraz grę aktorską – i razem z trylogią Nolana uważane za najlepsze filmy o Batmanie.
Filmy o Batmanie w reż. J. Schumachera
W filmach Schumachera w postać Batmana wcieliło się dwóch różnych aktorów – w „Batmanie Forever” był to Val Klimer, zaś w „Batmanie i Robinie” George Clooney. Obie produkcje są kontynuacją filmów od Burtona, choć zostały gorzej ocenione przez krytyków. Co by jednak nie mówić, Schumacher wprowadził nieco różnorodności, jeśli chodzi o dobór czarnych charakterów. W produkcjach mamy bowiem do czynienia z Dwiema Twarzami (Tommy Lee Jones), Człowiekiem-Zagadką (Jim Carrey), Mr. Freezem (Arnold Schwarzenegger) czy Trującym Bluszczem (Uma Thurman).
Reżyser odświeżył także Robina, pomocnika Batmana, w którego rolę wcielił się Chris O’Donnell. Jeśli więc filmy Nolana są już za tobą, warto dać szanse także tym dwóm produkcjom – choćby ze względu na świetną obsadę aktorską.
Filmy o Batmanie w reż. Ch. Nolana (trylogia dostępna w HBO Max)
Filmy Nolana o Batmanie z lat 2005–2012 uchodzą dziś za najlepsze i przez wielu podawane są jako przykład świetnej produkcji o superbohaterach. We wszystkim trzech częściach Batmanem był Christian Bale, który świetnie sprawdził się w tej roli. Najbardziej w pamięć zapadł jednej Heath Ledger jako Joker w „Mrocznym Rycerzu” – długo uchodził za niedościgniony wzór (aż do „Jokera” z 2019 roku). Oprócz Jokera w trylogii spotkamy też antagonistów Stracha na Wróble (Cillian Murphy) i Bane’a (Tom Hardy).
Trylogia opowiada całą historię Bruce’a Wayne’a – począwszy od morderstwa jego rodziców, poprzez długie szkolenie u Ra’sa al Ghula i powrót do Gotham, a skończywszy na wygnaniu i ponownym powrocie, aby ostatecznie Batman zwyciężył ze złem.
Całą trylogię Nolana możesz zobaczyć w HBO Max – dostęp do platformy zyskasz m.in. dzięki pakietom telewizyjnym od Netii.
Późniejsze filmy o Batmanie w kolejności chronologicznej (DC Extended Universe)
Najnowsze filmy Snydera, Ayera i Whedona należą do DC Extended Universe i tworzą spójną całość (podobnie jak filmy od MCU). I choć „Legion samobójców”, „Liga sprawiedliwości” oraz „Liga sprawiedliwości Zacka Snydera” nie są filmami wyłącznie o Batmanie (spotkasz tam choćby Supermana, Wonder Woman czy Aquamana), to dają twórcom duże pole do popisu, jeśli chodzi o przedstawienie postaci Bruce’a Wayne’a.
We wszystkich dotychczasowych filmach od DC Extended Universe w rolę Batmana wcielił się Ben Affleck. W obu „Ligach…” oraz w filmie „Batman v Superman…” wątek skupia się na połączonych siłach superbohaterów, jednak w „Legionie samobójców” mamy do czynienia z istną mieszanką czarnych charakterów – Jokerem (Jared Leto), Herley Quinn (świetna Margot Robbie) czy Deadshotem (Will Smith).
Obie „Ligi sprawiedliwości” obejrzysz w HBO Max.
Czy to koniec serii filmów o Batmanie? Niekoniecznie…
O ile trylogia Nolana czy filmy Burtona nie będą już miały swojej kontynuacji, o tyle DC Extended Universe (odpowiedzialne m.in. za „Legion samobójców”, „Wonder Woman 1984”, „Ptaki Nocy” i wiele innych) już zapowiedziało kolejne filmy, w których Batman będzie jedną z głównych postaci. Co więcej, nie będą to odrębne produkcje. Ich wątki połączą się z pozostałymi filmami z serii DC:
-
„Legion samobójców: The Suicide Squad” (2021), reż. J. Gunn. W rolę Batmana ponownie wcieli się Ben Affleck.
-
„Flash” (2022), reż. A. Muschietti. Tu również jako Batman wystąpi Ben Affleck.
To jednak filmy, w których Batman odegra raczej rolę drugoplanowego bohatera.
W 2022 czeka nas za to jednak jeszcze inna, odrębna produkcja – „Batman” w reż. M. Reevesa. W rolę człowieka-nietoperza tym razem wcieli się Robert Pattinson. To film od DC Film i Warner Bros, który nie będzie należeć do DC Extended Universe.
A jak oglądać filmy animowane o Batmanie?
Animowanych filmów z Batmanem powstało kilkadziesiąt – większość z nich się ze sobą nie łączy, wiele z nich ma też już kilkanaście lat. Nie ma sensu więc wymieniać wszystkich po kolei. Możemy za to polecić kilka wybranych nowszych produkcji w sam raz dla najmłodszych fanów Batmana.
Jakie filmy z Batmanem dla dzieci obejrzeć?
-
„Batman: Mroczny rycerz – powrót”, części 1 i 2 (2012 i 2013), reż. J. Oliva. Film zdobył nominację do nagrody Annie.
-
„Batman: Atak na Arkham” (2014), reż. J. Oliva, E. Spaulding. Jednym z antagonistów jest legendarny Joker.
-
„Batman: Zabójczy żart” (2016), reż. S. Liu. Film skupia się nie tylko na Batmanie, ale i na psychice oraz historii Jokera.
-
„Batman i Harley Quinn” (2017), reż. S. Liu. W filmie Batman musi połączyć siły z Harley, która od zawsze była mu wroga.
-
„Batman: Hush” (2019), reż. J. Copeland. Tym razem czarnym charakterem jest tytułowy Hush, dawny przyjaciel Batmana.
Wszystkie z wymienionych filmów animowanych o Batmanie są dostępne w HBO Max.
Co oprócz Batmana?
Jeśli seria filmów o Batmanie już za tobą albo po prostu szukasz innych produkcji tego typu, koniecznie sprawdź „Jokera” z 2019 roku – to obsypane nagrodami dzieło ukazuje Jokera od całkiem innej strony. W filmie mamy do czynienia przede wszystkim ze studium psychologicznym czarnego charakteru, a na tle choroby psychicznej Jokera przewija się wątek zamieszek społecznych. Film zobaczysz w HBO Max.
Z innych filmów o superbohaterach polecamy oczywiście filmy Marvela. A jeśli ogółem szukasz fantastycznych produkcji, zajrzyj do naszych rankingów: z filmami science-fiction oraz z filmami o kosmosie. Wiele z tych niesamowitych filmów możesz zobaczyć w domowym zaciszu dzięki telewizji od Netii – wystarczy np. pakiet Dla Kinomaniaka, stworzony z myślą o miłośnikach filmów i seriali. Kinowy świat jest na wyciągnięcie twojej ręki!
Dowiedz się więcej lub zamów usługę
Jeśli chce Pan/i żebyśmy się skontaktowali w sprawie produktów i usług Netii, proszę zostawić swój numer telefonu
Administratorem danych osobowych jest Netia S.A. Dane osobowe będą przetwarzane w celu wskazanym w treści wyrażonej zgody, w celu obsługi procesów wewnętrznych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, obsługi postępowań cywilnych i egzekucyjnych, administracyjnych, karnych oraz w celu wykonania obowiązków wynikających z przepisów prawa. Przysługuje Pani/Panu prawo do dostępu do danych, ich usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, sprzeciwu, sprostowania oraz cofnięcia zgód w każdym czasie.
Informacja Netia S.A. o przetwarzaniu danych osobowych osób zainteresowanych usługami i produktami Netia S.A./podmiotów trzecich współpracujących z Netia S.A.
-
-
Kto będzie przetwarzał dane osobowe i jak się z nim skontaktować
- 1. Netia S.A., ul. Poleczki 13, 02-822 Warszawa jest administratorem danych osobowych w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016 w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE („RODO"). Żądania, oświadczenia i wszelką korespondencję dotyczącą danych osobowych należy kierować telefonicznie do Działu Obsługi Klienta (tel. 801802803, 227111111 lub z tel. kom. 793800300), pisemnie na adres: Netia S.A. – Dział Obsługi Reklamacji, skr. pocztowa nr 597, 40-950 Katowice S105, jeśli jesteś naszym klientem elektronicznie poprzez formularz na stronie Netia Online, a także pisemnie lub ustnie do protokołu w Punkcie sprzedaży (obsługi).
- 2. Administrator wyznaczył inspektora ochrony danych, z którym można się skontaktować: elektronicznie na adres iod@netia.pl lub pisemnie na ww. adres siedziby administratora z dopiskiem „Inspektor ochrony danych".
-
Cele i podstawy prawne przetwarzania danych osobowych
- 3. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne aby Netia S.A. mogła przedstawić osobie zainteresowanej ofertę lub informację dotyczącą usług i produktów Netia S.A. lub innych podmiotów.
- 4. Dane osobowe są przetwarzane:
I. w celu wskazanym w treści wyrażonej zgody - na podstawie art. 6 ust. 1 lit. c RODO,
II. w celu realizacji prawnie uzasadnionych interesów Netia S.A. lub strony trzeciej, takich jak obsługa procesów wewnętrznych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, obsługa postępowań cywilnych i egzekucyjnych, administracyjnych, karnych – na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f RODO,
III. w celu wykonania obowiązków wynikających z przepisów prawa – na podstawie art. 6 ust. 1 lit. c RODO
-
Komu dane osobowe będą przekazywane
- 5. Dane osobowe mogą być przekazywane następującym kategoriom odbiorców: podmiotom świadczącym administratorowi usługi niezbędne do realizacji wyżej wskazanych celów, w tym partnerom IT, podmiotom realizującym wsparcie techniczne lub organizacyjne, innym podwykonawcom w zakresie obsługi klienta, marketingu, podmiotom uprawionym na podstawie przepisów prawa, spółkom z Grupy Cyfrowy Polsat.
- 6. Dane osobowe mogą być przekazywane do państw/organizacji międzynarodowych poza Europejski Obszar Gospodarczy, gdy państwa/organizacje te na podstawie decyzji Komisji Europejskiej zostały uznane za zapewniające adekwatny stopień ochrony danych osobowych do stopnia ochrony obowiązującego na Europejskim Obszarze Gospodarczym lub pod warunkiem zastosowania odpowiednich zabezpieczeń, które mogą polegać na skorzystaniu z wiążących reguł korporacyjnych, standardowych klauzul ochrony danych przyjętych przez Komisję Europejską, standardowych klauzul ochrony danych przyjętych przez Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub klauzul umownych dopuszczonych przez Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, a ich kopie można uzyskać na wniosek złożony w sposób wskazany w pkt 1 powyżej.
-
Jak długo dane osobowe będą przetwarzane
- 7. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu realizacji celu określonego w zgodzie lub do momentu cofnięcia zgody, w zależności od tego co nastąpi wcześniej, a następnie przez okres przedawnienia roszczeń oraz do momentu zakończenia postępowań cywilnych, egzekucyjnych, administracyjnych i karnych wymagających przetwarzania danych.
-
Jakie prawa przysługują w odniesieniu do danych osobowych
- 8. Przysługuje Pani/Panu prawo sprostowania danych, dostępu do danych, do usunięcia danych, do ograniczenia przetwarzania danych, do przenoszenia danych dostarczonych administratorowi.
- 9. Przysługuje Pani/Panu prawo do złożenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych na podstawie uzasadnionego interesu administratora lub podmiotu trzeciego, w tym profilowania, z przyczyn związanych ze szczególną sytuacją, oraz do sprzeciwu wobec przetwarzania danych w celach marketingu bezpośredniego, w tym profilowania.
- 10. W odniesieniu do danych przetwarzanych na podstawie zgody – przysługuje Pani/Panu prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie. Cofnięcie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, które nastąpiło przed wycofaniem zgody.
- 11. Powyższe żądania i oświadczenia należy składać w sposób wskazany w pkt 1 powyżej.
-
Gdzie można złożyć skargę dotyczącą przetwarzania danych osobowych
- 12. Skargę dotyczącą przetwarzania danych osobowych można złożyć do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych. W Rzeczpospolitej Polskiej organem nadzorczym jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
-
Do przetwarzania danych osobowych użytkowników serwisów i portali internetowych ma zastosowanie Polityka Prywatności.
Preferujesz inne formy kontaktu?
Dziękujemy
Nasz konsultant wkrótce skontaktuje się z Tobą
w celu przedstawienia odpowiedniej oferty