„Batman” – kolejność oglądania filmów. Jakie produkcje dotychczas powstały?
Rozpoczynasz przygodę z uniwersum DC i nie wiesz, jak oglądać filmy o Batmanie? Które chronologicznie powstały jako pierwsze i czy wszystkie są ze sobą połączone? Przychodzimy z pomocą – dzisiaj na tapet bierzemy jednego z najbardziej kultowych superbohaterów i wspominamy produkcje filmowe z jego osobą w roli głównej. Zobacz kolejność serii filmów o Batmanie!
Kim jest Batman? Czyli parę słów o legendarnej postaci DC
Obok Supermana i Spidermana to właśnie Batman jest jednym z najbardziej znanych superbohaterów. Popularność zdobywał wpierw dzięki komiksom od DC Comics, a następnie dzięki serialom i filmom. W rzeczywistości nazywa się Bruce Wayne, a jego historia jest wyjątkowo smutna – jako dziecko był świadkiem zabójstwa swoich rodziców przez podrzędnego bandytę. To całkiem odmieniło jego życie: postanowił skupić się na walce ze złem, aby w jego rodzinnym mieście Gotham już nikt nie musiał cierpieć.
Choć nie ma supermocy jak inni superbohaterowie, to jest za to niezwykle silny i inteligentny. Co więcej, stara się walczyć ze swoimi wrogami w taki sposób, aby ich nie zabijać, jeśli nie jest to konieczne, ponieważ zbyt ceni ludzkie życie.
W komiksie po raz pierwszy zadebiutował w 1939 roku w 27 numerze „Detective Comics”. Jego twórcami byli Bill Finger (pisarz) i Bob Kane (rysownik). Na ekranach kin pojawił się po raz pierwszy w latach 40. – w serialach „Batman” (1943, reż. L. Hillyer) i „Batman i Robin” (1949, reż. S.G. Bennet).
Jak oglądać Batmana? Wszystkie filmy po kolei
Dotychczas powstało kilkanaście pełnometrażowych filmów o Batmanie. Oto ich kolejność oglądania:
-
„Batman zbawia świat” (1966), reż. L.H. Martinson
-
„Batman” (1989), reż. T. Burton
-
„Powrót Batmana” (1992), reż. T. Burton
-
„Batman Forever” (1995), reż. J. Schumacher
-
„Batman i Robin” (1997), reż. J. Schumacher
-
„Batman: Początek” (2005), reż. Ch. Nolan
-
„Mroczny rycerz” (2008), reż. Ch. Nolan
-
„Mroczny rycerz powstaje” (2012), reż. Ch. Nolan
-
„Batman v Superman: Świt sprawiedliwości” (2016), reż. Z. Snyder
-
„Legion samobójców” (2016), reż. D. Ayer*
-
„Liga sprawiedliwości” (2017), reż. Z. Snyder i J. Whedon*
-
„Liga sprawiedliwości Zacka Snydera” (2021), reż. Z. Snyder*
*Filmy, w których Batman jest jedną z ważniejszych postaci, ale główny wątek nie dotyczy wyłącznie jego.
Większość filmów o Batmanie się ze sobą nie łączy – produkcje poszczególnych reżyserów powstawały niezależnie od poprzednich i nie kontynuowały tamtejszych wątków. Dlatego Batman i jego wrogowie oraz przyjaciele bywali przedstawiani na różne sposoby, w zależności od wizji twórców. Czy w takim razie oglądanie filmów o Batmanie po kolei ma sens? I tak, i nie.
-
Filmy Butona i Schumachera zachowują ciągłość. I choć chronologicznie to one powstały jako pierwsze, niczego nie przegapisz, jeśli najpierw obejrzysz filmy Nolana albo Snydera i Ayera. Możesz potem wrócić do starszych produkcji.
-
Gdy jednak już wybierzesz którąś z serii o Batmanie, zdecydowanie warto obejrzeć ją w kolejności chronologicznej. Czyli np. filmy Nolana lepiej oglądać po kolei tak: „Batman: Początek”, „Mroczny rycerz”, „Mroczny rycerz powstaje”.
A czy da się pośród nich wyróżnić najlepsze filmy? To już zależy od indywidualnych preferencji. Jeśli więc zastanawiasz się, od której serii filmów o Batmanie zacząć, przyjrzyj się poniższym krótkim opisom – może dzieła konkretnego reżysera przykują twoją uwagę.
Batman przed Burtonem
Właściwie Batman musiał czekać ponad 40 lat na ekranizację Burtona, która uczyni go popularnym w szerszym kręgu odbiorców, więc trudno mówić o wcześniejszych produkcjach – dziś są już niemal zapomniane, zwłaszcza jeśli chodzi o seriale. Warto jednak wspomnieć o pierwszym w kolejności filmie pełnometrażowym „Batman zbawia świat” z lat 60. Martinson ukazał światu Batmana (w tej roli Adam West) na wielkim ekranie – i od razu zaprezentował jego pomocnika Robina (Burt Ward), Kobietę-Kota (Lee Meriwether), Jokera (Cesar Romero) oraz Pingwina (Burgess Meredith). Dziś film budzi raczej śmiech zamiast wciskać w fotel, ale jak na lata 60. był ciekawą awangardą.
Filmy o Batmanie w reż. T. Burtona
Na przełomie lat 80. i 90. powstały pierwsze filmy o Batmanie, dzięki którym postać Bruce’a Wayne’a zyskała wielką sławę już nie tylko wśród fanów komiksów. W Batmana w obu filmach wcielił się Michael Keaton, jako Joker wystąpił świetny Jack Nicholson, Kobietą-Kotem została Michelle Pfeiffer, a Pingwinem Danny DeVito. W pierwszej części Batman, pozbawiony wsparcia ze strony Gothamowskiej policji, zmaga się z nieobliczalnym Jokerem, w drugiej zaś z Pingwinem oraz miliarderem Maksem Shreckiem (Christopher Walken).
Oba filmy Burtona okazały się sukcesem i zebrały pozytywne opinie. Jako pierwsze były też mroczniejszymi produkcjami, przez co Batman nie wydawał się komiczną, przerysowaną postacią. Do dziś są doceniane za klimat, muzykę oraz grę aktorską – i razem z trylogią Nolana uważane za najlepsze filmy o Batmanie.
Filmy o Batmanie w reż. J. Schumachera
W filmach Schumachera w postać Batmana wcieliło się dwóch różnych aktorów – w „Batmanie Forever” był to Val Klimer, zaś w „Batmanie i Robinie” George Clooney. Obie produkcje są kontynuacją filmów od Burtona, choć zostały gorzej ocenione przez krytyków. Co by jednak nie mówić, Schumacher wprowadził nieco różnorodności, jeśli chodzi o dobór czarnych charakterów. W produkcjach mamy bowiem do czynienia z Dwiema Twarzami (Tommy Lee Jones), Człowiekiem-Zagadką (Jim Carrey), Mr. Freezem (Arnold Schwarzenegger) czy Trującym Bluszczem (Uma Thurman).
Reżyser odświeżył także Robina, pomocnika Batmana, w którego rolę wcielił się Chris O’Donnell. Jeśli więc filmy Nolana są już za tobą, warto dać szanse także tym dwóm produkcjom – choćby ze względu na świetną obsadę aktorską.
Filmy o Batmanie w reż. Ch. Nolana (trylogia dostępna w HBO Max)
Filmy Nolana o Batmanie z lat 2005–2012 uchodzą dziś za najlepsze i przez wielu podawane są jako przykład świetnej produkcji o superbohaterach. We wszystkim trzech częściach Batmanem był Christian Bale, który świetnie sprawdził się w tej roli. Najbardziej w pamięć zapadł jednak Heath Ledger jako Joker w „Mrocznym Rycerzu” – długo uchodził za niedościgniony wzór (aż do „Jokera” z 2019 roku). Oprócz Jokera w trylogii spotkamy też antagonistów Stracha na Wróble (Cillian Murphy) i Bane’a (Tom Hardy).
Trylogia opowiada całą historię Bruce’a Wayne’a – począwszy od morderstwa jego rodziców, poprzez długie szkolenie u Ra’sa al Ghula i powrót do Gotham, a skończywszy na wygnaniu i ponownym powrocie, aby ostatecznie Batman zwyciężył ze złem.
Całą trylogię Nolana możesz zobaczyć w HBO Max – dostęp do platformy zyskasz m.in. dzięki pakietom telewizyjnym od Netii.
Późniejsze filmy o Batmanie w kolejności chronologicznej (DC Extended Universe)
Najnowsze filmy Snydera, Ayera i Whedona należą do DC Extended Universe i tworzą spójną całość (podobnie jak filmy od MCU). I choć „Legion samobójców”, „Liga sprawiedliwości” oraz „Liga sprawiedliwości Zacka Snydera” nie są filmami wyłącznie o Batmanie (spotkasz tam choćby Supermana, Wonder Woman czy Aquamana), to dają twórcom duże pole do popisu, jeśli chodzi o przedstawienie postaci Bruce’a Wayne’a.
We wszystkich dotychczasowych filmach od DC Extended Universe w rolę Batmana wcielił się Ben Affleck. W obu „Ligach…” oraz w filmie „Batman v Superman…” wątek skupia się na połączonych siłach superbohaterów, jednak w „Legionie samobójców” mamy do czynienia z istną mieszanką czarnych charakterów – Jokerem (Jared Leto), Herley Quinn (świetna Margot Robbie) czy Deadshotem (Will Smith).
Obie „Ligi sprawiedliwości” obejrzysz w HBO Max.
Czy to koniec serii filmów o Batmanie? Niekoniecznie…
O ile trylogia Nolana czy filmy Burtona nie będą już miały swojej kontynuacji, o tyle DC Extended Universe (odpowiedzialne m.in. za „Legion samobójców”, „Wonder Woman 1984”, „Ptaki Nocy” i wiele innych) już zapowiedziało kolejne filmy, w których Batman będzie jedną z głównych postaci. Co więcej, nie będą to odrębne produkcje. Ich wątki połączą się z pozostałymi filmami z serii DC:
-
„Legion samobójców: The Suicide Squad” (2021), reż. J. Gunn. W rolę Batmana ponownie wcieli się Ben Affleck.
-
„Flash” (2022), reż. A. Muschietti. Tu również jako Batman wystąpi Ben Affleck.
To jednak filmy, w których Batman odegra raczej rolę drugoplanowego bohatera.
W 2022 czeka nas za to jednak jeszcze inna, odrębna produkcja – „Batman” w reż. M. Reevesa. W rolę człowieka-nietoperza tym razem wcieli się Robert Pattinson. To film od DC Film i Warner Bross, który nie będzie należeć do DC Extended Universe.
A jak oglądać filmy animowane o Batmanie?
Animowanych filmów z Batmanem powstało kilkadziesiąt – większość z nich się ze sobą nie łączy, wiele z nich ma też już kilkanaście lat. Nie ma sensu więc wymieniać wszystkich po kolei. Możemy za to polecić kilka wybranych nowszych produkcji w sam raz dla najmłodszych fanów Batmana.
Jakie filmy z Batmanem dla dzieci obejrzeć?
-
„Batman: Mroczny rycerz – powrót”, części 1 i 2 (2012 i 2013), reż. J. Oliva. Film zdobył nominację do nagrody Annie.
-
„Batman: Atak na Arkham” (2014), reż. J. Oliva, E. Spaulding. Jednym z antagonistów jest legendarny Joker.
-
„Batman: Zabójczy żart” (2016), reż. S. Liu. Film skupia się nie tylko na Batmanie, ale i na psychice oraz historii Jokera.
-
„Batman i Harley Quinn” (2017), reż. S. Liu. W filmie Batman musi połączyć siły z Harley, która od zawsze była mu wroga.
-
„Batman: Hush” (2019), reż. J. Copeland. Tym razem czarnym charakterem jest tytułowy Hush, dawny przyjaciel Batmana.
Wszystkie z wymienionych filmów animowanych o Batmanie są dostępne w HBO Max.
Co oprócz Batmana?
Jeśli seria filmów o Batmanie już za tobą albo po prostu szukasz innych produkcji tego typu, koniecznie sprawdź „Jokera” z 2019 roku – to obsypane nagrodami dzieło ukazuje Jokera od całkiem innej strony. W filmie mamy do czynienia przede wszystkim ze studium psychologicznym czarnego charakteru, a na tle choroby psychicznej Jokera przewija się wątek zamieszek społecznych. Film zobaczysz w HBO Max.
Z innych filmów o superbohaterach polecamy oczywiście filmy Marvela. A jeśli ogółem szukasz fantastycznych produkcji, zajrzyj do naszych rankingów: z filmami science-fiction oraz z filmami o kosmosie. Wiele z tych niesamowitych filmów możesz zobaczyć w domowym zaciszu dzięki telewizji od Netii – wystarczy np. pakiet Dla Kinomaniaka, stworzony z myślą o miłośnikach filmów i seriali. Kinowy świat jest na wyciągnięcie twojej ręki!