Filmy Marvela należą do tego typu produkcji, które warto oglądać po kolei, według chronologii ich nakręcenia. Choć tytuły stworzone przez MCU zazwyczaj opowiadają oddzielne historie różnych superbohaterów, to jednak w poszczególnych produkcjach wątki się ze sobą splatają – znajomość wszystkich filmów Marvela w odpowiedniej kolejności pomaga więc lepiej zrozumieć całe uniwersum.
Filmy Marvela a dotychczasowe fazy, czyli krótko o Marvel Cinematic Universe
W artykule skupimy się tylko na filmach stworzonych przez franczyzę Marvel Cinematic Universe (w skrócie MCU), która od 2015 roku jest połączona z Walt Disney Studios. Wszystkie wymienione poniżej produkcje są oparte na wydarzeniach z Marvel Comics. Warto jednak pamiętać, że do niektórych historii z komiksów prawa do niedawna miała także franczyza 20th Century Fox (która zajmowała się uniwersum X-Menów czy Fantastyczną Czwórką). W 2019 roku The Walt Disney Company przejął jednak 20th Century Fox, dostając tym samym do dyspozycji jeszcze większą liczbę bohaterów Marvela.
MCU uzyskało prawa do ekranizacji historii takich bohaterów jak Iron Man, Kapitan Ameryka, Hulk czy Spider-Man. Do końca 2019 roku wyprodukowało 23 filmy, spośród których wiele pobiło różne rekordy kinowe (m.in. najbardziej dochodowy film wszech czasów, najszybciej osiągnięte dwa miliardy na świecie czy najwyższy wynik dla filmu o superbohaterach na świecie). Powstałe już filmy Marvela po kolei tworzą tzw. Infinity Sagę, podzieloną na trzy fazy – pierwsza i druga składają się z 6 produkcji, natomiast trzecia z 11. Kolejne planowane fazy od MCU mają w większości skupiać się na nowych bohaterach i stworzyć inną (choć niekoniecznie niepowiązaną z poprzednią!) sieć historii. W tych trzech fazach głównym trzonem są Avengersi i ich wspólna walka w imieniu dobra i życia na całym wszechświecie. Na razie jeszcze nie wiemy, wokół jakich wątków będzie osnuta główna oś fabularna kolejnych filmów.
W jakiej kolejności oglądać filmy Marvela? Dokładna chronologia
Filmów Marvela jest na tyle dużo, że w artykule postanowiliśmy przedstawić chronologię, w jakiej powstały, a poniżej wspomnieć tylko wybranych (najważniejszych) bohaterów tych produkcji. Zacznijmy od tego pierwszego – to jak oglądać filmy Marvela według dat ich powstania:
Filmy Marvela i ich kolejność w I fazie
1. „Iron Man” z 2008 roku (reż. Jon Favreau)
2. „Incredible Hulk” z 2008 roku (reż. Louis Leterrier)
3. „Iron Man 2” z 2010 roku (reż. Jon Favreau)
4. „Thor” z 2011 roku (reż. Kenneth Branagh)
5. „Captain America: Pierwsze starcie” z 2011 roku (reż. Joe Johnston)
6. „Avengers” z 2012 roku (reż. Joss Whedon)
Filmy Marvela i ich kolejność w II fazie
1. „Iron Man 3” z 2013 roku (reż. Shane Black)
2. „Thor: Mroczny świat” z 2013 roku (reż. Alan Taylor)
3. „Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz” z 2014 roku (reż. Anthony Russo, Joe Russo)
4. „Strażnicy Galaktyki” z 2014 roku (reż. James Gunn)
5. „Avengers: Czas Ultrona” z 2015 roku (reż. Joss Whedon)
6. „Ant-Man” z 2015 roku (reż. Peyton Reed)
Filmy Marvela i ich kolejność w III fazie
1. „Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów” z 2016 roku (reż. Anthony Russo, Joe Russo)
2. „Doktor Strange” z 2016 roku (reż. Scott Derrickson)
3. „Strażnicy Galaktyki vol. 2” z 2017 roku (reż. James Gunn)
4. „Spider-Man: Homecoming” z 2017 roku (reż. Jon Watts)
5. „Thor: Ragnarok” z 2017 roku (reż. Taika Waititi)
6. „Czarna Pantera” z 2018 roku (reż. Ryan Coogler)
7. „Avengers: Wojna bez granic” z 2018 roku (reż. Anthony Russo, Joe Russo)
8. „Ant-Man i Osa” z 2018 roku (reż. Peyton Reed)
9. „Kapitan Marvel” z 2019 roku (reż. Anna Boden, Ryan Fleck)
10. „Avengers: Koniec gry” z 2019 roku (reż. Anthony Russo, Joe Russo)
11. „Spider-Man: Daleko od domu” z 2019 roku (reż. Jon Watts)
Główni bohaterowie w filmach Marvela
Jak już zostało wspomniane, najważniejsi bohaterowie Marvela to właściwie Avengersi, którzy pojawiali się nie tylko w samodzielnych filmach, ale także w kilku produkcjach łączących wiele wątków. Oto które postacie są tymi wiodącymi we wszystkich trzech fazach od MCU:
- Iron Man – grany przez Roberta Downeya Jr.
- Hulk – grany przez Marka Ruffalo (oprócz „Incredible Hulk”) oraz przez Edwarda Nortona („Incredible Hulk”).
- Thor – grany przez Chrisa Hemswortha.
- Kapitan Ameryka – grany przez Chrisa Evansa.
- Czarna Wdowa – grana przez Scarlett Johansson.
- Hawkeye – grany przez Jeremy’ego Rennera.
Wspomniana szóstka tworzy podstawowy skład Avengersów, ale oprócz nich równie ważne są takie postacie jak: Spider-Man, Doktor Strange, Czarna Pantera, Kapitan Marvel, Scarlet Witch, Ant-Man, Star-Lord, Gamora, Drax, Groot, Rocket czy Nick Fury. Z antagonistów warto zwrócić uwagę przede wszystkim na Thanosa, Lokiego czy Nebulę (choć nie wszyscy z nich od początku do końca są „tymi złymi”). Drugoplanowych bohaterów, którzy wnoszą istotny wkład w całą historię, jest o wiele, wiele więcej – dlatego dobrze obejrzeć wszystkie filmy Marvela chronologicznie, aby znaleźć swoich ulubieńców oraz wyłapać ich wpływ na główny wątek.
Co dalej z franczyzą MCU?
Trzecia faza była przełomowa (głównie ze względu na „Avengers: Koniec gry”) i niektórzy zastanawiali się, czy przypadkiem nie zakończy filmów Marvela – na szczęście czekają na nas kolejne produkcje i na razie nie zapowiada się na to, aby MCU zrezygnowało z kontynuowania tej superbohaterskiej historii. W najbliższych latach pojawią się także nowi bohaterowie, jak zawsze zaczerpnięci z Marvel Comics. Oto jakie nowe produkcje zostały obecnie zapowiedziane – nie wszystkie mają jeszcze polskie odpowiedniki tytułów albo obsadzone stanowiska reżyserskie:
Spodziewane filmy Marvela z IV fazy
1. „Czarna Wdowa”, planowana premiera na 2020 rok (reż. Cate Shortland)
2. „Eternals”, planowana premiera na 2021 rok (reż. Chloé Zhao)
3. „Shang-Chi and the Legend of Ten Rings”, planowana premiera na 2021 rok (reż. Destin Daniel Cretton)
4. Sequel „Spider-Man: Daleko od domu” (na razie bez tytułu), planowana premiera na 2021 rok (reżyser jeszcze nieogłoszony)
5. „Doctor Strange in the Multiverse of Madness”, planowana premiera na 2021 rok (reżyser jeszcze nieogłoszony)
6. „Thor: Love and Thunder”, planowana premiera na 2022 rok (reż. Taika Waititi)
Spodziewane filmy Marvela z jeszcze nieokreślonej fazy
1. „Czarna pantera 2”, planowana premiera na 2022 rok (reż. Ryan Coogler)
2. Sequel „Kapitan Marvel” (na razie bez tytułu), planowana premiera na 2022 rok (reżyser jeszcze nieogłoszony)
3. „Strażnicy Galaktyki vol. 3”, premiera jeszcze nieogłoszona (reż. James Gunn)
Możemy się spodziewać, że powyższe filmy przyniosą kolejne emocje oraz nowych superbohaterów, których przygody będziemy śledzić z zapartym tchem. Zanim jednak przyjdzie czas na premiery, warto nadrobić wszystkie dotychczasowe filmy Marvela po kolei, skoro wiemy już, jak je oglądać według chronologii. Niektóre z nich znajdziesz w platformie HBO GO („Kapitan Marvel”, „Avengers: Koniec gry” i „Spider-Man: Daleko od domu”), do której dostęp uzyskasz w ramach jednego z pakietów internetowych od Netii. A jeżeli szukasz jeszcze więcej podobnych produkcji, polecamy nasze rankingi z filmami o kosmosie czy filmami science fiction!