APN w telefonie – co to jest?
Aby móc wysyłać z telefonu MMS-y oraz korzystać przy jego użyciu z internetu, konieczne jest przeprowadzenie prawidłowej konfiguracji APN. Co to jest i jak ją wykonać na urządzeniach z system Android oraz iOS? Dowiesz się tego, jeżeli przeczytasz naszą instrukcję.
APN – co to jest i jaką pełni funkcję?
APN to skrót od angielskiego zwrotu Access Point Name, co można przetłumaczyć jako „nazwa punktu dostępu”. Dotyczy szeregu ustawień w telefonie komórkowym, które umożliwiają nawiązanie połączenia z udostępnianą przez operatora siecią. APN może przyjąć postać adresu IP bramy lub nazwy tekstowej, która jest zamieniana przez serwer DNS na numer IP. Główne zadanie APN polega na routowaniu, czyli wyznaczaniu optymalnej trasy transmisji oraz przesłaniu przy jej użyciu pakietu danych do telefonu.
Konfiguracja APN – na czym polega i w jakim celu się ją przeprowadza?
Dzięki właściwie wykonanej konfiguracji APN na telefonie urządzenie może korzystać z takich usług jak internet, wiadomości MMS, GPRS czy WAP. Wprowadzenie odpowiednich ustawień jest konieczne na każdym telefonie. Najczęściej odbywa się to w sposób automatyczny –po umieszczeniu karty SIM w telefonie wystarczy odebrać SMS-a z linkiem do konfiguracji, a następnie go otworzyć i zatwierdzić instalację. Jeśli przypadkowo usunąłeś taki link, możesz również pobrać ustawienia APN poprzez wysłanie SMS-a na numer podany przez operatora.
Więcej na temat konfiguracji telefonu pisaliśmy już wcześniej na naszym blogu.
Ręczna konfiguracja APN – co to jest i jak ją przeprowadzić krok po kroku?
Niektóre modele telefonów nie pozwalają na pobranie automatycznej konfiguracji APN od operatora. Są to najczęściej starsze urządzenia lub mało znanych marek. Aby móc wtedy korzystać z internetu i wysyłać MMS-y, niezbędne jest ręczne wykonanie konfiguracji. Polega to na manualnym wprowadzeniu odpowiednich parametrów w ustawieniach telefonu. Operatorzy zwykle wskazują wszystkie niezbędne dane na swoich stronach internetowych. Klienci Netii mogą je znaleźć tutaj.
Do najczęściej używanych danych konfiguracyjnych APN zaliczają się:
Jak ustawić APN na telefonie z systemem Android?
Pierwszym sposobem na ręczne przeprowadzenie konfiguracji jest przywrócenie domyślnych ustawień APN danego operatora. Rozwiązanie to będzie wskazane, jeżeli np. przez pomyłkę usunąłeś prawidłowe dane.
1. Uruchom telefon z kartą SIM.
2. Wejdź do ustawień.
3. Przejdź do zakładki „Sieci komórkowe”, która może również występować pod takimi nazwami jak np. „Karty SIM i sieci komórkowe” czy „Transmisja danych”.
4. Kliknij w „Punkty dostępowe”/„Punkty dostępowe (APN)”.
5. Użyj funkcji „Resetuj ustawienia”, dostępnej również pod alternatywnymi nazwami „Przywróć ustawienia domyślne” lub „Wyzeruj”.
Możesz również samodzielnie wpisać dane APN udostępnione przez operatora. Aby stworzyć nowy punkt dostępu:
1. Wejdź do ustawień telefonu z umieszczoną kartą SIM.
2. Przejdź do zakładki „Sieci komórkowe”, a następnie stuknij w „Punkty dostępu”.
3. Kliknij znak plusa, znajdujący się w otwartej zakładce „Nazwy APN”.
4. Wprowadź wszystkie dane konfiguracyjne udostępnione przez operatora.
5. Potwierdź konfigurację poprzez skorzystanie z opcji „Zapisz”, „Potwierdź” lub „Zastosuj”.
6. Uruchom telefon ponownie.
Jak ustawić APN na telefonie z systemem iOS?
Posiadacze telefonów firmy Apple również mogą wykonać manualną konfigurację APN. W tym celu należy kierować się poniższą instrukcją:
1. Uruchom telefon z umieszczoną kartą SIM.
2. Wejdź do zakładki z ustawieniami nazwy punktu dostępu, które mogą być dostępne pod jedną z dwóch lokalizacji – „Ustawienia” – „Sieć komórkowa” – „Opcje danych komórkowych”, „Sieć komórkowa” lub „Settings („Ustawienia”) – „Mobile Data” („Dane Mobilne”) – „Mobile Data Options” („Opcje Danych Mobilnych”) – „Mobile Data Network („Sieć danych mobilnych”).
3. Wprowadź w odpowiednie pola dane APN podane przez operatora – zostaną one automatycznie zapisane.
Możliwe jest również przywrócenie domyślnych parametrów APN. Będzie to wskazane np. w sytuacji, kiedy wykonasz aktualizację systemu iOS na telefonie. Na skutek jej przeprowadzenia wszystkie dane konfiguracyjne mogą zostać wyzerowane. Aby przywrócić domyślne informacje APN od operatora, należy skorzystać z następującej ścieżki: „Ustawienia” - „Sieć komórkowa” - „Sieć komórkowa danych” - „Wyzeruj ustawienia”.
Szukasz operatora telefonicznego? Skorzystaj z oferty Netia Mobile
Chcesz mieć możliwość nielimitowanego wysyłania wiadomości SMS i MMS, a także nawiązywania bez ograniczeń połączeń głosowych na numery komórkowe i stacjonarne w Polsce? Wybierz więc jeden z wariantów abonamentu w ofercie Netia Mobile. W cenie otrzymasz pakiet internetu mobilnego LTE o wielkości 72 GB, 12 GB lub 2 GB. Możesz również korzystać z usługi Bezpiecznego Smartfona, przez 3 miesiące za darmo. Dzięki temu ochronisz swój telefon przed różnego typu zagrożeniami w sieci.