Najlepsze filmy dokumentalne – ranking 8 ciekawych tytułów
Lubisz filmy, które przedstawiają interesującą historię i jednocześnie są oparte na faktach? Jesteś fanem tajemniczych tematów, o których pisze się w gazetach, i chcesz poznać te sprawy od wewnątrz? Dla miłośników filmów dokumentalnych przygotowaliśmy ranking 8 ciekawych produkcji, które opisują prawdziwe historie i pozwolą zagłębić się w sekretny świat wydarzeń z gatunku kryminału, sportu, polityki lub wojny. Zobacz, jakie dobre filmy dokumentalne warto obejrzeć!
-
"W imię sprawiedliwości : Walka Bryana Stevensona o równouprawnienie" (2019), reż. P. Kunhardt, T. Kunhardt, G. Kunhardt
-
„Kolektyw” (2019), reż. A. Nanau
-
„Po drugiej stronie drzwi” (2017), reż. M. Turajlić
-
„W jedności siła. Żołnierze Kompanii E” (2001), reż. M. Cowen
-
„Druga strona medalu: Skandal w amerykańskiej gimnastyce” (2019), reż. E.L. Carr
-
„Dziewczyna w rzece: Cena wybaczenia” (2015), reż. S. Obaid-Chinoy
-
„Margaret Atwood. Słowo to siła” (2019), reż. N. Lang, P. Raymont
-
„Wyznania mordercy” (2003), reż. A. Ginsberg
Ranking 8 dobrych filmów dokumentalnych
„W imię sprawiedliwości: Walka Bryana Stevensona o równouprawnienie” (2019), reż. P. Kunhardt, T. Kunhardt, G. Kunhardt
Poruszający dokument pokazujący, jak wiele należy jeszcze zmienić w kwestii równego traktowania ze względu na kolor skóry. Film opowiada o prawniku Bryanie Stevensonie, który od ponad trzydziestu lat walczy z amerykańskim systemem sądownictwa w sprawie dyskryminacji rasowej. Na ekranie można zobaczyć nie tylko proces walki o równość, ale również ogromne poświęcenie Stevensona.
„Kolektyw” (2019), rez. A. Nanau (Dostępny w HBO Max)
Film dokumentalny opowiadający o zdarzeniach w Rumunii – w październiku 2015 roku, w jednym z rumuńskich klubów, niespodziewanie doszło do pożaru wywołanego wadliwym funkcjonowaniem instalacji pirotechnicznych. Bezpośrednio w wyniku pożaru zginęło 27 osób, a 180 zostało rannych. Mimo iż stan osób przewiezionych do szpitala był dobry i stabilny, w przeciągu następnych dni zmarło 37 kolejnych osób. Wydarzenia te zaciekawiły nie tylko władzę, ale również dziennikarzy, którzy rozpoczęli śledztwo. To opowieść przedstawiająca oszustwa rumuńskiego systemu zdrowia.
„Po drugiej stronie drzwi” (2017), reż. M. Turajlić (Dostępny w HBO Max)
To intymna podróż reżyserki w głąb jej rodzinnej tajemnicy. Mila Turajlic porusza tematykę tajemniczych zamkniętych drzwi mieszkania jej matki w Belgradzie, opowiada historię jej rodziny na tle czasów powojennych. To dokumentalny film, który nie tylko stara odkryć i zrozumieć tajemnicę zamkniętych drzwi od 1945 roku, ale również przedstawia skomplikowaną historię narodową i polityczną Serbii.
W jedności siła. Żołnierze Kompanii E” (2001), reż. M. Cowen
To idealny film dokumentalny historyczny dla fanów tematyki wojennej. Jeśli chcesz poznać historię wojny widzianą oczami jej uczestników, z pewnością warto obejrzeć ten dokument! Reżyser Mark Cowen wraz ze swoją ekipą odwiedził 30 amerykańskich i 10 europejskich miast, by skontaktować się z żołnierzami Easy Company, którzy zgłosili się do jednostki spadochronowej, mającej na celu wylądowanie za linią wroga.
„Druga strona medalu: Skandal w amerykańskiej gimnastyce” (2019), reż. E.L. Carr (Dostępny w HBO Max)
Chcesz poznać świat sportu od środka... i nie zawsze od tej dobrej strony? Reżyserka przedstawianego dokumentu wiele lat pracowała nad filmem, który skrupulatnie odda prawdziwe życie amerykańskich gimnastyczek, nie zawsze usłane różami. Wręcz przeciwnie– „Druga strona medalu...” przedstawia świat sportu, gdzie psychiczne i fizyczne znęcanie się trenerów nad zawodniczkami to przykra codzienność.
„Dziewczyna w rzece: Cena wybaczenia” (2015), reż. S. Obaid-Chinoy (Dostępny w HBO Max)
Film dokumentalny opowiadający poruszającą historię młodej dziewczyny Saby, która z cudem uniknęła śmierci z rąk najbliższych. Co roku ponad 1000 Pakistanek pada ofiarą zabójstw honorowych. Jest to tradycja nakazująca zabić kobietę, która postąpiła „haniebnie”. Czym dokładniej zawiniła młoda Saba? Wyszła potajemnie za mąż za mężczyznę, którego kochała. Dzięki pomocy lekarzy oraz pracowników socjalnych Sabie udało się przeżyć. To przerażająca opowieść o trudach życia kobiety w Pakistanie oraz o walce o godność i sprawiedliwą karę dla oprawców.
„Margaret Atwood. Słowo to siła” (2019), reż. N. Lang, P. Raymont (Dostępny w HBO Max)
Rewelacyjna opowieść o Margaret Atwood, czyli autorce bestsellera z ostatnich lat – „Opowieści podręcznej”. Ten ciekawy film dokumentalny opisuje proces pracy Atwood. Reżyserowie towarzyszą jej przez rok podczas spotkań rodzinnych czy odwiedzin na planie ekranizacji jej powieści. To relacja przede wszystkim z życia prywatnego autorki, pokazująca jej silną osobowość i wrażliwe oblicze.
„Wyznania mordercy” (2003), reż. A. Ginsberg
To najlepszy film dokumentalny dla widzów o mocnych nerwach! Opowiada historię płatnego zabójcy, Richarda Kuklińskiego, który znany był ze swojej bezwzględności. Nie ustalono dokładnej liczby ofiar, jednak szacuje się, że było ich ponad 200. Dokument pokazuje nagrania z rozmowy Kuklińskiego z psychiatrą drem Parkiem Dietzem – film umożliwia więc zapoznanie się widzowi z psychopatyczną osobowością mordercy.
Wszystkie wymienione filmy dokumentalne znajdziesz na platformie HBO Max – do której dostęp zyskasz m.in. dzięki naszej ofercie telewizyjnej pakiet Dla Kinomaniaka. To idealna opcja dla każdego miłośnika filmów i seriali – nie tylko tych dokumentalnych!