„Mroczne materie” –sezon 2. głośnego serialu. Już 17 listopada w HBO i HBO GO!
„Mroczne materie” to serialowa propozycja, która może przypaść do gustu widzom w każdym wieku. Serial powstał we współpracy koncernów HBO i BBC. To efektowna ekranizacja trylogii brytyjskiego powieściopisarza Philipa Pullmana. Czy jest udana? Możemy teraz ocenić to sami, oglądając „Mroczne materie” na HBO i HBO GO. Od 17 listopada w tych stacjach czeka na nas drugi sezon!
„Mroczne materie” – sezon drugi
Fabuła drugiego sezonu „Mrocznych materii” opiera się na książce „Magiczny nóż” Pullmana (druga powieść w kolejności). W serialu powitamy tę samą obsadę co w pierwszej części (Dafne Keen, Ruth Wilson, Amir Wilson, Ariyon Bakare, Andrew Scott, Will Keen, Ruta Gedmintas i Lin-Manuel Miranda), a oprócz tego pojawią się nowi aktorzy: Terence Stam, Jade Anouka i Simone Kirby.
Premiera odbędzie się 17 listopada w HBO i HBO GO. Pierwszy odcinek dostępny będzie w serwisie od rana. Z kolei na antenie HBO „Mroczne materie” będziemy mogli zobaczyć o godz. 3:00 nad ranem, również 17 listopada. Tego samego dnia czeka nas też powtórka o godzinie 20:10. Kolejne odcinki będą puszczane w każdy wtorek.
Obsada i twórcy serialu
„Mroczne materie” to serial dostępny w HBO i na platformie HBO GO, który premierę pierwszego sezonu miał 5 listopada 2019. Na razie przewidziano dwa sezony produkcji – każda z nich ma składać się z ośmiu odcinków. Jak już wspomnieliśmy, premiera drugiego sezonu „Mrocznych materii” czeka nas 17 listopada 2020 roku.
Za realizację serialu odpowiada grono znanych twórców – scenariusz stworzył Jack Thorne (scenarzysta m.in. filmu „Cudowny chłopak” oraz współtwórca sztuki teatralnej „Harry Potter i przeklęte dziecko”), a dwa pierwsze odcinki wyreżyserował Tom Hooper, którego film „Jak zostać królem” został nagrodzony czterema Oscarami.
W roli głównej występuje Dafne Keen. Aktorka mimo młodego wieku może pochwalić się rolą u boku Hugh Jackmana w filmie „Logan: Wolverine”. Oprócz Keen w serialu możemy zobaczyć znanych brytyjskich aktorów, na przykład Jamesa McAvoya i Ruth Wilson.
„Mroczne materie” zostały oparte na serii książek Philipa Pullmana – brytyjskiego pisarza specjalizującego się w powieściach fantasy – o tym samym tytule. Trylogia powstawała w latach 90. Ostatnia część ukazała się w 2000 roku. Składają się na nią książki „Zorza północna” (wydana w USA pod tytułem „Złoty kompas”), „Magiczny nóż” i „Bursztynowa luneta”. To jedna z najpopularniejszych brytyjskich serii fantasy obok „Harry’ego Pottera” J.K. Rowling i „Władcy pierścieni” J.R.R. Tolkiena. Powieści Pullmana były docelowo kierowane do dzieci, jednak zaciekawiły nie tylko najmłodszych.
„Mroczne materie” – fabuła serialu
Główną bohaterką serialu jest nastoletnia Lyra Belacqua. Gdy pewnego dnia znika jej najlepszy przyjaciel, dziewczyna postanawia ruszyć na jego poszukiwania. Przy okazji odkrywa spisek związany z masowymi zniknięciami dzieci i znajduje się na celowniku agentów Magisterium. W „ziemskiej” Anglii spotyka Willa, który staje się jej towarzyszem w podróży między alternatywnymi światami.
W serialu „Mroczne materie” mamy do czynienia z wieloświatem – jego bohaterowie swobodnie poruszają się między różnymi rzeczywistościami. W pierwszym sezonie akcja rozgrywa się głównie w świecie, którym rządzi Magisterium, czyli organizacja religijna o silnym ramieniu militarnym. Jej władzy nie podlega jedynie Kolegium Jordana, w którym mieszka Lyra. Świat przedstawiony „Mrocznych materii” jest tajemniczą mieszanką dwudziestowiecznych technologii, wiktoriańskiej rzeczywistości i zjawisk znanych z czasów współczesnych.
Ciekawym elementem serialu są dajmony, czyli dusze i odzwierciedlenia bohaterów zawarte w zwierzęcej postaci. To tak ważny element ich życia, że przebywanie w dużej odległości od dajmona może skutkować śmiercią obojga. Stworzenia mogą zmieniać postać podczas dzieciństwa właściciela, ale wraz z jego dorastaniem i kształtowaniem charakteru tracą tę umiejętność.
Każdy znajdzie w tej historii coś dla siebie – młodsi widzowie zachwycą się efektami specjalnymi i będą się świetnie bawić, śledząc losy Lyry. Starszych mogą zaciekawić nawiązania do współczesnego świata i historycznych wydarzeń. Miłośnicy nauk ścisłych mogą docenić, że twórcy korzystają za Pullmanem z pojęć wykorzystywanych na przykład w fizyce. Natomiast entuzjastom fantastyki mogą przypaść do gustu magiczne przedmioty i niezwykłe zwierzęta, np. pancerne niedźwiedzie czy czytnik prawdy, zwany Aletheiometrem.
„Mroczne materie”, sezon 1. i 2. – gdzie oglądać?
Pierwszy sezon „Mrocznych materii” to nie jedyna premiera z 2019 roku. W zeszłym roku na antenie HBO pojawiło się wiele ciekawych produkcji, o których pisaliśmy w tym artykule. Z kolei rok 2020 przyniósł tak głośne tytuły jak „Wychowane przez wilki” czy „Od nowa” – wszystkie te seriale te obejrzysz na HBO i platformie HBO GO, do których dostęp daje ci pakiet telewizyjny Netii.