Kod PUK – jak go odzyskać i sprawdzić? Co to w ogóle jest?
Zastanawiasz się, jak odzyskać kod PUK, ponieważ twój telefon został zablokowany z powodu wprowadzenia kilkukrotnie błędnego numeru PIN? Przedstawiamy instrukcję, dzięki której przywrócisz możliwość wykonywania połączeń, wysyłania SMS-ów czy korzystania z internetu mobilnego.
Co to jest kod PUK i czym różni się od numeru PIN?
Numer PIN oraz kod PUK to zabezpieczenia chroniące dane zapisane na karcie SIM przed niepowołanym dostępem, np. w przypadku kradzieży telefonu. Przedstawiamy najważniejsze różnice pomiędzy nimi.
Kodu PUK nie można zmienić
W przeciwieństwie do osobistego numeru identyfikacyjnego PIN (Personal Identification Number), osobisty kod odblokowujący PUK (Personal Unlock Key) jest przypisany na stałe do karty SIM, którą klient otrzymuje przy zawieraniu umowy z operatorem. Nie można go zatem zmienić, co jest możliwe w przypadku PIN-u – wystarczy w tym celu ustawić nowy numer w ustawieniach zabezpieczeń swojego telefonu. Można również usunąć numer PIN i wybrać alternatywną formę autoryzacji, np. za pomocą odcisku palca.
PIN zazwyczaj jest krótszy niż PUK
Kolejna różnica wiąże się z tym, ile cyfr ma kod PUK, a ile PIN. PUK jest zazwyczaj dwukrotnie dłuższy, gdyż składa się z ośmiu cyfr. W związku z tym znacznie trudniej jest go zapamiętać niż czterocyfrowy numer PIN.
Zabezpieczenia te służą do nieco innych celów
Z numeru PIN użytkownicy telefonów korzystają znacznie częściej, ponieważ są proszeni o jego podanie przy każdym włączeniu telefonu, a nieraz również w celu odblokowania ekranu. PIN służy nie tylko zabezpieczaniu kart SIM, lecz także bankowych kart płatniczych. Kod PUK przyda się natomiast dopiero w momencie zapomnienia lub zgubienia numeru PIN. Jeśli trzykrotnie wprowadzisz do systemu błędny PIN, wtedy zostanie nałożona automatyczna blokada karty SIM. Jej odblokowanie będzie możliwe jedynie pod warunkiem wpisania prawidłowego kodu PUK.
Błędne wprowadzanie kodu PUK może zablokować kartę SIM na stałe
Jeśli pomylisz się 10 razy, wpisując błędny numer PUK, dojdzie do stałej i nieodwracalnej blokady używanej karty SIM. Utracisz wtedy nie tylko możliwość wykonywania połączeń głosowych, wysyłania wiadomości czy korzystania z sieci, lecz także dane zapisane na karcie, np. kontakty czy SMS-y. Jedyną możliwością dalszego korzystania z dotychczasowego numeru telefonu jest w takim przypadku uzyskanie duplikatu karty SIM. Operator za jego wydanie pobierze opłatę. Dlatego nie warto wpisywać kodu PUK z pamięci, jeżeli nie jesteś pewien, z jakich składa się cyfr.
Jak sprawdzić kod PUK?
Zablokowałeś swój telefon i zastanawiasz się teraz, skąd wziąć kod PUK? Skorzystaj z poniższej instrukcji, aby odblokować kartę SIM.
-
Znajdź plastikową ramkę, z której wyłamałeś kartę SIM po jej otrzymaniu od operatora razem ze starterem.
-
Numer PUK nie znajduje się na odnalezionej ramce? Sprawdź zatem, czy został on umieszczony na przesłanej przez operatora kopercie z kartą SIM lub dostarczonym dokumencie.
-
Przytrzymaj przycisk włączania telefonu i po wyświetleniu się na ekranie komunikatu z prośbą o podanie kodu PUK wpisz odnalezione 8 cyfr, a następnie – jeśli model telefonu tego wymaga – kliknij przycisk zatwierdzenia.
Jak odzyskać kod PUK?
Nie pamiętasz, w jakim miejscu znajduje się twój numer PUK? Możesz go odzyskać na kilka sposobów. Nie musisz tracić czasu na osobistą wizytę w salonie operatora – sprawę załatwisz również zdalnie, bez wychodzenia z domu.
-
Najłatwiejszym sposobem na to, jak odzyskać kod PUK, jest zalogowanie się na swoje indywidualne konto użytkownika w serwisie internetowym. Będzie to jednak możliwe tylko u niektórych operatorów. Dostęp do numeru PUK uzyskasz pod warunkiem, że już wcześniej dokonałeś rejestracji na stronie.
-
Możesz również zadzwonić na infolinię, aby skontaktować się z Biurem Obsługi Klienta z innego numeru telefonu niż zablokowany. Operator przechowuje kod PUK w systemie komputerowym i na twoją prośbę powinien go udostępnić. Będzie to możliwe po pozytywnym przejściu weryfikacji tożsamości. Przed nawiązaniem połączenia przygotuj więc koniecznie dowód osobisty – możesz być poproszony np. o podanie danych osobowych, adresu czy kilku cyfr numeru PESEL. Jeśli korzystasz z telefonu w abonamencie, konieczne może okazać się ponadto wskazanie numeru/hasła abonenta. Po wprowadzeniu nowego numeru PUK zostaniesz poproszony o ustawienie własnego PIN-u.
-
Trzecia metoda na to, jak odzyskać kod PUK, polega na przesłaniu wniosku o jego przekazanie na adres mailowy Biura Obsługi Klienta. Pismo takie powinno być własnoręcznie podpisane i zeskanowane, a także zawierać dane osobowe użytkownika, na którego została zarejestrowana karta SIM. Wadą tego rozwiązania może okazać się długi czas oczekiwania na kontakt zwrotny.
Szukasz operatora telefonii komórkowej? Skorzystaj z oferty Netia Mobile!
W Netii możesz wybierać spośród trzech pakietów telefonicznych z nielimitowanymi wiadomościami SMS, MMS oraz połączeniami głosowymi na numery komórkowe i stacjonarne w Polsce. W każdej ofercie Netia Mobile otrzymasz pakiet internetu mobilnego – 2 GB, 12 GB lub 72 GB. Pamiętaj, że numer PIN i PUK nie zapewnią ci wystarczającej ochrony telefonu. Dlatego polecamy usługę Bezpieczny Smartfon z funkcją ochrony loginów i haseł, zdalnej lokalizacji i blokady urządzenia, a także kontroli rodzicielskiej.