Jak sprawdzić IMEI telefonu?
Kradzież lub zgubienie smartfona to przykre zdarzenia, które mogą przydarzyć się każdemu. Warto wtedy wiedzieć, jak sprawdzić IMEI w swoim urządzeniu. Dzięki temu szanse na odzyskanie telefonu znacząco wzrastają. Co to jest IMEI i jak wygląda jego sprawdzanie na telefonach z systemem Android oraz iOS?
Co to jest IMEI telefonu?
IMEI telefonu (ang. International Mobile Equipment Identity) to unikalny numer składający się z piętnastu cyfr. Jest używany w celu międzynarodowej identyfikacji telefonów komórkowych. Poszczególne cyfry wskazują m.in. na kraj montażu urządzenia oraz jego homologację. Numer IMEI służy do identyfikowania poszczególnych modeli oraz weryfikowania ich legalności. Producent urządzenia, dzięki znajomości tego typu identyfikatora, zyskuje możliwość przeprowadzania automatycznych aktualizacji systemu. Sprawdzenie IMEI może być konieczne również przed oddaniem telefonu do serwisu.
Użytkownicy telefonów najczęściej zadają sobie pytanie o to, jak sprawdzić IMEI telefonu wtedy, gdy dojdzie do jego kradzieży lub zagubienia. Znajomość numeru IMEI pozwala zablokować urządzenie. W tym celu należy zgłosić operatorowi telefonu prośbę o nałożenie blokady, a także złożyć na policji zgłoszenie o kradzieży.
Zanim o tym, jak sprawdzić IMEI… dlaczego w ogóle sprawdzanie IMEI jest tak ważne?
Możliwość zablokowania telefonu jest tak istotna ze względu na to, że w ten sposób można uniknąć naliczania kosztów za połączenia wykonywane przez złodzieja. Po nałożeniu blokady telefon stanie się dla niego bezużyteczny. Nie będzie mógł z niego korzystać we wszystkich krajowych sieciach telefonicznych – nawet wtedy, gdy zamieni kartę SIM na inną. Warto zaznaczyć, że posiadacze modeli z funkcją dual-sim powinni dokonać blokady obu numerów IMEI.
Zweryfikować informacje o telefonie po IMEI warto również przed zakupem urządzenia – zwłaszcza jeżeli kupujemy go z nie do końca wiarygodnego źródła, np. w komisie, w lombardzie czy na aukcji internetowej. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że gdy kupujemy kradziony model, można narazić się na oskarżenie o paserstwo. Aby tego uniknąć, wystarczy sprawdzić, czy numer IMEI na pudełku oraz umowie nie został sfałszowany. Legalność telefonu można również sprawdzić w internetowych bazach skradzionych urządzeń mobilnych.
Jak namierzyć zgubiony telefon po IMEI?
Teoretycznie możliwe jest również namierzenie zagubionego telefonu po IMEI, ale techniczne możliwości lokalizowania telefonu na podstawie IMEI ma jedynie policja, która dysponuje odpowiednim sprzętem. W praktyce funkcjonariusze rzadko decydują się na zdalne lokalizowanie urządzeń mobilnych. Posługują się numerem IMEI głównie w przypadku, kiedy zagubienie telefonu ma związek z podejrzeniem popełnienia przestępstwa.
W internecie można się niestety natknąć na fałszywe strony, które obiecują zdalne namierzenie urządzenia po wskazaniu numeru IMEI. Wymagają w tym celu zwykle wysłania wiadomości SMS, wykonania przelewu lub zarejestrowania się. W ten sposób oszuści narażają swoje ofiary na wysokie opłaty lub wyłudzają poufne dane, posługując się metodą phishingu, np. w celu włamania na konto bankowe.
Jak sprawdzić IMEI w sposób „fizyczny”?
Numer zawsze IMEI można odnaleźć:
- na oryginalnym pudełku, w którym zapakowany był telefon. Identyfikator ten znajduje się zwykle na naklejce pod kodem kreskowym,
- w dokumentacji urządzenia – np. w karcie gwarancyjnej, na fakturze lub umowie.
Oprócz tego IMEI można odnaleźć również w różnych miejscach telefonu. Lokalizacja może być odmienna w zależności od marki i modelu smartfona. Najczęściej numer ten:
- jest umieszczany przez producentów pod baterią – o ile, że istnieje możliwość jej wyjmowania,
- znajduje się w tylnej części obudowy,
- znajduje się w miejscu zamontowania slotu karty SIM – na jego zewnętrznej części.
Jak sprawdzić IMEI w systemie?
Numer IMEI można również znaleźć w systemie każdego modelu telefonu. Uniwersalna metoda polega na wpisaniu na klawiaturze kodu *#06#. Może być jeszcze konieczne potwierdzenie komendy za pomocą przycisku nawiązania połączenia. W większości przypadków jest to jednak zbędne – IMEI wyświetli się na ekranie od razu po wpisaniu powyższego ciągu znaków.
Identyfikator IMEI odnajdziemy również w ustawieniach swojego urządzenia. Ścieżka dostępu do tego typu informacji może być różna w zależności od zainstalowanego oprogramowania:
- w systemie Android należy wejść do zakładki „ustawienia”, następnie dwukrotnie wybrać opcję „informacje o telefonie”, po czym wejść w pole „informacje o IMEI”,
- na urządzeniach iPhone z systemem iOS dostęp do identyfikatora można natomiast uzyskać po wejściu do zakładki „ustawienia”. Należy wejść w opcję „ogólne”, a następnie „to urządzenie”. Na ekranie ukaże się lista pozycji, a jedną z nich będzie IMEI. Użytkownik modelu iPhone ma możliwość skopiowania wyświetlonego numeru do schowka.
A jak sprawdzić IMEI, gdy na skutek uszkodzenia ekranu niemożliwe staje się wejście do ustawień telefonu? Na urządzeniach z systemem iOS jest to możliwe. W takim przypadku wystarczy podpiąć urządzenie do komputera za pomocą kabla USB, a następnie uruchomić aplikację iTunes. Kolejno należy wybrać urządzenie i wejść do zakładki „podsumowanie”.
Wiemy już, jak sprawdzić IMEI – ale jak można zabezpieczyć się przed kradzieżą telefonu?
Utrata urządzenia mobilnego może kosztować wiele – zwłaszcza wtedy, gdy gromadzimy na nim poufne dane. Aby temu zapobiec, warto zawczasu wyposażyć swój telefon w oprogramowanie zabezpieczające przed kradzieżą i jej negatywnymi skutkami. W ofercie Netii jest ono dostępne w formie usługi Bezpieczny Smartfon. Najbardziej przydatne funkcje to zdalna blokada telefonu oraz lokalizacja GPS. Jeżeli złodziej nie zdołał się jeszcze oddalić, wtedy pomocny może okazać się również głośny alarm, który można uaktywnić w sposób zdalny. Istnieje ponadto możliwość usunięcia lub zastrzeżenia poufnych danych na zaginionym urządzeniu.