Jak włączyć i korzystać z VPN | Biznes Netia
Menu główne

Jak włączyć i korzystać z VPN?

03 grudnia 2021, Autor: Anna Bochniak, Kierownik Produktu Netia SA

Rozwiązania sieciowe, stosowane dzisiaj w firmach, są dopasowane do stale zmieniających się potrzeb użytkowników. Najbardziej wymagający klienci biznesowi potrzebują nie tylko dużej przepustowości łącza, ale także pełnej dyskrecji związanej z odpowiednim zabezpieczeniem danych firmowych . Jednocześnie, chcąc połączyć wiele komputerów, np. rozmieszczonych w różnych krajach świata, trzeba wykorzystać bardziej zaawansowane technologie niż zwykłe połączenie z Internetem. Stąd często pojawiające się pytanie, jak zmienić VPN, umożliwiający tworzenie wirtualnych sieci prywatnych.

 
 
 
   

VPN – ABC rozwiązania

 

Na rynku dostępne są różne rodzaje VPN. Podstawowe rozróżnienie dzieli wirtualne sieci prywatne na takie, które łączą jedynie urządzenia oraz takie, które łączą się z siecią zewnętrzną, np. z Internetem. W firmach stosuje się różne rozwiązania, w zależności od tego, jaka jest charakterystyka działalności...!

 

Tworzenie serwera VPN wymaga skorzystania z zewnętrznego dostawcy takiego rozwiązania. Po stworzeniu wirtualnej sieci prywatnej można połączyć ze sobą nieograniczoną liczbę komputerów, które nie będą łączyć się poprzez tradycyjne protokoły, a przez sieć wirtualną. Działa to na takiej zasadzie, że komputery łączą się poprzez tunele tworzone w sieciach publicznych, jednak są one całkowicie zamknięte dla ingerencji z zewnątrz. Transmisja danych jest szyfrowana w taki sposób, że nie można przechwycić sygnału. Aktualnie sieci VPN to alternatywa dla stosowanych w dużych korporacjach sieci wewnętrznych WAN, które wykorzystywane są do łączenia ze sobą wielu komputerów w różnych lokalizacjach, na podobnej zasadzie co sieć LAN.

 

Sieci WAN oraz VPN różnią się od sieci LAN pod względem technicznym, jednak sposób działania dla użytkownika takiej sieci jest podobny. Różnice techniczne warunkują to, że sieci te wymagają obsługi przez zewnętrznego usługodawcę. To, jak działa VPN jest dość skomplikowane, jednak dzięki Netia Biznes VPN całą obsługę techniczną można zlecić dostawcy usługi. Netia przygotowała swój produkt na bazie doświadczeń użytkowników, dla których jednym z najistotniejszych elementów jest bezobsługowość. Dlatego też, w usłudze Netia Biznes VPN za kwestie techniczne odpowiadają specjaliści z Netii, a klient dostaje pełne wsparcie techniczne w zakresie konfiguracji sieci, a także dostarczenia urządzeń sieciowych niezbędnych do korzystania z VPN.
 

Jak włączyć VPN?

 

Pozostaje pytanie, jak połączyć się przez VPN? Przede wszystkim należy wykupić odpowiednią usługę. Następnie należy przygotować wszystkie dane dostępowe takie, jak adres serwera VPN. Połączenie z siecią VPN jest możliwe z każdego komputera dzięki wbudowanym funkcjom systemów operacyjnych. Skonfigurowanie połączenia polega na włączeniu zakładki Sieć & Internet (w różnych systemach może mieć inną nazwę). Tam należy znaleźć zakładkę dotyczącą sieci VPN, w której znajdują się szczegóły dotyczące dodawanego nowego połączenia. W tym miejscu należy wpisać między innymi adres serwera VPN i hasło połączenia. To, jak włączyć VPN jest już prostsze, gdyż można to zrobić kilkoma kliknięciami w panelu na pasku narzędzi o nazwie „sieć”.

 

Jak zmienić VPN?

 

Można wykorzystywać różne połączenia VPN, w tym celu wystarczy w ustawieniach sieci wpisać wiele adresów serwerów VPN. Wybór preferowanego dostępu jest możliwy z paska zakładek, po uprzednim odłączeniu się od poprzedniego serwera VPN. Pozostaje pytanie, czy korzystanie z VPN jest legalne? Zmiana VPN jest możliwa, pod warunkiem, że nie jest to zabronione w danym kraju. Kłopoty prawne z prywatnymi sieciami wirtualnymi mogą występować jednak tylko w krajach, w których panuje duża cenzura polityczna.

 

Jak skonfigurować VPN? Podstawy konfiguracji

 

Korzystając z usługi Netia Biznes VPN firma zyskuje pełne wsparcie techniczne, więc nie pojawia się problem z konfiguracją sieci VPN. Skonfigurowanie jej od podstaw wymaga przygotowania serwera, co powinno leżeć w gestii właściwych techników. Następnie klient dostaje dane do logowania na serwer i musi samodzielnie przygotować urządzenia sieciowe. Zazwyczaj są to odpowiednie routery. W przypadku usługi Netia Biznes VPN, ich dostarczeniem zajmie się Netia. Jeśli router nie posiada odpowiedniego oprogramowania, to trzeba je zainstalować na tym urządzeniu. Tworzenie sieci VPN to dopiero pierwszy krok. Drugim jest odpowiedź na pytanie, jak skonfigurować VPN na routerze? Należy to zrobić poprzez zalogowanie się do interfejsu urządzenia, a następnie skonfigurowanie ustawień zgodnie z pojawiającymi się wytycznymi. Szczegółowe instrukcje powinny zostać dostarczone przez producenta routera.

 

Jak wyłączyć VPN?

 

Wiedząc, jak włączyć VPN, należały w następnej kolejności poznać sposób, jak go wyłączyć. Wystarczy to zrobić w zakładce „sieć” znajdującej się na pasku narzędzi. Krok ten jest szczególnie istotny w sieci firmowej, przez którą można uzyskać dostęp do newralgicznych danych przedsiębiorstwa.

 

VPN – use case's – praktyczne możliwości wykorzystania

 

W praktyce sieci VPN wykorzystuje się zazwyczaj do obsługi firmowego oprogramowania, na którym pracuje się w wielu lokalizacjach. Dotyczy to firm posiadających wiele filii rozsianych po całym świecie, a wirtualna sieć prywatna pozwala na połączenie wszystkich, niczym sieć LAN w jednym budynku. Dzieje się to z zachowaniem pełnego bezpieczeństwa danych, a ponadto utrzymując płynność pracy, dzięki odpowiedniemu dopasowaniu przepustowości.

 

VPN – czy trzeba szyfrować całą komunikację?

 

Sieci VPN są zaprojektowane tak, że pozostają całkowicie bezpieczne. Stosowane szyfrowanie sieci VPN należą do najbezpieczniejszych na świecie, a same komputery połączone są tak, jakby nie było pomiędzy nimi żadnych „pośredników” poza samym serwerem VPN.

 

Rozwiązania VPN w ofercie Netii

 

Pozostaje pytanie, jaki VPN wybrać? Rozwiązanie Netia Biznes VPN pozwala na skalowalność, dzięki czemu usługa jest dostępna praktycznie dla każdego podmiotu, nawet dla bardzo małych firm o ograniczonych potrzebach. Jednocześnie Netia może zaoferować takim firmom korzystne warunki cenowe, odpowiednie do oczekiwań klienta.

 

Może Cię również zainteresować...

Wybierz swój język ×