Co to jest sieć WLAN?
Menu główne

Co to jest sieć WLAN?

17 września 2020, Autor: Krzysztof Jaworski, Kierownik Produktu - Netia S.A.

Sieć WLAN to skuteczny sposób na uzyskanie bezprzewodowego połączenia pomiędzy urządzeniami, wyposażonymi w moduł komunikacji bezprzewodowej Wifi. Netia udostępnia taką możliwość, oferując usługę WLAN o charakterze profesjonalnym, skalowalnym i co najważniejsze – nie wymagając żadnego dodatkowego sprzętu w postaci serwerów czy komputerów. Z uwagi na to, że WLAN to również często stosowaną metodą na dystrybucję Internetu, wiele osób myśląc o Wi-Fi WLAN błędnie uznaje oba pojęcia za identyczne metody łączności. Co to WLAN i na czym polega bezprzewodowa sieć lokalna? Czy między WLAN a Wi-Fi różnica jest aż tak diametralna? Jak wygląda tworzenie sieci WLAN? W jaki sposób otwiera się punkt dostępowy sieci WLAN i czy ta lokalna bezprzewodowa sieć komputerowa daje nam maksimum możliwości? Co to jest sieć LAN? Czytaj dalej, a poznasz odpowiedzi na te i inne kluczowe dla tematyki pytania.

 
 
 
   

Co oznacza skrót WLAN?

 

Skrót WLAN to z języka angielskiego „Wireless Local Area Network” - lokalna sieć bezprzewodowa stworzona z komputerów lub innych urządzeń, które mają możliwość bezprzewodowego połączenia się z Internetem. Do urządzeń korzystających z sieci WLAN zaliczyć możemy również osprzęt peryferyjny (na przykład Acces Pointy). Standardową bezprzewodową sieć lokalną tworzy się za pomocą urządzeń, takich jak:

 
  • router / kontroler WLAN
  • karty sieciowe – na przykład karta WLAN
  • bezprzewodowy punkt dostępu sieci WLAN
  • antena WLAN
 

Oprócz powyższych, za istotne uznaje się również elementy dodatkowe, bez których sieć bezprzewodowa WLAN miałaby trudności z funkcjonowaniem. Jest to na przykład WLAN router, kabel WLAN, router WLAN czy adapter sieci WLAN. Oczywiście nie bez znaczenia są również sterowniki WLAN czy gniazdo WLAN. Istotny jest również fakt, iż różne mogą być standardy WLAN, z których każdy charakteryzuje się inną szybkością i daje użytkownikowi odmienne możliwości.

 

Topologia sieci WLAN

 

Topologia oznacza w tym wypadku nic innego, jak schemat sieci WLAN, czyli sposób jej działania. Wyróżnia się dwa najważniejsze typy – typologię gwiazdy i kraty, z czego pierwsza jest częściej wykorzystywana. Internetowa sieć WLAN oparta o typologię gwiazdy bazuje na jednym centralnym punkcie dostępowym, który kieruje informację do innych węzłów. Poszczególne urządzenia komunikują się ze stacją centralną. Taki schemat pozwala na łączenie ze sobą dużej ilości urządzeń.

 

Architektura sieci WLAN oparta o typologię kraty prezentuje się inaczej - w tym przypadku punkty dostępu nie łączą się z jednostką centralną, a komunikują się z innymi punktami w sposób bezpośredni. Wymaga to zastosowania specjalistycznego oprogramowania. Jedną z zalet tego rozwiązania jest możliwość sprawnego rozbudowywania sieci.

 

WLAN a Wi-Fi i inne typy połączeń sieciowych (LAN, MAN i WAN)

 

Powszechnie przyjęło się nazywanie sieci bezprzewodowych mianem Wi-Fi. WLAN nie jest jednak synonimem tego określenia. WLAN to określenie techniczne, podczas gdy Wi-Fi to nazwa handlowa urządzeń, które tworzą Internet WLAN i łączą się ze sobą bezprzewodowo w jednym standardzie, pozostając ze sobą kompatybilne. Innymi słowy, nie każda sieć WLAN bazuje na urządzeniach Wi-Fi (które należą do jednej firmy produkującej ten sprzęt), ale sprzęt Wi-Fi zawsze tworzy sieć WLAN. Sieć komputerowa WLAN może natomiast zostać stworzona za pomocą innych urządzeń niż te, które działają w sieci Wi-Fi. Stosowanie zamiennie tych nazw to zabieg marketingowy firm, które zdominowały rynek sieci bezprzewodowych.

 

Oprócz Wi-Fi funkcjonują również inne typy sieci, które wykorzystywane są równie często – jest to chociażby sieć LAN, czyli odpowiednik sieci WLAN, lecz oparty na okablowaniu czy MAN. Co to jest sieć MAN najlepiej wiedzą ich użytkownicy. Są to miejskie sieci komputerowe, które łączą ze sobą konkretne obszary, na przykład miasta w jedną sieć. Ich konstrukcja bazuje na wielu sieciach LAN połączonych światłowodami. Są one przeważnie podłączone do Internetu i stanowią podstawę infrastruktury. Buduje się także rozległe sieci komputerowe (widearea network), czyli WAN. Budowa sieci WAN jest tak zaprojektowana, by stworzyć infrastrukturę do połączenia wykraczającego poza wąski obszar geograficzny i połączyć urządzenia znajdujące się nawet na różnych kontynentach.

 

Jak korzystać z sieci WLAN?

 

Dysponując systemem Windows, nie ma problemu z podłączeniem sieci, gdyż umożliwia to autokonfiguracja sieci WLAN. Jako użytkownik sieci WiFI, masz dostęp do konfiguracji z poziomu swojej karty sieciowej. Będąc klientem Netii, który zakupi usługę WLAN wraz z Platformą Marketingową uzyskasz dostęp do logów, statystyk i konfiguracja – wszystko umożliwia panel administracyjny, z którego można korzystać w dowolnym miejscu z dostępem do sieci. Sieć bezprzewodową, którą oferuje Netia, konfiguruje się, wykorzystując dwa pasma częstotliwości – bardziej stabilne, 5GHz lub to najczęściej stosowane, czyli 2,6 GHz. W zależności od wersji systemu Microsoftu, szczegóły ustawień mogą się nieco różnić, ale prawidłowo podłączone urządzenia sieciowe powinny być automatycznie synchronizowane przez system. Sprawa odrobinę się komplikuje, gdy operujemy na systemach typu Linux/GNU, ale i tutaj z ręczną konfiguracją sieci powinien poradzić sobie każdy administrator tego typu systemów.

 

Dla kogo skierowana jest sieć WLAN od Netii?

 

Usługa WLAN od Netii to oferta stworzona z myślą o Klientach, którzy szukają stabilnej i bezpiecznej sieci bezprzewodowej oraz nowoczesnego narzędzia marketingowego. To rozwiązanie, które pozwala nie tylko zareklamować swoją firmę i produkty, ale również zbierać dane kontaktowe, budować bazę klientów, czy uzyskać informacje zwrotne dzięki ankietom. To opcja rekomendowana tym, którzy chcą rozpocząć przygodę z WLAN lub posiadają już własną sieć WiFi ale chcą przenieść jakość usług na wyższy poziom.

 

Może Cię również zainteresować...

Wybierz swój język ×