Co to jest chmura internetowa? Jak działa? | Biznes Netia
Menu główne

Co to jest chmura internetowa? Jak z niej korzystać w firmie?

26 stycznia 2024, Autor: Adam Kowalczyk, Senior Product Manager - Netia S.A.

Chmura internetowa zyskuje na popularności, o czym świadczą przeprowadzane rokrocznie raporty. Według jednego z nich (PMR) rynek chmury obliczeniowej w Polsce w 2022 roku był wart aż 2,9 mld zł. Chmura daje organizacjom dostęp do bezpiecznej, skalowalnej i elastycznej infrastruktury oraz dostarcza, niezbędne do prowadzenia biznesu, narzędzia dostępne w modelu on-demand. Jednak jak dokładnie działa i co to jest chmura internetowa?

 
 
 
   

Co to jest chmura internetowa? Jak działa?

 

Chmura internetowa to zewnętrzna infrastruktura IT wraz z oprogramowaniem i systemami potrzebnymi do jej obsługi. Jest dostępna dla użytkowników z zewnątrz, którzy są gotowi zapłacić za jej wykorzystanie. Może być alternatywą dla tworzenia lokalnych środowisk opartych na komponentach zakupionych przez firmę. Do obsługi chmury wystarczy komputer lub smartfon i w ten sposób użytkownik może zyskać dostęp do zlokalizowanych w chmurze zasobów, bez względu na to, gdzie się w danym czasie znajduje.

 

Przetwarzanie w chmurze (ang. cloud computing) jest korzystaniem z zasobów, dostarczanych przez zewnętrznego dostawcę, takich, jak: moc obliczeniowa, pamięć masowa, oprogramowania czy systemy. Poprzez wirtualizację firmy ( tj. tworzenie symulowanych środowisk komputerowych) mogą przenosić do chmury część lub nawet całość swojej infrastruktury. Korzystają z wynajętych systemów, zamiast posiadanych na własność i w ten sposób unikają kosztów licencyjnych oprogramowania, kosztów zakupu i naprawy sprzętu, a także konieczności jego utrzymania. Porównanie kosztów własnej infrastruktury oraz kosztów chmury znajdziesz w dedykowanym artykule.

 

Usługi chmurowe realizują wyspecjalizowane firmy, posiadające bezpieczne obiekty data center, czyli serwerownie stworzone do świadczenia usług chmurowych, kolokacji czy wynajmu serwerów dedykowanych. Chcesz dowiedzieć się, dlaczego polskie firmy najchętniej wybierają polskich dostawców chmury? Sprawdź naszą analizę!

 

Eksperci przekonują, że dynamiczny rozwój chmury może nawet wykluczyć z użytku tradycyjne komputery stacjonarne i laptopy. Zamiast tego użytkownik będzie mógł wykupić u dostawcy chmury wirtualną maszynę, a do jej obsługi będzie wykorzystywał urządzenie niemal pozbawione mocy obliczeniowej, służące jedynie do obsługi wirtualnych zasobów – działające jak panel sterujący.

 

Jak korzystać z chmury w firmie?

 

Rynek usług chmurowych rozwija się w niesamowitym tempie. Dostępnych jest mnóstwo usług, które do funkcjonowania wykorzystują właśnie przetwarzanie w chmurze.

 
  • Najbardziej podstawowym wykorzystaniem chmury jest wykupienie dostępu do określonej pamięci masowej, którą następnie użytkownik może wykorzystać na przykład do przechowywania własnych plików – zdjęć, filmów czy dokumentów.

  • Korzystanie z usług poczty elektronicznej poprzez przeglądarkę (np. Gmail) jest również korzystaniem z usługi chmurowej.

  • W chmurze lokalizowane są także narzędzia bezpieczeństwa, np. firewalle/zapory sieciowe oraz wykonywane automatycznie, zgodnie z ustaloną polityką, kopie zapasowe plików/systemów. Za pośrednictwem chmury użytkownicy mogą korzystać z narzędzi niezbędnych do pracy, takich jak edytory tekstu, arkusze kalkulacyjne i inne programy, bez rzeczywistej potrzeby ich instalowania na własnym komputerze.

  • Chmura jest też wykorzystywana do prowadzenia komunikacji zintegrowanej, co np. ułatwia proces komunikacji z klientami czy kontrahentami, skraca czas obsługi procesów sprzedażowo – obsługowych oraz ogranicza koszty.
 

Chmura daje jednak znacznie większe możliwości. Wiele firm już teraz rezygnuje z posiadania własnych serwerowni i przenosi całe środowiska do chmury. Alternatywą jest tylko częściowe wykorzystanie zasobów wirtualnych – na przykład do obsługi nadmiarowych obciążeń lub archiwizacji plików. O innych możliwych zastosowaniach napisaliśmy tutaj.

 

Rodzaje chmur informatycznych dla firm

 

Najogólniej chmury dzielimy na publiczne i prywatne. Opcją pośrednią jest tzw. chmura hybrydowa, łącząca założenia obu typów chmury.

 
  • Chmura prywatna to chmura wykorzystywana wyłącznie przez jedną firmę lub w inny sposób powiązaną grupę użytkowników. Jest najczęściej wykorzystywana przez duże firmy, które mogą sobie pozwolić na stworzenie środowiska skrojonego na ich potrzeby. Tego rodzaju chmura oferuje najwyższy poziom prywatności i bezpieczeństwa. Chmurą prywatną może być stworzona w firmie chmura obsługiwana przez jej pracowników lub chmura dostarczana przez zewnętrzną firmę i utrzymywana przez jej specjalistów, jednak przeznaczona do obsługi procesów wyłącznie jednego podmiotu.

  • Chmura publiczna stanowi najpopularniejsze rozwiązanie. Zasoby chmurowe w tym przypadku są współdzielone pomiędzy wiele różnych podmiotów. Dostawca chmury publicznej ma za zadanie dostarczać zamówione zasoby i dbać o właściwą separację środowisk dla zachowania prywatności oraz bezpieczeństwa. To dostawca odpowiada też za utrzymanie środowiska i jego nieprzerwane działanie.

  • Chmura hybrydowa to połączenie zalet obu tych rozwiązań. Jest często wykorzystywana przez firmy, które posiadają własną infrastrukturę, a do chmury publicznej przenoszą np. część obciążeń, kopie zapasowe baz danych lub archiwizowane pliki czy niektóre aplikacje.
 

Dlaczego warto wybrać rozwiązanie chmurowe dla biznesu?

 

Chmura w Internecie daje niesamowite możliwości w obszarze zastosowań firmowych. Dzięki przetwarzaniu w chmurze organizacje, niezależnie od wielkości i zasobów finansowych, mogą korzystać w ramach abonamentu z bezpiecznej i wydajnej infrastruktury IT, spełniającej przy tym wymogi stawiane przez prawo lokalne i unijne.

 

W przeciwieństwie do tworzenia lokalnych sieci, wykorzystanie chmury nie wymaga inwestowania w sprzęt, jego naprawę, utrzymanie infrastruktury, regulowanie opłat licencyjnych i wymianę pogwarancyjną. W przypadku wykorzystania chmury publicznej dostarczanej przez zaufanego dostawcę znika też koszt utrzymania zespołu specjalistów zajmujących się obsługą sieci. O to zatroszczyć się mogą administratorzy dostawcy.

 

W przypadku zwiększania się potrzeb firmy, wystarczy aneks do umowy, by otrzymać większą wydajność, więcej pamięci masowej czy przepustowość łącza. Omija się tym samym wielotygodniowy i drogi proces poszukiwania oraz zakupu własnego sprzętu.

 

Oprócz środowisk IT chmura daje także możliwość dostępu do najlepszych narzędzi bezpieczeństwa. Te dostępne „on-demand” możesz mieć już w kilka dni i to za ułamek ich realnej ceny. W ramach usługi Netia Compute realizujemy proces wirtualizacji i utrzymania środowiska w chmurze przy użyciu oprogramowania VMware. Zasoby Twojej firmy będą przechowywane w nowoczesnych obiektach Data Center Netii, w których realizujemy także usługę kolokacji i wynajmu serwerów dedykowanych. Postaw na zdalne środowisko i ogranicz koszty prowadzenia firmy, zwiększając jednocześnie poziom bezpieczeństwa i wydajności procesów!

 

Może Cię również zainteresować...

Wybierz swój język ×