Zastosowanie chmury obliczeniowej w biznesie | Biznes Netia
Menu główne

Zastosowanie chmury obliczeniowej w biznesie

29 stycznia 2024, Autor: Adam Kowalczyk, Senior Product Manager - Netia S.A.

Środowiska chmurowe zyskują na popularności i rozwijają się intensywnie zdobywając kolejnych zwolenników. Są tańsze od rozwiązań lokalnych i nie ustępują im skutecznością w obszarze bezpieczeństwa. Dziś przyjrzymy się praktycznym zastosowaniom chmury biznesowej w firmie.

 
 
 
   

Czym jest chmura obliczeniowa i jakie jest jej zastosowanie w przedsiębiorstwie?

 

Chmura obliczeniowa to sposób dostarczania usług IT, który obejmuje między innymi pamięć masową, przetwarzanie danych i zdalny dostęp do oprogramowania. Dzięki temu użytkownicy mogą korzystać z zasobów IT na żądanie, bez konieczności posiadania i utrzymywania własnej infrastruktury. W chmurze mogą funkcjonować zarówno całe firmowe ekosystemy wraz z systemami operacyjnymi, aplikacjami, danymi niezbędnymi do prowadzenia biznesu, zabezpieczeniami i bazami danych, jak i poszczególne elementy całego środowiska IT.

 

Usługi przetwarzania w chmurze (ang.: cloud computing) są realizowane przez certyfikowanych dostawców, tworzących środowisko chmury publicznej (gdy zasoby chmurowe udostępniane są wielu różnym podmiotom) lub tzw. chmurę prywatną, która stanowi infrastrukturę IT wyłącznie dla jednej firmy.

 

Korzystanie z obu rozwiązań jednocześnie, na przykład chmury prywatnej w ramach firmowego środowiska i chmury publicznej do przechowywania części zasobów, świadczy o zjawisku tzw. chmury hybrydowej.

 

Samo wykorzystanie chmury obliczeniowej nie ma co do zasady wpływu na bezpieczeństwo biznesu. Poziom ochrony zależy przede wszystkim od rodzaju chmury i zastosowanych zabezpieczeń, a nie modelu przetwarzania danych. Korzystając z chmury publicznej, trzeba więc zwrócić szczególną uwagę na zabezpieczenia stosowane przez dostawcę środowiska. Polscy dostawcy rozwiązań chmurowych cieszą się dużym zaufaniem klientów, o czym napisaliśmy więcej w dedykowanym artykule.

 

Chmura obliczeniowa – przykłady dla biznesu

 

Rozpowszechnienie się chmury obliczeniowej, jako sposobu realizowania procesów IT, dało firmom wiele możliwości rozwoju. Kilka powszechnych przykładów wykorzystania cloud computingu przedstawiamy poniżej.

 
  • Analiza danych/Big Data – prowadzenie biznesu wiąże się z działaniami marketingowymi oraz optymalizacją swoich produktów i usług, a do tego niezbędne jest gromadzenie informacji o zachowaniach klientów. Wszystkie te dane są bardzo cenne, jednak ich duża ilość generuje potrzebę ciągłego zwiększania pamięci masowej. Do analizy informacji potrzebna jest też duża moc obliczeniowa. Te potrzeby może zaspokoić chmura obliczeniowa i udostępniane za jej pośrednictwem narzędzia analityczne. To powszechny scenariusz wykorzystania chmury obliczeniowej, spotykany w sektorze e-commerce, w branży aplikacji mobilnych, usług finansowych i wielu innych.

  • Polityka backupowa – kopie zapasowe i przywracanie danych to zadania, które z powodzeniem można realizować przy wykorzystaniu chmury obliczeniowej. Zależnie od zastosowanego modelu tworzenia kopii zapasowych nawet niewielka firma w krótkim czasie może zgromadzić bardzo duże ilości danych. Chmura pozwala zautomatyzować proces backupu, usprawnić przywracanie danych po awarii i zapewnić firmie bezpieczeństwo oraz ciągłość procesów. Pokrewnym zastosowaniem chmury może być archiwizacja plików firmowych.

  • Przeniesienie przynajmniej części środowiska IT do chmury pozwala na zdalny dostęp do potrzebnych zasobów: systemów, aplikacji i plików. Dzięki temu rozproszone zespoły mogą współpracować pomiędzy sobą, zachowując stały dostęp do niezbędnych narzędzi. Powszechnie występujące w chmurze aplikacje to, między innymi: poczta elektroniczna, arkusze kalkulacyjne, edytory tekstów czy programy graficzne, jednak możliwości są w zasadzie nieskończone. Coraz większą popularnością cieszy się także zintegrowana komunikacja w chmurze.

  • Za pośrednictwem chmury firmy mogą korzystać także z szeregu wirtualnych systemów bezpieczeństwa. Niezależnie od lokalizacji Twojej firmy możesz zyskać dostęp do chmurowego firewalla, systemów monitorujących wycieki informacji, systemów antywirusowych i wielu innych przydatnych rozwiązań.
 

To tylko część dostępnych możliwości. Usługi chmurowe rozwijają się nieustannie. Każdy rok przynosi nowe narzędzia – nic więc dziwnego, że według powszechnej opinii przyszłość IT należy do chmury.

 

Zalety chmury obliczeniowej – dlaczego warto ją wybrać?

 

Zastosowanie chmury obliczeniowej w przedsiębiorstwie pozwala przede wszystkim na konfigurację bezpiecznego i wydajnego środowiska pracy bez ponoszenia dużych kosztów na start (porównanie kosztów utrzymania własnej serwerowni oraz środowiska w chmurze znajdziesz w tym artykule). Korzystając z usług dostawców chmury publicznej, firma zyskuje od ręki gotowe rozwiązania „pod klucz”. Korzysta tym samym z rozwiązań klasy korporacyjnej za ułamek ich rzeczywistej ceny.

 

Wraz z rozwojem firmy takie środowisko udaje się w prosty sposób skalować. Dodatkowa pamięć masowa czy zwiększenie przepustowości łącza albo mocy obliczeniowej wymagają jedynie podpisania aneksu do umowy. Firma wykorzystuje też maksymalnie zasoby, za które płaci. Nie ma konieczności inwestowania w sprzęt „na zapas”, oczekując, że jego pełne wykorzystanie może nadejść dopiero za kilka miesięcy lub lat.

 

Organizacja pracująca w środowisku chmurowym może też w całości zdać się na specjalistów dostawcy, którzy zajmą się utrzymaniem infrastruktury i zapewnią ciągłość działań. W ten sposób można więc ograniczyć koszty kadry IT i uciążliwe procesy rekrutacyjne.

 

Zastosowanie chmury obliczeniowej ma też uzasadnienie w kontekście ekologii – korzystanie ze współdzielonych zasobów jest w końcu jednym z jej głównych założeń. Wykorzystanie chmury nie generuje tak dużego przyrostu produkowanego sprzętu, który następnie trzeba zutylizować. Nowoczesne data center obsługiwane przez zaufanych dostawców chmury mogą najczęściej pochwalić się dużą wydajnością energetyczną i korzystaniem z alternatywnych źródeł energii do zasilania swoich obiektów.

 

Netia to jeden z cieszących się największym zaufaniem klientów dostawca usług chmurowych w Polsce. W ramach usługi Netia Compute realizujemy środowiska chmurowe dla ponad 100 firm z najróżniejszych sektorów. Stosujemy najlepsze rynkowe praktyki związane z bezpieczeństwem przetwarzania informacji, o czym świadczy między innymi certyfikat ISO 27001. Nasi klienci korzystają z hiperkonwergentnej infrastruktury DELL EMC oraz narzędzi wirtualizacyjnych firmy VMware.

 

Netia to także właściciel jednych z najnowocześniejszych obiektów Data Center, w których oprócz środowisk chmurowych realizujemy również usługi kolokacji czy wynajem serwerów dedykowanych do wyłącznego użytku jednej firmy. Dzięki Netia Data Protection zrealizujesz z kolei politykę backupową w swojej firmie z wykorzystaniem chmury i bez obciążania własnego środowiska.

 

Może Cię również zainteresować...

Wybierz swój język ×