Serwer dedykowany – co to jest i dla kogo się przyda? | Biznes Netia
Menu główne

Serwer dedykowany – co to jest i komu się przyda?

21 października 2022, Autor: Maciej Maciejewski, Starszy Kierownik Produktu Netia SA

Serwer dedykowany jest usługą cieszącą się coraz większą popularnością wśród klientów biznesowych, którzy potrzebują serwera maksymalnie dostosowanego do własnych potrzeb oraz zapewniającego wysokie bezpieczeństwo i wydajność firmowych zasobów. W tym artykule przybliżymy, czym jest serwer dedykowany i na konkretnym przykładzie, przedstawimy, jakie daje korzyści i dla kogo się on przyda.

 
 
 
   

Serwer dedykowany - co to jest i dlaczego warto się na niego zdecydować?

 

Serwer dedykowany, zwany środowiskowo dedykiem lub z ang. bare-metal server, to fizyczna maszyna-serwer (lub zespół serwerów) umieszczona w profesjonalnym data center, objęta stałą opieką zespołu IT i przeznaczona wyłącznie na potrzeby jednego klienta. Firma decydująca się na serwer dedykowany zyskuje 100% jego zasobów (w tym pamięć RAM, powierzchnię dyskową oraz moc obliczeniową) i może go dowolnie skonfigurować pod własne potrzeby. Serwer dedykowany oznacza więc w pełni spersonalizowane środowisko.

 

Usługa serwera dedykowanego zapewnia wiele udogodnień, co sprawia, że jest to rozwiązanie chętnie wybierane przez klientów biznesowych. Wśród nich są firmy, które potrzebują dużej mocy obliczeniowej do postawienia np. serwera baz danych, systemów ERP, poczty wychodzącej i przychodzącej czy strony www generującej duży ruch. Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych korzyści, jakie daje serwer dedykowany:

 

Bezpieczeństwo

 

Serwer dedykowany zapewnia wysokie bezpieczeństwo, wspierane przez jego umieszczenie w odpowiednio przystosowanym Data Center. Wiele tego typu obiektów spełnia wysokie standardy bezpieczeństwa oraz oferuje np. redundantne systemy, ochronę anty-DDoS i backup danych, co jest ważne dla zachowania ciągłości działania pracy serwera i stałego dostępu do firmowych zasobów. Fakt, że serwer dedykowany przeznaczony jest tylko dla jednej firmy (single-tenant) zwiększa dodatkowo jego bezpieczeństwo.

 

Wydajność i elastyczność

 

Usługa serwera dedykowana to elastyczność i wydajność, gdyż na etapie projektowania rozwiązania można dobrać odpowiednie maszyny i dowolnie je skonfigurować w oparciu o indywidualne potrzeby klienta. Co więcej, serwer dedykowany może zostać wykorzystany jako baza do stworzenia chmury prywatnej, co daje więcej możliwości i pozwala dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo.

 

Odciążenie działu IT

 

W ramach usługi serwera dedykowanego zapewnione jest całodobowe wsparcie techniczne ze strony dostawcy. Nie ma więc potrzeby tworzenia własnego zespołu specjalistów do obsługi, napraw i konserwacji serwera. Zaoszczędzony dzięki temu czas dział IT klienta może przeznaczyć na projekty, ważne dla funkcjonowania biznesu.

 

Efektywność kosztowa

 

Serwer dedykowany zapewnia korzystny stosunek jakości do ceny. Rozliczając się za usługę w wygodnym abonamencie i wynajmując sprzęt od dostawcy, klient pozbywa się kosztów napraw infrastruktury serwerowej, a także ogranicza te, związane z zatrudnieniem specjalistów IT.

 

Kiedy przyda się serwer dedykowany i dla kogo to dobre rozwiąza-nie?

 

Na serwer dedykowany decydują się przede wszystkim firmy, które nie chcą inwestować w zakup i utrzymanie własnej infrastruktury, ale jednocześnie z jakiś powodów rezygnują z migracji do chmury.

 

 

Serwery dedykowane dzięki elastyczności w tworzeniu własnego środowiska oraz możliwości zapewnienia najwyższego poziomu bezpieczeństwa są szczególnie polecane dla branży finansowej. Całkowita autonomia umożliwia wprowadzanie odpowiednich systemów i polityki bezpieczeństwa oraz dostosowanie środowiska do wymogów prawnych.

 

Serwer dedykowany jest odpowiednim wyborem dla firm z branży e-commerce, portali i serwisów ogłoszeniowych czy wydawców gier internetowych. Są to bowiem podmioty, które do prawidłowego funkcjonowania potrzebują serwerów o wysokiej wydajności i dużej mocy obliczeniowej.

 

Serwer dedykowany doskonale sprawdzi się w branżach, które co prawda działają w dużej mierze „offline”, jednak przechowują duże ilości danych – na przykład dane osobowe klientów i pracowników, pliki, projekty czy ważną dokumentację. W takim przypadku również potrzebny jest serwer o dużej mocy obliczeniowej.

 

Serwer dedykowany od Netii – postaw na sprawdzone rozwiązanie

 

W dalszej części artykułu przedstawiamy zastosowanie serwera dedykowanego na przykładzie jednego z klientów Netii – firmy Rawplug, będącej dużym producentem zamocowań dla branży budowlanej. Pełne case study znajduje się tutaj.

 

W swojej pracy Rawplug opiera się na serwerach dedykowanych Netii, zlokalizowanych w Netia Data Center, należącym jednocześnie do najnowocześniejszych i najlepiej zabezpieczonych tego typu obiektów w Polsce.

 

Współpraca z Netią pozwala firmie Rawplug zaoszczędzić wiele czasu oraz optymalizować koszty IT i unikać przestojów, które generują straty. Ze względu na to, że ten ostatni aspekt jest dla Rawplug kluczowy, architekci Netii zaproponowali najbardziej odpowiednie dla wysokich wymagań technicznych rozwiązanie, czyli środowisko oparte na serwerach dedykowanych DELL Technologies, a konkretnie urządzeniach serii PowerEDGE R640 i macier-zach UNITY 480F. Udostępniona infrastruktura znajduje się w nowoczesnym Data Center Netii w Warszawie, co zapewnia jej bezpieczeństwo fizyczne i ciągłość działania.

 

Rawplug jako lider swojej branży, utrzymujący stale wysokie tempo rozwoju, potrzebuje wydajnego łącza internetowego. Netia BDI to symetryczny dostęp do Internetu z równą prędkością pobierania i wysyłania danych, zapewniający prawidłowe działanie systemów informatycznych Klienta. Internet symetryczny to wybór profesjonalistów, którzy mają wysokie wymagania i nie mogą pozwolić sobie na kompromisy.

 

Liczymy, że nasz artykuł wyjaśnił Ci, czym jest serwer dedykowany i jakie korzyści Twoja firma może zyskać decydując się na tego typu rozwiązanie. Masz pytania? Skontaktuj się z nami.

 

 

Może Cię również zainteresować...

Dowiedz się więcej o naszych rozwiązaniach

Umów kontakt

Wybierz swój język ×