Łącze symetryczne a asymetryczne - czym się różnią i które wybrać? | Biznes Netia
Menu główne

Łącze symetryczne a asymetryczne - czym się różnią i które wybrać?

03 listopada 2021, Autor: Anita Pawelec, Kierownik Produktu - Netia S.A.

Dostęp do Internetu to dzisiaj coś, bez czego trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie w domu lub firmie. Na rynku jest wiele podmiotów świadczących usługi telekomunikacyjne w tym zakresie, jednak nie każda z usług gwarantuje podobne parametry techniczne łącza. Tym, na co bezwzględnie trzeba zwrócić uwagę podpisując umowę z operatorem jest to, jaki typ łącza ona przewiduje.

 
 
 
   

Łącza symetryczne i asymetryczne to dwa różne rodzaje usług, które mają niebagatelny wpływ na codzienne korzystanie z Internetu. Pozostaje pytanie, co to jest łącze symetryczne, które np. w ofercie Netii nosi nazwę BDI (Biznesowego Dostępu do Internetu). Jak nazwa wskazuje, ta usługa jest najczęściej wybieraną przez klientów biznesowych ze względu na swoje parametry. Najistotniejszą zaletą tej usługi jest gwarantowana umową prędkość pobierania i wysyłania danych – ma to kluczowe znaczenie dla firm i wymagających klientów indywidualnych.

 

Łącze internetowe symetryczne a asymetryczne – podobieństwa i różnice

 

Na rynku można znaleźć oferty na dostęp do Internetu poprzez łącze symetryczne lub asymetryczne. Wybór odpowiedniego łącza jest zależny od potrzeb konkretnego klienta. Zanim jednak podejmie się decyzję o wybraniu konkretnej usługi, trzeba dowiedzieć się, czym te dwa rodzaje łączy różnią się od siebie. W dłuższej perspektywie ma to fundamentalne znaczenie dla wygody użytkowania Internetu

 

Najwięcej ofert rynkowych na dostęp do Internetu opiera się o łącze asymetryczne, jak np. usługa Netia GigaNet, któracharakteryzuje się tym, że jest optymalna kosztowo. Jednocześnie jest to stałe łącze, które nie stawia ograniczeń w ilości transferu danych. Dla niektórych klientów może jednak okazać się niewystarczające, dlatego bardziej mogą skłaniać się ku innej usłudze- Internetowi symetrycznemu, oferowanemu w Netii pod nazwą Netia BDI (Biznesowy Dostęp do Internetu).

 

Podstawową wadą Charakterystyką łącza asymetrycznego jest brak gwarancji takiej samej szybkości transferu danych w przypadku ich wysyłania i pobierania. Prędkość pobierania jest wielokrotnie wyższa, więc na przykład odtwarzanie filmów z sieci będzie przebiegało bezproblemowo. Jednak w przypadku, gdy użytkownik zechce dokonać „uploadu” pliku z komputera na serwer zewnętrzny, to nie będzie mógł liczyć już na tak dużą szybkość. Często będzie ona nawet kilkukrotnie lub kilkunastokrotnie mniejsza pobieranie. Internet symetryczny a asymetryczny to spora różnica w użytkowaniu, więc warto przed zakupem usługi przeanalizować swoje potrzeby.
 

Internet symetryczny czy asymetryczny – który jest lepszy?

 

Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie, która z usług – internet symetryczny czy asymetryczny – jest lepsza. Biorąc pod uwagę, że usługi bazujące na łączu asymetrycznym są dużo tańsze i bardziej dostępne, mogą się na nie decydować osoby, które na co dzień nie muszą wysyłać obszernych plików lub korzystać z zaawansowanego oprogramowania, wymagającego stałego połączenia z serwerem. W warunkach domowych, a nawet w średniej wielkości firmie, łącze asymetryczne w zupełności wystarczy do komfortowego korzystania z Internetu, o ile będzie odpowiednio szybkie.

 

Najbardziej wymagający klienci biznesowi muszą jednak pamiętać, że łącza symetryczne i asymetryczne różnią się prędkością wysyłania plików. W praktyce oznacza to, że jeśli codziennością jest intensywne korzystanie z Internetu, w tym wysyłanie maili z dużymi załącznikami (po kilkadziesiąt lub nawet kilkaset megabajtów), to o wiele bardziej korzystne będzie łącze symetryczne. Jest ono szczególnie polecane dla klientów biznesowych, ale także dla osób pracujących zdalnie.

 

Może Cię również zainteresować...

Wybierz swój język ×