Niestety twoja wersja przeglądarki jest bardzo stara i nie potrafi poprawnie wyświetlić naszej strony.

Chcesz się szybko skontaktować? 801 801 913
Jak odróżnić światłowód jednomodowy od wielomodowego?
Menu główne

Jak odróżnić światłowód jednomodowy od wielomodowego?

17 marca 2021, Autor: Netia

Technologia światłowodowa radykalnie odmieniła branżę telekomunikacyjną. W powszechnym zastosowaniu znalazły się dwa rodzaje kabli światłowodowych, które dobierane są odpowiednio do zastosowania. Pozostaje pytanie, jak odróżnić światłowód jednomodowy od wielomodowego oraz, czy światłowody jedno i wielomodowe mogą być stosowane zamiennie.

 

 
 
 
   

Światłowód jednomodowy a wielomodowy – czym odznacza się światłowód jednomodowy?

 
 

Światłowody wielomodowe i jednomodowe różnią się od siebie zdecydowanie. Na początku trzeba jednak odpowiedzieć na pytanie, co to jest światłowód. Jest to struktura wykonana z włókna szklanego, w którym nośnikiem danych jest światło pochodzące z lasera. Światłowody jednomodowe są wykorzystywane w takich usługach, jak światłowodowy Internet stacjonarny Netii, oferujący prędkość transmisji danych aż do 1 Gb/s. To właśnie dzięki infrastrukturze bazującej na jednomodowych kablach światłowodowych istnieje możliwość budowy ogólnokrajowej sieci światłowodowej gwarantującej tak szybki i jednocześnie stabilny Internet. Do wyboru klienci maja dwie opcje – GigaNet, skierowany bardziej do klientów prywatnych oraz BDI – biznesowy dostęp do Internetu oferowany dla firm.

Światłowód wielomodowy i jednomodowy różnią się od siebie tym, że jednomodowy jest przeznaczony do wysyłania tylko jednego modu światła. W kablach wykorzystywanych w branży telekomunikacyjnej większość kabli jednomodowych ma średnicę od 8 do 10 mikrometrów. Długości fal wykorzystywanych do transmisji sygnału pokrywają się z zakresem podczerwieni. Ostatecznie są one w stanie zapewnić ogromną szybkość transmisji danych na poziomie sięgającym nawet Tb/s, co jest niespotykane w przypadku tradycyjnych technologii i transmisji opierającej się na zwykłych kablach miedzianych.

 

Światłowód wielomodowy a jednomodowy – czym charakteryzuje się światłowód wielomodowy?

 
 

Jak wskazują specjaliści z Netii, różnica pomiędzy światłowodem wielomodowym a jednomodowym tkwi w tym, że wielomodowe transmitują o wiele więcej modów, czyli wiązek światła, które mają tę samą długość fali. Oznacza to, że wewnątrz włókna dochodzi do rozmycia sygnału, a to przekłada się na o wiele mniejszy zasięg, który wynosi zaledwie do dwóch kilometrów. Jednocześnie spowolnieniu ulega szybkość transmisji danych. Takie włókna mają rdzeń o większej średnicy, która wynosi standardowe 50 lub 62,5 mikrometra.
 

Światłowody jednomodowe a wielomodowe – różnice, oraz jak łączyć światłowody?

 

Trudno odpowiedzieć na pytanie o to, jaki światłowód, wielomodowy czy jednomodowy wybrać. Pomocni mogą okazać się specjaliści z Netii. Wersje jednomodowe są wykorzystywane do budowy bardzo długich linii, które mogą sięgać nawet 120 km. Chcąc użyć wersje wielomodowe do transmisji sygnału na większą odległość, trzeba zainstalować specjalne wzmacniacze sygnału. W praktyce jest to możliwe rozwiązanie, ale może okazać się kłopotliwe przy długich odcinkach linii.

Łączenie światłowodu wielomodowego z jednomodowym jest możliwe, jednak wymaga specjalnego osprzętu, który zdecydowanie utrudnia tworzenie infrastruktury. Jeśli jednak myśli się o rozbudowie okablowania strukturalnego na dużym obiekcie lub w budynku, to takie połączenie jest możliwe. Pozostaje pytanie, jak podłączyć światłowód w budynku. W takim przypadku, aby połączyć okablowanie światłowodowe, zleca się wykorzystanie wykwalifikowanych specjalistów, którzy umiejętnie dobiorą osprzęt taki, jak adaptery i patchcordy. Klient otrzymuje, zainstalowane w domu lub obiekcie komercyjnym, gniazdko światłowodowe gotowe do tego, by podłączyć do niego urządzenie sieciowe takie, jak modem czy router. Sama ingerencja w linię jest niewskazana, gdyż okablowanie światłowodowe wymaga odpowiednich narzędzi i radykalnie różni się od zwykłych kabli telefonicznych.

 

 

Światłowód jednomodowy vs wielomodowy – kiedy, który wybrać?
 

Historia światłowodów w Polsce i na świecie jest taka, że większość infrastruktury bazuje na światłowodach jednomodowych. Jeśli jednak podłącza się na przykład okablowanie w budynku, które zostanie wykorzystane do eksploatacji sieci LAN, można zdecydować się na kable wielomodowe i odpowiedni osprzęt, na przykład ten od Netii, który umożliwi szybką i kompatybilną transmisję danych.
 

 
Może Cię również zainteresować...

Poznaj światłowód Netii
Umów kontakt
Komentarze
 
Nowy wątek
 
 
 

Wybierz swój język ×