Niestety twoja wersja przeglądarki jest bardzo stara i nie potrafi poprawnie wyświetlić naszej strony.

Chcesz się szybko skontaktować? 801 801 913
Co to jest światłowód, jak jest zbudowany i gdzie znalazł zastosowanie?
Menu główne

Co to jest światłowód, jak jest zbudowany i gdzie znalazł zastosowanie?

08 kwietnia 2021, Autor: Netia

Technologia światłowodowa bardzo zyskuje na swojej popularności, a jednocześnie staje się dostępna dla większej grupy użytkowników. Światłowody chętnie wykorzystują odbiorcy usług telekomunikacyjnych, ponieważ charakteryzują się bardzo szybkim przesyłaniem danych. Klienci cieszą się więc wyjątkowo szybkim Internetem i wysoką jakością obrazu telewizyjnego. Czym są światłowody i w jaki sposób działają? Jak wygląda przekrój światłowodu? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem.
 

 

Światłowód - definicja

 

Historia światłowodów i jego komercyjnego zastosowania jest bardzo krótka, ale barwna. Rozważania na temat tej nowoczesnej technologii warto zacząć od opisania tego, co to jest światłowód. Najprościej rzecz ujmując jest to rodzaj przewodu, w którym znajduje się tworzywo sztuczne lub włókno szklane, które przewodzi światło. Tak skonstruowany kabel do światłowodu umożliwia bardzo szybkie przesyłanie danych. Światło w okablowaniu przewodzone jest przez rdzeń, a następnie fala świetlna dociera w miejsce, w którym rdzeń światłowodu i jego płaszcz łączą się – w tym miejscu fala zostaje odbita.
Ważne jest to, że taka odbita fala świetlna utrzymuje swoje parametry i nie traci w ogóle swojej mocy. Aby jednak kabel mógł przekazywać sygnał na dużych odległościach, jest specjalnie wzmacniany optycznie.


Budowa światłowodu – ja wygląda sieć światłowodowa?

 

Jak wygląda budowa sieci światłowodowej i wnętrze okablowania? W swoim wnętrzu kabel wyposażony jest w bardzo cienki rdzeń szklany lub ze specjalistycznego tworzywa sztucznego, które jest w stanie przewodzić fale świetlne. Jego średnica wynosi zaledwie kilka mikronów. Rdzeń światłowodu otacza płaszcz nieprzepuszczający światło. Dzięki takiemu rozwiązaniu odbijana fala świetlna nie traci na intensywności i możliwe jest przesyłanie danych na duże odległości. Ponieważ światłowody mają kable nieodporne na wykrzywianie i skręcanie, na zewnątrz wyposaża się je w specjalne warstwy ochronne.
Kable światłowodowe projektuje się tak, aby były w stanie spełniać swoją funkcję przez okres około czterdziestu kolejnych lat. Należy jednak podkreślić, że włókno szklane wykorzystywane do produkcji okablowania może przewodzić fale świetlne nawet przez tysiące lat. Wszystko zależy od szczelności warstw ochronnych otaczających włókno. Co wpływa na skrócenie żywotności okablowania? Przede wszystkim są to różne zanieczyszczenia, które mogą dostać się do jego wnętrza. Jeśli kabel sam ulegnie uszkodzeniu, wówczas jest to wysoce prawdopodobne. Ponadto, wpływa na to poprawność działania innych urządzeń, które występują w danej sieci. Niekiedy prowadzone prace ziemne powodują niechciane awarie i uszkodzenia wymagające naprawy. Szacuje się więc, że przewód powinien służyć od dwudziestu do dwudziestu pięciu kolejnych lat. Wiedząc, jak zbudowany jest światłowód, dużo łatwiej jest zrozumieć jego funkcjonowanie oraz potencjalne możliwości technologiczne.


Jak działa światłowód?

 
Jak działa sieć światłowodowa? Jej działanie oparte jest na zjawisku całkowitego odbicia wewnętrznego. Światło trafiające do rdzenia kabla jest na zawsze uwięzione w nim, ponieważ otacza go specjalny płaszcz ochronny. Jego współczynnik załamania jest niższy w stosunku do współczynnika załamania samego rdzenia kabla. Do odbicia światła dochodzi właśnie w miejscu, w którym rdzeń i płaszcz spotykają się ze sobą. Dzięki temu zjawisku, odbita fala zachowuje niezmienione parametry fali padającej. Nowoczesna technologia światłowodowa sprawia, że nie ma znaczenia, ile razy dochodzi do odbijania światła pomiędzy nadawcą informacji, a ich odbiorcą.

Zasada działania światłowodu jest dość prosta do wytłumaczenia i zrozumienia. Trzeba jednak wiedzieć o tym, jak działa internet światłowodowy, aby zrozumieć jak ważne są materiały zastosowane w budowie światłowodu. Zasada działania ograniczona jest przez kwestię niedoskonałości materiałów konstrukcyjnych kabli. Światło, które porusza się wewnątrz kabla światłowodowego, ulega ciągłym zaburzeniom. Poprzez tłumienność światłowodu tracona jest moc optyczna. Takie wady w budowie światłowodów mogą pojawić się już na etapie ich produkcji, jeśli użyte szkło ma różną gęstość. Poza tym, wady mogą wystąpić również w momencie, kiedy układane są poszczególne elementy sieci światłowodowej. Aby jakość przesyłanego sygnału była jak najlepsza, producenci decydują się zwykle na stosowanie tak zwanych wzmacniaczy optycznych. Dzięki nim sieć światłowodowa może sięgać nawet tysięcy kilometrów.
 

Światłowód – rodzaje dostępnych połączeń

 
Wiemy już, jak skonstruowany jest światłowód, jak działa i jakie ma możliwości. Wyróżnia się dwa rodzaje światłowodów – jedno- i wielomodowe. Warto wiedzieć czym różni się światłowód jednomodowy od wielomodowego. Zadaniem liczby modów jest określenie, liczby wiązek świetlnych, które mogą się przemieszczać wewnątrz okablowania.
 

  • W światłowodach jednomodowych znajduje się zaledwie jedna wiązka światła, dlatego światłowód jednomodowy charakteryzuje się rzadkim odbijaniem się od ścian płaszcza fal. Uwarunkowane jest to bardzo cienkim rdzeniem.

  • Światłowód wielomodowy umożliwia rozdzielanie wpuszczanej fali świetlnej na wiele promieni. Ich długość jest taka sama, jednak drogi różne. Może to skutkować zmniejszeniem prędkości przesyłanego sygnału. Tego typu światłowody mają znacznie szersze rdzenie i lepsze wzmocnienie optyczne.

Poza powyższymi kategoriami światłowodów, można również spotkać się z podziałami na światłowody skokowe i gradientowe (podział ze względu na współczynnik załamania) oraz szklane, plastikowe i półprzewodnikowe (podział ze względu na rodzaj zastosowanego w budowie materiału). Można się również spotkać z pojęciem światłowód paskowy.

 

Światłowód – zastosowanie w domu oraz biurze

 
Wiedząc, czym jest światłowód i co daje jego nowoczesna konstrukcja, warto omówić jego zalety. Główną korzyścią tej nowoczesnej technologii jest ogromna przepustowość, gwarantująca błyskawiczny przesył danych przy pomocy fal świetlnych.
 

Kolejne zalety okablowania światłowodowego, to:
 

  • lekkość,

  • brak nagrzewania się i iskrzenia,

  • brak emisji szumu,

  • odporność na ewentualne zakłócenia radiowe lub magnetyczne.

 
Łącze światłowodowe umożliwia korzystanie z bardzo szybkiego Internetu w wielu miejscach i jednoczesnego odbierania telewizji w wysokiej jakości. To, w jaki sposób działa światłowód, czyli jaki jest odbiór powyższych usług, zależy głównie od dostawcy usługi. Dzisiaj coraz więcej firm oferuje Internet oraz telewizję dostarczaną przy pomocy światłowodów, na przykład Netia, która ma w swojej ofercie internet biznesowy Netia BDI oraz opcję Netia GigaNet o dużej przepustowości w przesyłaniu danych. Każdy z dostawców dysponuje własną infrastrukturą lub korzysta z już istniejącej. Sprawna infrastruktura, znajomość branży IT i wsparcie techniczne na wypadek awarii to czynniki warunkujące ocenę usług i dostawcy przez konsumentów. Wybierając rozwiązania od Netii zawsze mogą liczyć na pomoc profesjonalnego specjalisty, który dobrze wie jak podłączyć światłowód w domu lub firmie.
 
Z pewnością światłowód do komputera to nowoczesne rozwiązanie, pozwalające na uzyskanie wysokiej prędkości i jakości odbioru Internetu. Sieci okablowania powstają w całym kraju, aby coraz więcej osób miało możliwość korzystania z nich we własnych domach. Prowadząc biznes warto rozważyć opcję - światłowód dla firm, ponieważ decydując się na wykupienie kompleksowych usług, można zwykle liczyć na lepsze warunki finansowe, na specjalistyczne wsparcie i dzięki temu zapewnić pracownikom komfort pracy z nowoczesnymi rozwiązaniami.

 

Czy w mojej okolicy jest światłowód?

 
Wiemy już co to jest światłowód i do czego służy. Niestety technologia ta nie jest jeszcze dostępna w całej Polsce. Rozbudowa sieci w kraju jest procesem ciągłym, ale jest możliwość sprawdzania, niemalże na bieżąco, gdzie jest światłowód. W kolejnych miejscowościach pojawia się infrastruktura, która umożliwia dostarczanie usług internetowych i telewizyjnych na najwyższym możliwym poziomie. Jak sprawdzić, gdzie są światłowody, aby móc wybrać właściwe dla siebie usługi i operatora? Mapa sieci bardzo się powiększa, co można obserwować w Internecie. Na takich mapach zaznaczone są wszystkie miejsca, które są w zasięgu sieci światłowodowej. Najlepiej takich informacji poszukiwać więc w sieci na stronach poszczególnych dostawców. Na przykład Netia, na swojej stronie pokazuje światłowód, zasięg, a także możliwe pakiety usług i rodzaje dostępnych prędkości światłowodu pod wskazanym adresem. 

Dowiedz się więcej o internecie światłowodowym
Skontaktuj się z nami

Może Cię również zainteresować...

Komentarze
Skip Navigation Links.

Wybierz swój język ×